فرمانده نیروی زمینی ارتش: آمریکا در سال ۲۰۰۱ نقشه حمله به ایران را داشت

زیتون- حمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران امروز (یک‌شنبه) در حین برگزاری رزمایش تازه‌ای با نام «بیت‌المقدس ۲۸» گفت:« در این رزمایش انواع تاکتیک‌های جنگ نامتقارن تمرین شده و رزمندگان نزاجا نشان خواهند داد نه تنها در ایران بلکه هرکجا که لازم باشد و فرمانده معظم کل قوا دستور دهند، در همه دنیا قادر به انجام مأموریت هستند.
وی همچنین مدعی شد که «آمریکا در سال ۲۰۰۱ نقشه حمله به ایران را داشت، اما با دیدن این قابلیت ها عقب نشینی و بعد از آن راهبرد خود را عوض کرد و با تقویت گروه های تکفیری که منابع مالی آنها ازطریق برخی کشورهای منطقه تامین می شود، اهداف خود را پیش برد.»
مرحله‌های نخست و دوم رزمایش ارتش یکشنبه در منطقه کویری مرنجاب آران و بیدگل در نزدیکی کاشان صورت گرفت و دوشنبه مرحله سوم رزمایش در نصرآباد اصفهان ادامه خواهد یافت.
بر اساس گزارش ایرنا، در جریان تمرین‌های نظامی روز یکشنبه، چهار فروند راکت فجر، دو فروند موشک نازعات و چند فروند راکت‌های ۱۲۲ میلی‌متری شلیک شد تا «اهداف از پیش تعیین شده مورد اصابت قرار گیرد». موشک‌های نازعات از نوع N۱۰ وN۶، و راکت‌های شلیک شده چهار فروند از نوع فجر ۵ و همچنین ۱۵ فروند کاتیوشا همراه با چهار توپ از نوع N۴۵ بودند.
احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش در این رزمایش، به طور تلویحی از کشورهای همسایه و منطقه خواست، نگران این تمرین‌های نظامی ایران نباشند و گفت «پیام رزمایش برای کشورهای منطقه، صلح و دوستی است».
علی محرابی، معاون عملیات نیروی زمینی ارتش، با «موفقیت‌آمیز» نامیدن شلیک‌های راکتی و موشکی، گفت در این رزمایش «آخرین تاکتیک‌های دفاعی و موشکی با جدیدترین سلاح‌ها و به صورت واقعی، تمرین می‌شود».
وی افزود که تیپ ۶۵ نوهد [نیروهای ویژه هوابرد] ارتش نیز در مرحله دوم این رزمایش، «عملیات ویژه» خود را انجام می‌دهد، اما او جزئیاتی در مورد این «عملیات ویژه» ارائه نداده‌است.
تیپ ۶۵ نوهد نیروی زمینی ارتش، تیپ نیروهای تکاوری است که به تازگی نام آن در ارتباط با اعزام شماری از تکاورانش به سوریه مطرح شده بود.
عطاءالله صالحی فرمانده کل ارتش ایران ماه گذشته تأکید کرده بود که به ارتش مسئولیتی در اعزام «نیروی مستشاری» به سوریه واگذار نشده و نیروهای تیپ ۶۵ نوهد ارتش در چارچوب اقدامات نهادهایی که مسئول این امر هستند، به سوریه اعزام شده‌اند.
اما در نخستین روزهای رسانه‌ای شدن خبر حضور نیروهای تیپ نوهد ارتش نیز جسد شماری از کشته‌های آن به ایران برگردانده شد.
احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش، روز ۲۳ فروردین گفته‌بود که «با فضای جدید از جنگ‌های نیابتی در سوریه روبه‌رو هستیم» و «وظیفه میدانی داریم که این تهدیدات را شناسایی کنیم و لذا تعدادی از کارکنان نزاجا [نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران] را اعزام کردیم تا این فضا را درک کنند».

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اشاره: در یادداشت‌های دوران چهار سال مجلس اول، برخی نکات و رخدادها گزارش شده که از جهاتی مهم‌اند و از جمله آن‌ها طرح پیشنهادی در ارتباط با انتخابات مجلس دوم است و می‌پندارم انتشار برخی

ادامه »

نه فاجعه، نه حماسه، این فقط یک انتخابات است! به کجا می رویم؟ کدام عملکرد ها و کدام انگیزه ها موجب وضعیت حاضر است؟

ادامه »

چهل و پنجمین سالگرد انقلاب ۵۷ فرصتی بود برای بازاندیشی‌ انتقادی گذشته؛ این مقطع، یک‌سال پس از جنبش «زن، زندگی،

ادامه »