تور منطقه‌ای محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، روز گذشته با سفر به مصر پیش از اردن و ترکیه آغاز شد. منابع آگاه  «لزوم مقابله با ایران» و «تضمین آینده حکمرانی شاهزاده»  را مهم‌ترین اهداف این تور منطقه‌ای می‌دانند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العربی الجدید،  منابع مطلع  روز گذشته پیش بینی کردند که در جریان سفر شاهزاده محمد بن سلمان به مصر، دولت مصر برخی از دارایی های دولتی را به ولیعهد پیشنهاد می کند تا سهام آنها را به عنوان سرمایه گذاری در ازای سپرده های سعودی نزد بانک مرکزی مصر خریداری کند.

منابع یاد شده با این پیش بینی که محمد بن سلمان در ازای توافق بر سر برخی مسائل دیگر منطقه ای پیش از سفر جو بایدن به منطقه، به درخواست های دولت مصر پاسخ مثبت بدهد، فاش کردند: عربستان و امارات درماه گذشته چهار میلیارد دلار به عنوان کمک های فوری به مصر تقدیم کردند .

این منابع آگاه با اشاره به اینکه قاهره به خرید فوری مواد غذایی مورد نیاز ماهانه بویژه گندم و دیگر غلات نیاز داشت، یادآور شدند: دولت در مدت اخیر مذاکرات زیادی با کشورهای خلیج فارس بویژه قطر و عربستان و امارات برای سرمایه گذاری آنها در این کشور انجام داده است.

همین منابع درباره سفر بایدن به منطقه نیز گفته اند: درخواست های عربستان درباره مسائل منطقه ای در نشست های این کشور با آمریکا بیشتر روی لزوم مقابله با ایران به عنوان رقیب اول عربستان در منطقه متمرکز خواهد بود و علاوه بر این عربستان یک درخواست اساسی هم دارد و آن هم تضمین آینده حکمرانی شاهزاده محمد بن سلمان است.

*شفقنا *العربی‌الجدید

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »