شهروندان سم تنفس می‌کنند

کمبود برق و افزایش آلودگی هوا؛ متهم در دسترس نیست

زیتون ـ بر اساس گزارش‌ نهاد کنترل کیفیت هوا٬ دی‌ماه ناسالم‌ترین ماه سال جاری در اکثر شهرهای ایران٬ به خصوص شهرهای بزرگ مانند تهران و اصفهان است.

به گفته لیلا نظری٬ سخنگوی نهاد کنترل کیفیت هوای تهران٬ از ۸ صبح ۲۴ دی تا ۸ صبح ۲۴ دی اهالی تهران آلوده‌ترین هوای امسال را تنفس کرده‌اند. شاخص آلودگی هوای تهران در این مدت ۱۷۴ و بالای سطح خطرناک بوده است.

شاخص آلودگی هوا وقتی به بالاتر از ۱۵۰ برسد برای همه افراد خطرناک ارزیابی می‌شود و آلودگی هوا در کلان‌شهرها، خصوصا تهران از وضعیت قرمز نیز گذشت و به وضعیت بسیار خطرناک «بنفش» رسید.

لیلا نظری به خبرگزاری مهر گفته است که این آلودگی احتمالا در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.

یکی از تازه‌ترین عللی که برای آلودگی هوای تهران عنوان شده استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌های برق است.

بر اساس اخبار رسمی که مقامات جمهوری اسلامی منتشر کرده‌اند، دولت چاره‌ای جز «مازوت سوزی» ندارد.

این عباس شاهسونی، رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، بود که برای اولین بار از تاثیر سوخت مازوت بر آلودگی هوا خبر و هشدار داد که  به دلیل پایداری هوا و استفاده از «سوخت مازوت در نیروگاه‌ها» شرایط هوای شهر تهران و سایر کلا‌ن‌شهرها وضعیت بدتری پیدا می‌کند.

به گفته مقامات جمهوری اسلامی تحریم‌ها موجب انباشته شدن مازوت در انبارها شده است. همچنین به دلیل کمبود گازوئیل، در صورت عدم استفاده از مازوت شهرها با خاموشی‌های متناوب برق مواجه می‌شوند؛ به همین دلیل است که در نیروگاه‌ها به جای گازوئیل یا هر سوخت پاک دیگری مازوت می‌سوزانند.

از سوی دیگر وزرای نفت و محیط زیست دولت طی چندین ادعای جداگانه اضافه مصرف سوخت خانگی به دلیل مصرف بالای مصرف کنندگان است؛ حتی برای تمامی مشترکان تلفن‌های همراه پیامکی با محتوای لزوم کاهش مصرف سوخت ارسال شد.

آلودگی شدید هوای چند روز گذشته در حالی است که طی دو روز گذشته مناطق‌ زیادی از تهران و چند شهر دیگر از جمله اصفهان و مشهد دچار قطعی برق بودند.

در حالی که کاهش تولید برق به خاطر کمبود گاز و استفاده گسترده از مازوت در نیروگاه‌ها به خاموشی‌ها در تهران و دیگر شهرها دامن زده است، گزارش‌ها حاکی است برق چهار نهاد دولتی «پرمصرف»، از جمله سازمان حفاظت محیط‌زیست قطع شده است.

اما تنها متهم آلودگی هوا و نیاز به «مازوت سوزی» کمبود گاز نیست.

طی روزهای گذشته رسانه‌های ایران گزارش دادند که چینی‌ها با ایجاد و گسترش مزرعه استخراج بیت‌کوین٬ در برخی مناطق از جمله رفسنجان به این فعالیت که به مصرف بالای برق نیاز دارد مشغولند.

 همچنین درباره کشف مزارع استخراج بیت‌کوین در شهرهای مختلف ایران خبرهایی در رسانه‌های ایران منتشر شده بود.

در همین رابطه روزنامه هفت صبح در گزارشی نوشت که «مزرعه بیت‌کوین کرمان، بزرگ‌ترین مرکز استخراج بیت‌کوین در کشور است و روزانه با مصرف ۱۲۰ مگاوات‌ساعت برق، ۱/۷ بیت‌کوین استخراج می‌کند که سود آن به حدود یک میلیارد و ۳۳۰میلیون تومان می‌رسد.»

پیشتر وزیر نیرو گفته بود مشکلی با فعالیت مزارع «قانونی» استخراج رمزارز (بیت کوین) وجود ندارد. رسانه‌های ایران می‌گویند مزارع استخراج رمزارز ۶۰۰ مگاوات برق در ایران استفاده می‌کنند. البته گزارش‌های زیادی از راه‌اندازی پنهانی و غیرقانونی مزارع استخراج رمزارز در بخش صنایع، مرغداری‌ها و حوزه‌های دیگر منتشر شده است.

قدرت تولید برق ایران ۶۴ هزار مگاوات است اما طی روزهای گذشته به خاطر توقف فعالیت برخی نیروگاه‌ها که با مازوت کار می‌کردند، این تولید به ۴۱ هزار مگاوات رسیده است.

بدین ترتیب حدود ۱.۵ درصد از ظرفیت تولید برق کشور به مزارع استخراج رمزارز مجوز دار اختصاص یافته است.

محمود واعظی رییس دفتر رییس‌جمهوری٬ نیز امروز (چهارشنبه) از ورود وزارت اطلاعات به استخراج «غیرقانونی» بیت‌کوین خبر داده است.

به گفته محمود واعظی وزارت اطلاعات مسئول شده است به موضوع استخراج «غیرقانونی» بیت‌کوین وارد شود. وی درباره مراکزی که با مجوز در حال فعالیت استخراج رمزارز هستند و صدها مگاوات برق مصرف می‌کنند، توضیحی نداد.

رییس دفتر رییس جمهوری همچنین گفته است برای استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها محدودیت اعمال شد و «وزارت نیرو را با اتفاقی روبه‌رو کرد که آن را پیش‌بینی نکرده بود».

او همچنین گفت وزارت نیرو می‌تواند با مزارع استخراج بیت‌کوین تماس گرفته و بخواهد که در زمستان فعالیت خود را متوقف کنند.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو٬ نیز خاموشی‌های اخیر را به استخراج کنندگان چینی نسبت داده است. به گفته او چینی‌ها در زمینه استخراج رمزارزها در کشورمان فعالیت دارند و خاموشی‌های اخیر ناشی از آن است.

پائین بودن تعرفه برق در ایران باعث شده طی سال‌های اخیر به غیر از تولیدکنندگان داخلی، استخراج کنندگان غیرایرانی از جمله چینی‌ها هم ایران را بهشتی برای تولید این رمز ارز بدانند.

 ارزان بودن برق کشاورزی و صنعتی پای استخراج کنندگان بین‌المللی بیت کوین را هم به ایران باز کرده است.

چین، روسیه، آلمان و استرالیا از جمله سرمایه‌گذاران خارجی برای استخراج بیت‌کوین در ایران هستند که گفته شده «از طریق واسطه‌های داخلی کار می‌کنند.»

با این حال بحران «آلودگی‌هوا» و «کمبود برق» باعث شد که ساعتی پیش روابط عمومی شرکت توانیر اعلام کرده: «بنا به درخواست مردم شریف ایران، استخراج ارزهای دیجیتال رفسنجان، اگرچه مجوز قانونی دارد، اما تعطیل شده. چون اولویت تامین برق مسکونی است.»

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

شهروندان سم تنفس می‌کنند

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی پیش‌رو و مترقی اصلاح‌طلبانه کاشته، داشته و درویده‌اند؛ تکاپویی که می‌خواهد

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که

ادامه »