? زنده| هلال احمر واکسن کرونای چینی می‌خرد

 گزارش ارشاد علیجانی در بارۀ اعتراضات آبان ماه ۹۸ برندۀ جایزۀ مطبوعات دیپلماتیک فرانسه شد

ارشاد علیجانی٬ روزنامه نگار بخش فارسی ار.اف.ای٬ برنده جایزه انجمن رسانه‌های دیپلماتیک فرانسه شد. جایزۀ سال ۲۰۲۰ برای تهیۀ یک گزارش تحقیقی ویدئوئی در بارۀ اعتراضات آبان ماه ۹۸ به ارشاد علیجانی تعلق گرفت.

این تحقیق همان هنگام با گردآوردن آگاهی‌ها و اسناد خبری و ویدئوئی آغاز شد و هنگامی که اندک اندک امکانات کسب آگاهی‌های بیشتر و نیز برقراری گفتگو برای «درستی آزمائی» فراهم گردید، جان تازه گرفت.

انجام چنین تحقیقی با توجه به سرکوب مطبوعات آزاد در ایران و محدودیت‌های گسترده در انتشار اخبار، کاری دشوار اما لازم بود. ارشاد علیجانی که از سال‌ها پیش با کار روشمند در بخش «ناظران» این رادیو، از همکاری و دستاورد شهروند-‌گزارشگران بسیاری بهره می‌گرفت، این گزارش تحقیقی را بر اساس اسنادی که آنان ارسال داشتند و گفتگوها و تحقیقات لازم برای ارزیابی، راستی آزمائی و اعتباربخشی به آنها به سامان رساند./ار.اف.ای فارسیهلال احمر واکسن کرونای چینی می‌خرد

کریم همتی٬ رییس جمعیت هلال احمر گفته که این سازمان از شنبه پیش با هماهنگی رئیس‌جمهور ایران مشغول خرید واکسن چینی شده است.

کریم همتی درباره نگرانی‌ها از موثر بودن واکسن چینی به مجری تلویزیون ایران گفت که سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت بر همه واکسن‌ها نظارت می‌کند.کشف محموله مواد مخدر «متعلق به حزب‌الله لبنان» در ایتالیا

رسانه‌های ایتالیایی گزارش داده‌اند که محموله ۱۵ تنی قرص‌های مخدر آمفِتامین که تیرماه امسال کشف شد و گمان می‌رفت متعلق به داعش باشد، به گروه حزب‌الله لبنان تعلق دارد.

ارزش این محموله که از سوریه ارسال شده بود، حدود یک میلیارد یورو برآورد شده است.

دادستانی ناپل از ضبط این محموله که شامل ۸۴ میلیون قرص بود، به عنوان «بزرگ‌ترین عملیات» ضبط آمفتامین در جهان نام برده و گفته است این محموله در سه کانتینر حاوی ماشین‌آلات صنعتی پنهان شده بود.

سال‌هاست که در گزارش‌های متعدد آمده است که قاچاق مواد مخدر یکی از منابع اصلی درآمد گروه حزب‌الله لبنان است و اکنون با افزایش تحریم‌های آمریکا علیه ایران و کاهش کمک‌های ایران به گروه حزب‌الله، نیاز به تامین هزینه‌های این گروه از محل تجارت مواد مخدر افزایش یافته است.مقتدی صدر: عراق قربانی منازعات آمریکا و ایران شده است

پس از حمله راکتی روزهای اخیر به منطقه سبز بغداد، که آمریکا آن را به شبه‌نظامیان شیعه نزدیک به ایران نسبت داد،  مقتدی صدر، روحانی برجسته شیعه عراقی به ایران و آمریکا نسبت به درگیرشدن در بغداد هشدار داد.

مقتدی صدر در این رابطه نوشته: «عراق قربانی منازعات آمریکا و ایران شده است و تحت تأثیر بسیار قرار گرفته است. بنابراین، من از ایران می‌خواهم که خود را از درگیری در عراق خارج کند و به اشغالگر (ایالات متحده) هم نسبت به ادامه درگیری هشدار می‌دهم. …» او در ادامه تأکید کرد که عراق و عراقی‌ها طرف درگیری نیستند.

