زیتون– دفتر آیت‌الله منتظری٬با صدور بیانیه‌ای نسبت به مراجعه و تفتیش خانه‌های عمادالدین باقی٬ مجتبی لطفی و مهدی نظری توسط نیروهای امنیتی اعتراض کرد.

ماموران امنیتی روز پنجشنبه نهم بهمن ماه با هجوم به خانه‌های این افراد اقدام به تفتیش منازل و ضبط کامپیوترها٬ گوشی‌های تلفن همراه و برخی اسناد و مدارک از منازل آن‌ها کرده بودند.

در این بیانیه امروز دفتر آیت‌الله منتظری آمده است: «در ادامه خط تاخت و تازهای یک‌طرفه و سرکوب آزادی بیان، روز پنج‌شنبه نهم بهمن ۱۳۹۹، در آستانه هجدهمین سالگرد رفع حصر، ماموران امنیتی به طور هم‌زمان به خانه محقق بزرگوار و نویسنده شناخته شدۀ حقوق بشر آقای عمادالدین باقی، و محقق ارجمند آقای مجتبی لطفی از اعضای دفتر آیت‌الله منتظری، و‌ نیز آقای مهدی نظری مستندساز توانا، هجوم برده و کلیه کامپیوترها و گوشی‌ها و… را ضبط کرده و بردند.»

عمادالدین باقی٬ مجتبی لطفی و مهدی نظری هر سه از افرادی بودند که در ساخت مستندی در مورد آیت‌الله منتظری با دفتر این مرجع تقلید هم کاری داشتند.

این مستند به خواست دفتر آیت‌الله منتظری و در پاسخ به مستند قائم مقام٬ در حال ساخت بود.

مستند قائم مقام٬ روایت نظام از منتظری

«قائم مقام»، نام مستندی از زندگی آیت‌الله منتظری بود که توسط یک گروه مستندساز با گرایش سیاسی نزدیک به جریان اصول گرا، تهیه شده است. مستند «قائم‌مقام» در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت حضور داشت. پس از آن در جشنواره عمار حضور پیدا کرد و جایزه ویژه بخش تاریخ معاصر این جشنواره را به خود اختصاص داد. بعد از آن این مستند در فضای مجازی بازنشر داده شد و بعد هم در «برنامه به اضافه مستند» روی آنتن رفت.

بیشتر بخوانید: در حصرِ روایت رسمی؛ مستند «قائم مقام» از نمای نزدیک

این مستند پس از مدتی از سیمای جمهوری اسلامی نیز بارها پخش شد.

همان زمان با اولین پخش این مستند از شبکه سوم صدا و سیما که همزمان با سالروز حمله مجاهدین خلق به ایران بود٬ احمد منتظری در اعتراض به پخش مقطع این مستند در صداوسیما اعتراض کرده و نامه‌ای را خطاب به علی‌عسگری، رییس صداوسیما٬ نوشت.

در این نامه خطاب به رییس صدا و سیما ضمن اعتراض به عدم رعایت «حق شهروندی برای پاسخ به اتهامات» آمده بود: «ولی با کمال تأسف قصه پرغصه تهمت و افترا و پخش دروغ‌های سازمان‌یافته با بودجه بیت‌المال علیه آیت‌الله‌العظمی منتظری در سه دهه گذشته بر کسی پوشیده نیست؛ اما انتشار آن از سیمای جمهوری اسلامی معنا و مفهوم دیگری دارد.»

همچنین همزمان با انتشار عمومی این مستند برخی از شخصیت‌هایی که در فیلم حضور داشته و مصاحبه کرده بودند، به سانسور سخنانشان در مستند اعتراض کردند. عمادالدین باقی از جمله این چهره‌ها بود. او در مطلبی که در اختیار «شرق» قرار داده بود، نوشته بود: «پلان کار، ناگزیر سوگیرانه است. همچنین به دوستان عرض کردم تمام آنچه درباره آیت‌الله منتظری گفته شده، ازجمله مسائل مربوط به مهدی هاشمی و فیلم‌های نبش قبر مقتولان پرونده مهدی هاشمی در ۳۰ سال گذشته، به تکرار در رسانه‌های چاپی، صوتی و تصویری در تیراژهای میلیونی گفته شده است. استفاده از برخی چهره‌ها برای سخن‌گفتن در نقد آیت‌الله منتظری، از نقاط ضعف دیگر مستند است که باعث می‌شود به نتیجه معکوسی برسد و در مجموع، این مستند در افکار عمومی به زیان آیت‌الله منتظری تمام نخواهد شد؛ زیرا برخی مطالب که از دیدگاه تهیه‌کنندگان محترم نقطه ضعف آیت‌الله منتظری بوده، از دیدگاه بسیاری از مردم نقطه مثبت تلقی خواهد شد و این مسئله ریشه در شکافی دارد که میان دیدگاه موافقان و مخالفان وجود دارد.»

در نهایت پس از ماه‌ها خودداری صدا و سیما از انتشار جوابیه دفتر آیت‌الله منتظری٬ این دفتر قصد کرد که مستندی در پاسخ به مستند قائم مقام بسازد.

برخورد امنیتی با سازندگان یک مستند

صبح روز پنجشنبه گذشته اول خبر حضور ماموران امنیتی در منزل عمادالدین باقی و ضبط برخی لوازم و اسناد او منتشر شد. او ساعتی بعد در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی فارسی اعلام کرد که دلیل این موضوع همکاری در زمینه ساخت مستندی به سفارش دفتر آیت‌الله منتظری بود.

در بیانیه امروز دفتر آیت‌الله منتظری، ضمن تایید این موضوع٬ آمده است: «وظیفۀ شرعی و قانونی و حق دفاع ایجاب نموده که بیت معظم‌له تولید مستندی با رعایت تمام جوانب حقوقی را در دستور کار قرار داده و در پایگاه‌های رسمی آیت‌الله منتظری در اینترنت انتشار عمومی یابد.»

بنابر این بیانیه روز نهم بهمن ماموران امنیتی با هجوم به خانه‌ سه تن از دست‌اندرکاران این مستند و ضبط کلیه کامپیوترها و گوشی‌های تلفن همراه تلاش کردند از ساخت این مستند جلوگیری به عمل آورند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «اینک که چنین خطای فاحشی از سوی یکی از نهادهای امنیتی صورت گرفته و فیلم و صوت دهها ساعت مصاحبه و مستندات دیگر به سرقت رفته، چون بیت آیت‌الله منتظری مسئولیت این مستند را بر عهده داشته است، بدین وسیله یادآور می‌شویم که هرگونه استفاده از آنها مصداق سرقت و سوء‌استفاده و خلاف شرع و مستوجب پیگرد قانونی است. و خوب است بدانند که امروز دیگر زمانه‌ای نیست که با این روشها بتوانند مانع از افشای حقایق شوند؛ و ماه برای همیشه پشت ابرها نمی‌ماند.»

بازگشت به صفحه اول