پرونده جسیون رضائیان بسته نشده است

سخن گوي قوه قضاييه

زیتون- سخنگوی قوه قضائیه ایران می‌گوید «همدستان» جیسون رضائیان، خبرنگار واشینگتن‌پست، شناسایی شده و «در فرصت مناسب در موردشان اقدام می‌شود».

غلام‌حسین مسحنی اژه‌ای، ۱۷ بهمن، در برنامه «نگاه یک» تلویزیون ایران، در پاسخ به این پرسش که «آیا آزادی جیسون رضاییان به معنای بسته شدن پرونده ارتباطی وی با همدستانش در ایران است؟» گفت:« مهم این است که بفهمیم طرف در حال چه کاری بوده است پرونده مرتبطین رضائیان بسته نشده است».

جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشینگتن‌پست در تهران، تیر ماه سال گذشته همراه یگانه صالحی، همسرش که او نیز خبرنگار بود، بازداشت و سپس به او اتهام جاسوسی زده شد. روزنامه واشینگتن‌پست و مقام‌های آمریکایی بارها این اتهام را رد کرده و خواستار آزادی فوری او شده بودند.

رضائیان در نهایت همراه گروهی دیگر از شهروندان ایرانی‌آمریکایی زندانی در ایران، در جریان مبادله با گروهی از زندانیان ایرانی‌تبار در آمریکا، و در روز اجرایی‌شدن توافق اتمی، آزاد شد. هرچند اژه‌ای اشاره‌ای به هویت کسانی که او «همدست» یا «مرتطبین» رضائیان نامیده، نکرده‌است.

4A09C985-FF9A-4BA5-A561-5117339A69BC_w640_r1_s_cx4_cy9_cw67

بازداشت روزنامه‌نگاران، از جمله کارکنان رسانه‌های بین‌المللی در ایران، بارها رخ داده است و در موارد مختلفی نیز با پخش «اعترافات تلویزیونی»، و در نهایت آزادی و خروج آنها از ایران ادامه پیدا کرده‌است. هر چند رسانه‌های دولتی ایران در این زمان «اعترافاتی» از آقای رضائیان پخش نکردند، اما در این مدت رسانه‌های اصولگرا اتهام‌های مختلفی به این خبرنگار زدند. «میزان» خبر داد که محسنی اژه‌ای در عین حال گفته‌است «ما همچنان زندانی دوتابعیتی داریم که معمولا جرائمشان از همین قبیل است.» در این مورد نیز این مقام قضائی اشاره‌ای به نام و هویت کسی نکرده‌است.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین گفته است در مورد آزاد شدن زندانی‌های دوتابعیتی تصمیم‌گیری با شورای عالی امنیت ملی بود؛ «البته ما شرایطی را قائل شدیم و آنها پذیرفتند که من از بیان جزئیات معذورم.»

به گفته او موضوع تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا با اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک در مورد توافق اتمی، «برجام»، ارتباطی نداشته است.

سخنگوی قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود گفته است در هفته‌های پیش‌رو ممکن است شمار بیشتری از کسانی که به بیان او «تخلف انتخاباتی در فضای مجازی» داشته‌اند، بازداشت شوند.  او مصادیق جرائم مجازی انتخاباتی را «شایعه‌پراکنی، توهین و افترا» و همچنین «اقدامات ضد امنیتی به منظور دلسرد کردن مردم از حضور در انتخابات» عنوان کرده است.

او همچنین از محکوم شدن برخی از متهم‌های پرونده کرسنت نیز خبرداد و گفت:« اعطای مرخصی به مهدی هاشمی، برخلاف آنچه در برخی محافل مطرح شد ربطی به انتخابات نداشته است.»

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »