فارس رای هیات را اعلام کرد

علی مطهری: در مورد خالقی به هیات حل اختلاف امیدی ندارم

زیتون-  علی مطهری که امروز در جمع دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان سخنرانی می کرد، به موضوع مینو خالقی پرداخت و گفت که به هیات حل اختلاف امیدی ندارد.

منتخب مردم تهران برای مجلس دهم در ابتدا به ذکر پیشینه ای از تلاشهایش برای حل این موضوع پرداخت و گفت:« ما در خصوص این منتخب مردم اصفهان نامه‌ای به آقای جنتی و سپس به آقای رئیس‌جمهور ارسال کردیم. در اینجا قانون انتخابات روشن بوده و ابهامی ندارد و در ماده ۷۳ آن به صراحت همه چیز اعلام شده است و آمده که بعد از اعلام سلامت انتخابات حوزه، شورای نگهبان اعتبارنامه‌های افراد را امضا و به مجلس ارسال کند.»

او در ادامه سخنانش که توسط ایسنا منتشر شده، افزود:«در این موضوع شورای نگهبان انتخابات اصفهان را تأیید کرد ولی انتخاب این فرد را باطل اعلام کرده است. چنین چیزی با عقل جور در نمی‌آید. چطور می‌شود شورای نگهبان این فرد را تأیید کند و نظر قطعی و نهایی را بدهد اما دوباره چنین مباحثی را مطرح کند؟ در آیین‌نامه‌ داخلی مجلس آمده است که اگر مدارکی بعد از انتخاب نماینده پیدا شد، باید مجلس تعیین کند که اعتبارنامه‌ آن فرد مورد تأیید است یا خیر. موضوع در مورد خانم خالقی روشن است و شورای نگهبان هم می‌داند که اشتباه کرده است و کاملا مطمئن است که اعتبارنامه خالقی در مجلس رای می‌آورد اما آنها اشتباهی که قبلا مرتکب شده‌اند را می‌خواهند حالا جبران کنند. اصلا چنین چیزی وجود ندارد.»

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با اشاره به صدور رای از سوی هیئت حل اختلاف قوا ادامه داد:« آقای لاریجانی بحث خانم خالقی را به هیئت حل اختلاف ارسال کردند و آنها باید نظر بدهند. در واقع نظر آنها باید به رهبری اعلام شود و ایشان حکم نهایی را اعلام کنند. البته من به آن هیئت حل اختلاف هم امیدوار نیستم اما احتمال اینکه به نفع خالقی هم رای دهند وجود دارد.»

خبر نا امیدی مطهری از رای هیئت حل اختلاف در شرایطی منتشر شد که خبرگزاری فارسبه نقل از  یکی از نمایندگان مجلس مدعی شد  که این هیئت نظر شورای نگهبان درباره مینو خالقی منتخب سوم حوزه انتخابیه اصفهان در مجلس دهم را تأیید کردخ است.

فارس بدون ذکر نام این نماینده از قول او نوشت: هیات حل اختلاف قوا نظر خود را درباره پرونده خانم مینو خالقی منتخب سوم حوزه انتخابیه اصفهان اعلام کرده است.

این نماینده مجلس در این زمینه توضیح داد:« هیات حل اختلاف قوا در بررسی‌های خود درباره خانم مینو خالقی نظر شورای نگهبان مبنی بر ردّ صلاحیت و ابطال آرای وی را تأیید کرده و حق را به شورای نگهبان داده است.»

او در ادامه توضیح داد:« درباره تعیین تکلیف نفر جایگزین به جای خانم مینو خالقی، بر اساس مذاکراتی که وزارت کشور با شورای نگهبان داشته، مقرر شده شورای نگهبان مجدداً این موضوع را بررسی کند. شورای نگهبان باید در این زمینه تصمیم‌گیری کند که آیا منتخب ششم حوزه انتخابیه اصفهان که حد نصاب ۲۵ درصد آرای صحیح مأخوذه را کسب کرده وارد مجلس دهم شود یا تکلیف نماینده جایگزین در انتخابات میان‌دوره‌ای مشخص شود.»

در حالی که تاکنون هیچ یک از منابع رسمی خبر اعلام نظر هیأت حل اختلاف را به صورت رسمی منتشر نکردند.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

3 پاسخ

  1. بانگاهی به اعضای گروه حل اختلاف پیداست که این گروه به نظر شورای نگهبان رای مثبت میدهد جادارد آقای روحانی با اتکا به قانون قبول نکند همان گونه که درانتخابات مجلس سوم درمورد یکی از نمایندگان قبول نشد

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

فارس رای هیات را اعلام کرد

روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲. دانشگاه لایدن. کنفرانس انجمن ایران‌شناسی اروپا. در پنلی درباره‌ی ادبیات فارسی، عنوان سخنرانی خانم سایه اقتصادی‌نیا چنین بود: «بلاغت در خدمت سیاست» (به انگلیسی). سخنران در ابتدای سخن‌اش از رییس

ادامه »

۱-«هویت ملی و هویت قومی در شهر معاصر ایرانی؛ مطالعه‌ی موردی نقده» عنوان پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد رشته انسان‌شناسی «لیلا حسین‌زاده» است. ایشان این پایان‌نامه

ادامه »

هفتهٔ گذشته با همین رسانهٔ زیتون که همیشه “خون ژینا” را همراه بوده، گفت‌و‌گویی داشتم ، و از مهم‌ترین گزارهٔ

ادامه »