? زنده| سحرگاه امروز دو زندانی در زندان زاهدان اعدام شدند

 سحرگاه امروز دو زندانی در زندان زاهدان اعدام شدند

کمپین فعالین بلوچ اعلام کرد که سحرگاه امروز دستکم دو زندانی در زندان زاهدان اعدام شدند. در این گزارش، هویت آن‌ها بهنام و شعیب ریگی عنوان شده است.

بر اساس گزارشی که خبرگزاری هرانا منتشر کرده است، بهنام، شعیب و حامد ریگی سال ۲۰۱۸ با ماموران مواد مخدر درگیر شده بودند که در جریان این درگیری تعدادی از ماموران کشته شدند.

اما از جزئیات پرونده و اتهامات مطروحه علیه آنها اطلاعی در دست نیست.گفته می‌شود که اجرای حکم اعدام حامد ریگی به تاخیر افتاده است.

روز گذشته مصطفی نیلی، وکیل دادگستری از انتقال دستکم پنج زندانی محکوم به اعدام به سلول انفرادی این زندان جهت اجرای حکم خبر داد.

هویت این افراد بهنام ریگی، شعیب ریگی، جاوید دهقان خلد، الیاس قلندرزهی و حسن دهواری عنوان شده بود.

از میان زندانیانی که به قرنطینه منتقل شدند، الیاس و‌حسن دهواری ابتدا متهم به «محاربه» بودند که بنابر اظهارات وکیل به اتهام «بغی» تغییر کرد و حکمشان در نهایت دیوان عالی کشور تایید شد.نقش داماد هاشمی شاهرودی در پرونده فساد بانک سرمایه

با انتشار متن کامل گزارش تحقیق و تفحص مجلس دهم از پرونده فساد و تخلفات بانک سرمایه، جزییات تازه‌ای از فعالیت‌های اقتصادی یک عضو خانواده هاشمی شاهرودی در دسترس قرار گرفته است.

در این «گزارش محرمانه» که توسط محمود صادقی، نماینده مجلس دهم منتشر شده است، با اشاره به شراکت محمد امامی و سید احمد هاشمی شاهرودی، برادرزاده و داماد محمود هاشمی‌ شاهرودی، رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت، آمده است که شرکت‌های این دو نفر در طول سال‌های ۹۱ تا ۹۳، موفق به دریافت ۳۲۷ میلیارد تومان وام از بانک سرمایه‌ شده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش به خرید املاک واقع در لواسان، شمیران و خیابان فرشته متعلق به بانک سرمایه به ارزش بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ توسط احمد هاشمی شاهرودی و محمد اشاره شده است.

بر اساس این گزارش، این دو خریدار تا سال ۹۵، برخی از چک‌هایی که برای خرید این املاک داده بودند را پاس نکرده‌اند و پس از مدتی این املاک را «با چند برابر قیمت» برای تهاتر بدهی خود به بانک سرمایه فروخته‌اند.

این گزارش در این مورد به طور مشخص به یک ملک واقع در لواسان اشاره کرده است که این دو نفر در سال ۹۲ به مبلغ ۷۲ میلیارد تومان از بانک سرمایه خریده‌اند و در سال ۹۴ همان ملک را در قالب یک تهاتر و برای پرداخت بدهی‌های خود به قیمت ۲۰۰ میلیارد تومان به بانک سرمایه فروخته‌اند.شرط شورای نگهبان برای تایید صلاحیت «داوطلبان نظامی» در انتخابات

شورای نگهبان نظر خود را درباره ی حضور نظامیان در انتخابات اعلام کرد.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان درنشست خبری با خبرنگاران، در خصوص حضور نظامیان در انتخابات گفت: اگر کسی بخواهد در شورای نگهبان برای ثبت نام و حضور در انتخابات مجلس و یا ریاست جمهوری وارد شود، باید با حوزه و نهاد خود قطع ارتباط کرده باشد.

او افزود که اگر آن فرد نظامی باشد، درجات و اینگونه مسائل تاثیری ندارد. ممکن است فردی پایین ترین درجه را داشته باشد اما ثبت نام هم کند.‌ بنابراین نه‌تنها درجات تأثیری در بررسی صلاحیت‌ها ندارد بلکه بایدبا نهاد خودش قطع ارتباط کرده باشد و رسماً به ما اعلام کنند.محکومیت عموی پویا بختیاری به حبس و محرومیت اجتماعی

منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری؛ از جان‌باختگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ می‌گوید که برادرش، مهرداد بختیاری به پنج سال حبس تعلیقی و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

او روز شنبه ۲۹ آذر ماه در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت که مهرداد بختیاری، پس از دریافت این حکم محکومیت، روز ۲۷ آذر آزاد شده است.

بختیاری درباره اتهامات مطرح شده علیه برادرش توضیحات بیشتری نداده است.