همچنین امروز مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق به دو زبان عربی و کردی در حساب کاربری توییتر خود نوشت :«دولت عراق، مسئول برقراری امنیت در کشور است و تلاش می‌کند اعتماد مردم به دستگاه‌های امنیتی و نظامی را برگرداند.» او در ادامه تاکید کرد در صورت لزوم آماده هرگونه رویارویی است.۲۵ میلیون ایرانی توان خرید گوشت را ندارند

رحمت الله نوروزی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس٬ خبر از آن داد که شش دهک جامعه، یعنی بیش از۲۵ میلیون نفر، توان خرید گوشت را ندارند.

او کارگران، کارمندان و بازنشستگان را از جمله این گروه‌ها دانست.

به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، مصرف گوشت قرمز در سال ۹۸ در میان طبقه متوسط جامعه به‌نسبت سال ۹۵ بیش از ۳۰ درصد کاهش داشته است.

انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی نیز اعلام کرده است که بسیاری از خانواده‌ها در ایران مصرف گوشت قرمز، سفید، تخم‌مرغ و لبنیات را به شدت کاهش داده یا آن‌ها را از سفره خود حذف کرده‌اند.

علی ربیعی روز سه‌شنبه، چهار آذر، از «کاهش تامین ارز مورد نیاز کالا‌های اساسی» به عنوان علت اصلی گرانی‌ها نام برده است.اجرای یک حکم اعدام در زاهدان

حکم اعدام عبدالحمید میربلوچزهی بامداد امروز در زندان زاهدان اجرا شد.

وکیل این زندانی سیاسی ساعتی پیش خبر اعدام او را منتشر کرد.

هفته پیش گفته شده بود که میر بلوچ‌زهی را از بند عمومی زندان زاهدان به سلول انفرادی منتقل کرده بودند و به همین خاطر در مورد احتمال اعدام او هشدار داده شده بود.

مصطفی نیلی، وکیل این زندانی سیاسی از مقام‌های قوه قضائیه ایران خواسته بود اجرای حکم اعدام را متوقف کرده و اجازه اعاده دادرسی دهند.

در چند ماه اخیر، در چندین پرونده‌ سیاسی و امنیتی بدون اجازه اعاده دادرسی و بدون اطلاع‌رسانی به وکیل یا خانواده محکومان، مجازات اعدام به اجرا در آمده است.نخست وزیر عراق درباره آمادگی برای «رویارویی با گرو‌ه‌های شبه نظامی» هشدار داد

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق شامگاه جمعه پنجم دی هشدار داد که اگر لازم باشد آماده «برخورد سرنوشت ساز» با شبه نظامیان است.

نخست وزیر عراق در پی با بالا گرفتن تشدید تنش در بغداد به گروه‌های شبه نظامی این کشور هشدار داد.

گفته می‌شود به دنبال بازداشت یکی از اعضای گروه شبه نظامی شیعه عصائب اهل الحق توسط نیروهای دولتی عراق، نیروهای این گروه برای آزادی او در برابر سازمان اطلاعات عراق در بغداد تجمع کرده‌اند.

اما شبکه العربیه می‌گوید، شش نفر از نیروهای عصائب اهل الحق بازداشت شده و این تجمع برای آزادی آنها صورت گرفته است.

به گزارش العربیه این افراد در ارتباط با حمله راکتی یکشنبه به سفارت آمریکا و منطقه سبز امنیتی بغداد دستگیر شده‌اند. عصائب اهل الحق از گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در ع


خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

نسبت انسان‌ها با جنبش‌های اجتماعی را می‌توان با سه رنگ اصلی توصیف نمود: سفید، سیاه و خاکستری. سفیدها مخالفین وضع موجود هستند و برای تغییر آن تلاش می‌کنند، سیاه‌ها موافقان وضع موجود هستند و در

ادامه »

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون

ادامه »