تور منطقه‌ای محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، روز گذشته با سفر به مصر پیش از اردن و ترکیه آغاز شد. منابع آگاه  «لزوم مقابله با ایران» و «تضمین آینده حکمرانی شاهزاده»  را مهم‌ترین اهداف این تور منطقه‌ای می‌دانند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العربی الجدید،  منابع مطلع  روز گذشته پیش بینی کردند که در جریان سفر شاهزاده محمد بن سلمان به مصر، دولت مصر برخی از دارایی های دولتی را به ولیعهد پیشنهاد می کند تا سهام آنها را به عنوان سرمایه گذاری در ازای سپرده های سعودی نزد بانک مرکزی مصر خریداری کند.

منابع یاد شده با این پیش بینی که محمد بن سلمان در ازای توافق بر سر برخی مسائل دیگر منطقه ای پیش از سفر جو بایدن به منطقه، به درخواست های دولت مصر پاسخ مثبت بدهد، فاش کردند: عربستان و امارات درماه گذشته چهار میلیارد دلار به عنوان کمک های فوری به مصر تقدیم کردند .

این منابع آگاه با اشاره به اینکه قاهره به خرید فوری مواد غذایی مورد نیاز ماهانه بویژه گندم و دیگر غلات نیاز داشت، یادآور شدند: دولت در مدت اخیر مذاکرات زیادی با کشورهای خلیج فارس بویژه قطر و عربستان و امارات برای سرمایه گذاری آنها در این کشور انجام داده است.

همین منابع درباره سفر بایدن به منطقه نیز گفته اند: درخواست های عربستان درباره مسائل منطقه ای در نشست های این کشور با آمریکا بیشتر روی لزوم مقابله با ایران به عنوان رقیب اول عربستان در منطقه متمرکز خواهد بود و علاوه بر این عربستان یک درخواست اساسی هم دارد و آن هم تضمین آینده حکمرانی شاهزاده محمد بن سلمان است.

*شفقنا *العربی‌الجدید

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

مطالب دیگر

مقدمه من در ماهیّت استبدادی جمهوری اسلامی پس از ادخال ولایت فقیه توسط مجلس خبرگان اول — حتی ولایت فقیه غیر مطلقه— هیچ حرفی ندارم. ایران مثل یک بیماری است که سرطان خون یا ویروس

ادامه »

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی متفاوتر از نمونه های

ادامه »

انتشار یادداشتی از سوی استاد محمد مجتهد شبستری مرا بر آن داشت تا به دلیل علاقه به ایشان و حساسیت

ادامه »