حسن روحانی:دولت اجازه نخواهد داد بین کرد و ترک تفاوتی قائل شوند

زیتون- رییس جمهور با تاکید بر این موضوع که دولت یازدهم اجازه نخواهد داد تفاوتی بین کرد و ترک گذاشته شود، یادآور شد:« ترک و کرد و همه ما شاخه‌های یک درخت تنومند به نام ایران اسلامی هستیم. امروز ما در یک نقطه عطف تاریخی قرار گرفتیم و توانستیم توطئه‌هایی که صیهونیست‌ها علیه ما به راه انداخته بود و با بی‌تدبیری ما را به چاه تحریم انداخته بود را از بین ببریم و در شرایطی که اطراف ما را نا امنی فراگرفته است، اینجا ایران سرزمین وحدت و برادری میان همه اقوام است. آذربایجان و به ویژه آذربایجان غربی همواره سمبل همزیستی مسلمان و غیر مسلمان، شیعه و سنی، قومیت‌های مختلف بوده است.»
حسن روحانی در سفر به آذربایجان غربی حضور شکوهمند مردم در این دو انتخابات نشانگر اعتماد مردم به مجریان انتخابات و رقابت سالم دانست و گفت:« اگر اعتماد به مجریان و رقابت سالم نباشد، انتخابات هم شکوهمند نخواهد بود.»
رییس‌جمهور تاکید کرد:« مردم با ۶۲ درصد به طور میانگین و ۶۵ درصد در آذربایجان غربی پای صندوق آمدند و این نشان می‌دهد مردم گرچه یک‌صدایی را نمی‌پسندند؛ در عین حال حاکمیت واحد ملی سراسر کشور را فرا گرفته است، بنابراین مردم عزیز سرزمین ما در این انتخابات شکوهمند «آری‌»ها و «نه‌»هایی اعلام کردند شبیه انتخابات سال ۹۲. آری مردم این بود که مردم خواهان بهبود معیشت هستند.»
روحانی ادامه داد:‌« آری مردم در این انتخابات به این بود که مردم خواهان هم‌صدایی و وحدت مسئولان برای توسعه کشور و رونق اقتصادی این سرزمین هستند. «آری» مردم به این بود که مردم در این سرزمین به دنبال فرهنگ و هویت اسلامی و ملی هستند و «نه» آنها به خشونت و افراطی‌گری بود. نه مردم به این بود که در این سرزمین، همه خواهان رشد و ترقی هستیم و نه شعارهای بی‌محابایی که بتواند رابطه مردم را با جهانیان با شکاف مواجه کند.»
رئیس جمهور با تاکید بر لزوم برقراری روابط دوستانه با کشورهای جهان اعلام کرد:« این هنر نیست که به گونه‌ای عمل کنیم که دشمنان خودمان در سراسر جهان علیه خودمان متحد شوند و شرایطی را فراهم کنیم که کشورهایی که به‌طور سنتی سال‌ها با ما سابقه دوستی داشتند، در شورای امنیت سازمان ملل در کنار خصم ما آمریکا، دست به تحریم ملت بزرگ ایران بزنند.»
او با بیان این‌که دنیای سیاست، دنیای عرصه امتیاز دادن نیست، گفت:« دنیای سیاست، دنیای عرصه امتیاز گرفتن و شرایط مناسب برای کار و اشتغال مردم به سمت تعالی است. چرا کاری کنیم که مردم ما از حقوق مسلم خودشان محروم بمانند؟ چرا استانی مثل آذربایجان غربی با این همه عظمت و شکوه که همسایه سه کشور بزرگ عراق، ترکیه و آذربایجان است، دروازه ایران به اروپا و غرب، آذربایجان غربی است.»
رئیس دولت یازدهم یادآور شد:« آن زمانی که نفت به قیمت ۱۴۷ دلار فروخته می‌شد، بیش از ۸۰ میلیارد دلار صرف کالای وارداتی در کشور شد و برای مردم اشتغال درست نشد و راه رونق اقتصادی هموار نشد و مردم در این مقطع تاریخی به این فکر هستند که مسیر برای صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای همسایه و جهان گشوده شود و اولین قدمی که دولت یازدهم برداشت این بود که دروازه‌هایی که دشمن به روی ملت ایران بسته بود و راه صادرات و رونق اقتصادی را با تحریم سد کرده‌بود، با برداشتن تحریم راه برای فعالیت مردم گشوده شود و این گام به حول و قوه الهی برداشته‌شده‌است.»

 

 

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »