حسین شریعتمداری وزیرامورخارجه را به عقب‌نشینی واداشت

زیتون– حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه٬ پس از تشر نماینده ولی فقیه در مؤسسه کیهان٬ از اظهارات خود در خصوص «آخرین» مانع برای رسیدن مجدد به توافق هسته‌ای عقب نشینی کرد.

حسین امیرعبداللهیان شب گذشته (شنبه ششم فروردین) در یک برنامه تلویزیونی درباره اختلافات باقی‌مانده بین ایران و آمریکا در جریان مذاکرات احیای برجام به نقل از «مقام‌های ارشد سپاه» گفته‌ بود که این مقام‌ها خواسته‌اند تا «موضوع سپاه پاسداران را در اولویت خود قرار ندهید.» اگرچه او در ادامه تاکید کرده بود که رفع تحریم‌های سپاه از «موضوعات اصلی» است.

عبداللهیان در ادامه همچنین گفته بود که «مقامات عالی‌رتبه سپاه» به او گفته‌اند «موضوع سپاه نباید مانعی برای شما باشد» و این موضع را «ازخودگذشتگی و ایثار» سپاه توصیف کرده بود.

این سخنان وزیر امور خارجه خشم حسین شریعتمداری٬ نماینده ولی فقیه در مؤسسه کیهان٬ را برانگیخت.

مدیر مسئول روزنامه کیهان که نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی است، هفتم فروردین در مصاحبه با خبرگزاری فارس، این گفته‌ها را «بسیار عجیب و غیرمنتظره» خواند و از فرمانده سپاه خواست اظهارات او را اصلاح کند.

شریعتمداری این سخنان وزیر خارجه جمهوری اسلامی را «اشتباه دیگر» او خوانده و گفته بود وی «تسلیم را به‌خطا ایثار نامیده» و از فرماندهی سپاه خواسته بود که «سریع و صریح» اظهارات وزیر خارجه را اصلاح کند.

امیرعبداللهیان پس از انتشار مصاحبه حسین شریعتمداری در خبرگزاری فارس٬ نزدیک به سپاه پاسداران٬ در یک پست اینستاگرامی برداشت او را «دور از ذهن و بعید و نادرست» خواند.

صبح امروز وزیر امور خارجه با انتشار پستی در اینستاگرام خود نوشت توافق احتمالی احیای برجام «فقط با رعایت کامل خطوط قرمز» خواهد بود و اضافه کرد «موضوع اصلاً عبور و یا مصالحه بر سر خطوط قرمز نیست.»

او همچنین تاکید کرد که «آن‌چه گفته شد، رویکرد فرماندهان عالی» سپاه است که تأمین منافع «به‌شرط دستیابی به یک توافق خوب، قوی و پایدار عقب نیفتد.»

هرچند این اظهارات وزیر امور خارجه «دولت انقلابی» موجب آن نشد که حمله «آتش به اختیاران» نزدیک به طیف پایداری به امیرعبداللهیان متوقف شود.

پس از آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای٬ تیم مذاکره کننده دولت جدید ضمن تاکید بر اینکه در صورت دستیابی به توافق٬ «برجام» سقف انتظارات دولت ایران است٬ رسانه‌های نزدیک به حاکمیت در ایران بر لزوم خروج سپاه پاسداران از لیست تحریم‌ها تاکید داشتند.

در تازه‌ترین واکنش دولت آمریکا به این درخواست، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز یکشنبه در دوحه گفت حتی اگر توافقی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی شکل بگیرد، «ایالات متحده تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران را حفظ خواهد کرد».

نماینده ویژه آمریکا همچنین افزود که هم تحریم‌های ایالات متحده علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و هم «تعریف آمریکا از سپاه» باقی خواهد ماند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی (بخوانید آقای خامنه‌ای، نگهبان قدرتمند جمهوری اسلامی ) مطابق معمول همیشه و با اعلام لیست نامزدهای انتخاباتی ریاست‌جمهوری، همه را غافلگیر کرده است. اجازه دهید همین ابتدای کار و

ادامه »

«هر لحظه به شکلی بت عیار بر آمد/ هر دم به لباس دگر آن یار بر آمد/ گه پیر و جوان شد.» ایران هنوز

ادامه »

مراسم رای‌گیری ولایی -که انتخابات خوانده می شود- به عنوان ابزاری چند منظوره برای نمایش مشروعیت و حمایت مردمی از

ادامه »