? زنده| شورای نگهبان طرح مجلس برای برنامه‌ هسته‌ای را پس از اصلاح تایید کرد

 

 


ویدیویی‌ از تشییع پیکر منتقد و فعال سیاسی ملی‌مذهبی  محمد ملکی بر شانه‌های نرگس محمدی و شهناز اکملی. ملکی امروز در ۸۷سالگی، پس‌از سال‌ها ابتلا به بیماری سرطان در تهران درگذشت.


شورای نگهبان طرح مجلس برای برنامه‌ هسته‌ای را پس از اصلاح تایید کرد

شورای نگهبان، سرانجام، طرح مجلس که «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» خوانده شده ، پس‌از اصلاحات مجلس تایید کرد و این طرح تا ساعتی دیگر به دولت ابلاغ می‌‌شود.

طرح مجلس برای افزایش سطح و حج غنی‌سازی و پایان دادن به بازرسی‌‌های بین‌المللی از تاسیسات هسته‌ای ایران، امروز نخست با ایرادات شورای نگهبان روبه‌رو شد.


وزیر بهداشت: از تولید‌کنندگان مطرح واکسن کرونا می‌شویم


 اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی به تعویق افتاد

یک منبع نزدیک به خانواده احمدرضا جلالی، محقق ایرانی-سوئدی زندانی در ایران تایید کرد که مسئولان ایرانی در تماس با وکیل پرونده، به او اطلاع داده‌اند که اجرای حکم آقای جلالی برای چند روز به تعویق افتاده است./ بی بی سی فارسی


ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه باقی ماند


الجریده: فخری‌زاده را پهپادهای اسراییلی که از آذربایجان آمدند ترور کردند

خبرگزاری تسنیم، نزدیک‌به سپاه، به‌نقل‌از یک منبع آگاه نوشته: ادعای روزنامه کویتی الجریده درباره نقش‌داشتن پهپادهای اسراییلی در ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای شهید، دروغ است.

نیسان آبی که گفته می‌شود مواد منفجره در آن جاسازی شده بود

پیش از این روزنامه کویتی الجریده ادعا کرده بود که دو پهپاد ارتش اسراییلی در عملیات ترور محسن‌ فخری‌زاده شرکت کرده‌اند. به نوشته این روزنامه دو پهپاد ارتش اسراییل گویا در میانه جنگ اخیر قره‌باغ از جمهوری‌ آذربایجان برخاسته و از دریای مازندران گذشته و در ایران پنهان‌شده‌بودند اما دست‌گاه‌های امنیتی ایران گمان کرده‌بودند ساقط یا گم شده‌اند.  پس‌از ورود این پهپاد‌ها، وزارت اطلاعات به دستگاه‌ها و به‌ویژه شخصیت‌هایی که به دماوند و آبسرد رفت‌وآمد داشتند، ازجمله فخری‌زاده، هشدار داده.

الجریده نوشته است پهپادها در روز حادثه بر فراز منطقه دماوند موشکی را به یک نیسان پارک‌شده می‌زنند و خودرو جلویی کاروان آقا فخری‌زاده آسیب می‌بیند. فخری‌زاده و همراهان‌اش از خودروی‌شان پیاده می‌شوند اما هشت موتورسوار مسلح آن‌ها را به رگبار می‌بندند و در درگیری یکی‌از تروریست‌ها تیر می‌خورد. گویا مهاجم زخمی‌شده با آمبولانس به بیمارستان برده می‌‌شده که آمبولانس هم به رگبار بسته می‌شود اما مهاجم زنده به بیمارستان نظامی برده شده.
این روزنامه کویتی همچنین خبر داده است که مهاجم بازداشت شده، در تحقیقات اعلام کرده گروه‌هایی که در ترور بوده‌اند یک‌دیگر را نمی‌شناخته‌اند و ویلای محل پنهان‌شدن دو پهپاد شناسایی شده اما محل مالکان آن دو هفته پیش از ترور از ایران رفته‌اند. صاحب نیسانی هم که در محل ترور منفجر شده، یک‌ماه پیش از ترور از ایران رفته بوده.
دو پهپادهم پس‌از ترور به سوی عمق دریای مازندران رفته‌اند و  احتمالا خود را نابود کرده‌اند.


ایراد شورای نگهبان به طرح “اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها”

کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: امروز شورای نگهبان نسبت به طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها ایراد گرفت و برای مجلس فرستاده شد و از آنجا که طرح دو فوریتی بود پس از ایراد به مجلس ارسال شد.

ایراد شورا نسبت به ماده ۶ این طرح بود زیرا زمان یک ماهه ای برای آن لحاظ کرده بودند که ابهام وجود داشت و شورا نسبت به آن ایراد گرفت و طرح فوق به مجلس ارسال شد.حسن روحانی: با مصوبه هسته‌ای مجلس موافق نیستم

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران درباره تصویب کلیات مصوبه هسته‌ای روز گذشته مجلس گفت این مصوبه را برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌دانم. او در جلسه هیات وزیران تاکید کرد که دولت با آن مصوبه موافقت ندارد.

روز گذشته مجلس ایران کلیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» را به تصویب رساند که بر اساس آن، برخی تعهدات هسته‌ای ایران کاهش و افزایش غنی‌سازی اورانیوم افزایش می‌یابد.

نمایندگان مجلس برای کسانی که از اجرای این قانون تخطی کنند، مجازات حبس و انفصال از خدمات دولتی وضع کرده است.

در ادامه مخالفت‌های دولت معاون اول رییس جمهور از نامه دولت به دبیر شورای نگهبان درباره مصوبه دیروز مجلس خبر داد.


واعظی: نگران مصوبه دیروز مجلس و عدم پختگی آن هستیم


جهانگیری: مجلس نباید در مسائل اجرایی دخالت کند


وعده جذب ۳۰ هزار نیروی انسانی جدید در حوزه سلامت


 


محمد ملکی درگذشت

محمد ملکی، فعال سیاسی و اولین رییس دانشگاه تهران بعد از انقلاب درگذشت. فرزند او عمار ملکی در کانال تلگرام خود از مرگ پدر خبر داد و نوشت.

چراغ خانه خاموش شد، حسرت دیدار ابدی گشت.
هنوز سر از سوگ مادر برنداشته بودیم که پدرم، جان و جانان جدامانده من، درگذشت.
مبارز خستگی‌ناپذیر راه آزادی و یاور آزادیخواهان ایران به آرامش ابدی رسید…

ملکی بابت مخالفت با انقلاب فرهنگی و نزدیکی به گروه‌های سیاسی منتقد، از سال ۱۳۶۰ تا ۶۵ را در زندان سپری کرد. در دهه ۷۰ هم همراه با چهره‌های ارشد جریان ملی مذهبی، هفت ماه زندانی شد و بیش‌از شش‌ماه هم پس‌از اعتراض‌های سال ۸۸ در زندان بود. انتقدات تند و تیز و نامه‌های سرگشاده او به مسئولان جمهوری اسلامی یکی از دلایل فشار و ممنوع‌الخروجی ملکی در سال‌های اخیر بود.


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲ می‌نویسد: “سال‌هاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی،

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که از دل بحران‌های فراوان

ادامه »

انسان ها را از منظر نسبت آنها با دردها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عموماً به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد: ۱.

ادامه »