پروفسور محمدرضا ستاره، یکی از برجسته‌ترین فیزیکدانان جهان، درگذشت

پروفسور محمدرضا ستاره،  یکی از برجسته‌ترین فیزیکدانان جهان، در سن ۴۹ سالگی درگذشت.

به گزارش وب‌سایت انجمن فیزیک ایران،  این دانشمند برجسته، در اول خرداد ماه سال ۱۴۰۱ در مسیر بیجار به دیواندره دچار سانحه تصادف شد و پس از چندین عمل جراحی، ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۱ در بیمارستان امام خمینی تهران درگذشت.

محمدرضا ستاره، عضو هیات علمی دانشگاه کردستان و استاد مدعوی دانشگاه صنعتی شریف بود.

ستاره در سال ۱۳۵۲ در شهر بیجار واقع در استان کردستان به‌دنیا آمد و دکتری خود را در سال ۱۳۸۰ از دانشگاه صنعتی شریف در زمینه فیزیک نظری اخذ کرد. عنوان رساله دکتری او «اثر کازیمیر درکیهان شناسی» است.

محمدرضا ستاره با تالیف بیش از ۳۰۰ عنوان مقاله در مجلات معتبر بین المللی، دارای شاخص هرش ۵۲ بوده و مقالات وی بیش از ۱۱۰۰۰ ارجاع دریافت کرده‌اند.

طبق ارزیابی دانشگاه استنفورد، پروفسور ستاره یکی از «دو درصد دانشمند برتر جهان» بود.

«دانشمند برتر جهان اسلام»، «پژوهشگر برتر کشوری» و عضویت در «فدراسیون سرآمدان علمی ایران» از جمله دیگر افتخارات این دانشمند ایرانی بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

چندان گزافه‌گویی نیست اگر آن چهار بندی را دکتر سروش برای دفاع و بیان چرایی تاختن خود به خانم فراهانی نوشت، جستاری بلند و چالش افکن برای واکاوی مسائلی چون فراخی فرامینِ گزاره های اخلاقی

ادامه »

برای کاری اداری به مرکز خدمات حوزۀ علمیه رفته بودم. طلبه‌ای را دیدم که سراسیمه بود که پرونده‌اش ناقص است و تمدید نشده است.

ادامه »

غوغاییان دو اتهام را به من وارد کرده‌اند که اکنون می‌کوشم تا به آن دو تهمت شبهه‌ناک پاسخ گویم. اولی اتهام زن‌ستیزی و دومی اتهام تعطیل دانشگاه‌ها و تصفیه‌ی استادان در سال‌های آغازین انقلاب…

ادامه »