مهرداد بختیاری آبان ماه امسال توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد و ۴۷ روز در بازداشت به سر برد.انتشار جزئیات جدید از زنی که حبیب اسیود را به ترکیه کشاند

وب‌سایت العربیه در گزارشی جزییات تازه درباره زنی که در ماجرای ربودن حبیب اسیود، رهبر پیشین «حرکت النضال»، نقش داشت، منتشر کرده است.

پیش‌تر روزنامه واشنگتن‌پست و تلویزیون تی‌آر‌تی ترکیه گزارش داده بودند که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی توسط یک زن به نام «م.صابرین»، حبیب اسیود را از سوئد به ترکیه کشاند و پس از خوراندن دارو به او، با کمک یک گروه «مشهور قاچاقچی مواد مخدر تحت امر وزارت اطلاعات ایران» با دست‌وپای بسته و داخل یک خودرو به استان وان در نزدیکی مرزهای ایران رساند و از آن‌جا او را به داخل کشور انتقال داد.

رادیو فردا خبر از آن داد که در گزارش العربیه نام کامل این زن «صابرین سعیدی» اعلام شده و آمده است که این زن از سه سال پیش توانست «در میان فعالان اهوازی ساکن خارج نفود کند».

در این گزارش از صابرین سعیدی به عنوان «پرستو» نام برده شده است. واژه پرستو درباره زنانی به کار می‌رود که نهادهای امنیتی بر سر راه مقامات، چهره‌های سیاسی، منتقدان و مخالفان حکومت و حتی دیپلمات‌های خارجی قرار می‌دهند تا برای آنان پرونده‌سازی کنند.

در این گزارش آمده است که برخی از بستگان خانم سعیدی «به اتهام فعالیت سیاسی» توسط حکومت ایران اعدام شده‌اند.

بر اساس این گزارش، صابرین سعیدی که مدتی در لندن زندگی کرده است، در طول سال‌های گذشته با فعالان عرب ساکن «دانمارک، هلند، سوئد و بلژیک» ارتباط داشته و از سال ۲۰۱۷ «به جمع‌آوری اطلاعات و ارسال» این اطلاعات برای نهادهای امنیتی ایران پرداخته است.احمد علم‌الهدی: به اعدام زم معترض هستید٬ مگر نمی‌توانستیم او را ترور کنیم؟

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد با اشاره به انتقادهای مطرح شده‌ درباره روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز، گفت نیروهای امنیتی ایران «مگر نمی‌توانستند در همان‌جایی که او را دستگیر کردند، با یک ترور کور او را از بین ببرند؟»

احمد علم‌الهدی که روح‌الله زم را با نام «نیما زم» خطاب قرار می‌داد، توضیح نداد که آیا در موارد دیگری ماموران امنیتی اقدام به «ترور کور» مخالفان حکومت کرده‌اند ولی ضمن دفاع از اعدام آقای زم، انتقادات کشورهای اروپایی در این زمینه را رد کرد و این کشورها را «جانوران درنده» خواند.

اعدام نابهنگام روح‌الله زم اعتراض‌های فراوانی را در بین کشورهای غربی و حتی ایران برانگیخت.


انتشار آخرین گفت‌وگوی روح‌الله زم با دخترش


ایمنی واکسن کرونای شرکت «مدرنا» تأیید شد

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) واکسن کرونای مُدرنا را برای استفاده اضطراری در ایالات متحده آمریکا را مجاز کرده است.

سی ان ان اعلام کرد که جمعه شب به دنبال توصیه روز پنجشنبه سازمان غذا و داروی آمریکا، کمیته مشاوره واکسن ها و محصولات بیولوژیکی مرتبط، در اعلامیه که در توییتر این مرکز منتشر شد اعلام کرد: “سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده اضطراری از واکسن کرونای شرکت مُدرنا را صادر کرده است و این واکسن می تواند برای استفاده در افراد ۱۸ سال به بالا در این کشور توزیع شود و کل داده های EUA شواهد روشنی را برای جلوگیری از کووید ۱۹ نشان می دهد.”

همچنین شبکه بی بی سی نیز در گزارشی اعلام کرد: مُدرنا ، دومین واکسن کووید ۱۹ مورد تایید دولت آمریکا است که راه را برای میلیون ها دوز توزیع واکسن کرونا در این کشور آزاد خواهد کرد.

سازمان غذا و داروی آمریکا حدود یک هفته پس از تایید واکسن فایزر که اکنون در این کشور در حال توزیع است، مجوز استفاده اضطراری واکسن مُدرنا را نیز صادر کرده است.


خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی متفاوتر از نمونه های پیشین، بالا گرفته است. روند صعودی و چشمگیر طرفداران تحریم در

ادامه »

انتشار یادداشتی از سوی استاد محمد مجتهد شبستری مرا بر آن داشت تا به دلیل علاقه به ایشان و حساسیت نسبت به آینده‌ی مردم

ادامه »

مرگ ابراهیم رییسی چیزی را در معادلات سیاسی ایران تغییر داده است که بدون لحاظ کردن آن رفتن بر روش

ادامه »