۱۸ آبان ۱۳۹۹

واکنش جمهوری اسلامی به تغییر ساکن خانه شماره ۱۶۰۰ خیابان پنسیلوانیا

زیتون– حسن روحانی٬ رییس جمهوری٬ در اولین واکنش رسمی به انتخاب جو بایدن به عنوان رییس جمهوری جدید٬ گفت: «اینک فرصتی برای دولت آینده امریکا پیش آمده است که اشتباهات گذشته را جبران کند و با احترام به قواعد جهانی، به مسیر پایبندی به تعهدات بین المللی، بازگردد.»

روحانی همچنین در جلسه دولت با اشاره به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مدعی شد: «سیاست پرآسیب و نادرست دولت امریکا در سه سال اخیر، نه تنها توسط مردم سراسر جهان تقبیح شد، بلکه در انتخابات اخیر از سوی مردم این کشور نیز با مخالفت روبرو شد.»

این در حالی است که تا پیش از مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سران جمهوری اسلامی با ژست بی‌تفاوتی با انتخابات ایالات متحده مواجه شدند، با این ادعا که برای آنان فرقی ندارد چه کسی در آمریکا رییس‌جمهور شود و سیاست ایران در برابر این کشور مشخص است.

بیشتر بخوانید:

آیا «فرقی نمی‌کند» چه کسی رییس‌جمهور آمریکا باشد؟

آیت‌الله علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ نیمه شب گذشته (شنبه) و ساعتی پس از اعلام نتیجه انتخابات آمریکا در توییتی با اشاره به انتخابات در ایالات متحده از «زوال سیاسی، مدنی و اخلاقی» حکومت آمریکا سخن گفته بود.

این توییت با واکنش مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا٬ مواجه شد.

وزیر امور خارجه آمریکا در توییتی خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته است: شما شخصاً صدها میلیون دلار از مردم خود دزدیده‌اید. انتخابات شما با رد صلاحیت صدها نامزد برای شرکت در انتخابات، یک شوخی است. امروز ، مردم ( کشور) شما گرسنه هستند، زیرا شما میلیاردها، میلیارد دلار صرف جنگ‌های نیابتی برای محافظت از حکومت دزد سالارنه خود می‌کنید.

علی شمخانی, دبیر شورای عالی امنیت ملی، اما ضمن ابراز رضایت از شکست دونالد ترامپ، در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «بیشتر مردم ‫آمریکا‬ بر کارنامه سراسر ناکامیِ آن تفکری که قلدری و زورگویی را حلال مشکلات می‌دانست، مهر مردودی زدند.»

اسحاق جهانگیری، معاون رییس جمهوری٬ اما شب گذشته (شنبه) با استقبال از شکست دونالد ترامپ گفت که امیدوار است «سیاست های مخرب آمریکا» با پیروزی جو بایدن تغییر کند.

او افزود: «ملت ایران که با مقاومت در مقابل سیاست فشار حداکثری ترامپ ایستاد، رنج‌های ناشی از اخلال گسترده در معیشت خود، عدم دسترسی بیماران به دارو و ترور سردار ‎سلیمانی عزیز را فراموش نخواهد کرد. امیدوارم شاهد تغییر سیاست‌های مخرب آمریکا و بازگشت به قانون و تعهدات بین المللی و احترام به ملت‌ها باشیم.»

نماینده مجلس چه گفتند؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی واکنش‌های متفاوتی نسبت به شکست ترامپ و پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا داشته اند اما در مجموع تا این لحظه هیچکدام از پیروزی «جو بایدن» ابراز خرسندی نکرده اند، او را همچون ترامپ، یک «زامبی» توصیف نموده و حتی عده‌ای از آنها، کسانی که بین بایدن و ترامپ فرق می گذارند را «ساده لوح» خوانده اند.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی با انتشار فیلمی از سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان مبنی بر شکست ترامپ در انتخابات نوشت: «بسم الله الرحمن الرحیم فَکَذَّبَ وَعَصَیٰ ثُمَّ أَدْبَر یَسْعَیٰ فَحَشرَ فَنَادَیٰ فَقَالَ أَنَا رَبُّکُمُ الْأَعْلَیٰ فَأَخَذَهُ اللَّهُ نَکَالَ الْآخِرَهِ وَالْأُولَیٰ إِنَّ فی ذَٰلِکَ لَعِبْرَهً لِمَنْ یَخْشَیٰ»

اینها آیات ۲۱ تا ۲۶ سوره النازعات است که از «معجزه بزرگتر» حضرت موسی در برابر فرعون سخن می گوید.

وحید جلال زاده٬ نماینده مردم ارومیه در مجلس٬ نیز در این رابطه گفت: «عزت ما در بی نیازی از کدخداست، حکمت ایجاب می‌کند که قوی شویم و مصلحت هم در نگاه به داخل نهفته است. فیل و الاغ هیچ فرقی نمی‌کند، راه برون رفت از مشکلات افزایش کارآمدی و رضایتمندی ملی است.»

علی‌اکبر علیزاده٬ نماینده مردم دامغان در مجلس هم در واکنش به انتخاب جو بایدن در این رابطه گفت: «فرق گذاردن بین بایدن و ترامپ در خوش‌بینانه‌ترین حالت ناشی از ساده‌لوحی و عدم درک صحیح از اصول سیاست خارجی آمریکا درمقابله با ایران است. با اندک شناختی از سیاست خارجی امریکا و سابقه تحریم‌های وحشیانه دموکراتها ضدایران، این ساده لوحی رخت برخواهد بست. مگر آنکه مشکل چیز دیگری باشد.»

به گفته مهدی عسکری٬ نماینده کرج در مجلس٬ نیز: «قاتل سردار_دل‌ها همچون کارتر و بوش پدر تک دوره‌ای و رفتنی شد فارغ از بازی قرمز و آبی در نظام دوحزبی آمریکا یادمان نرود ساختار و ماهیت سیاست خارجی آنها برپایه سلطه‌جویی و بدعهدی بناشده درهرحال گره زدن مسائل میهن به بدهکارترین کشور بدعهد دنیا سرابی است که ۷سال اخیر صرف آن شد.»

اصغر عنابستانی٬ نماینده سبزوار در مجلس٬ در همین رابطه در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت:‌ «آنچه باعث شده ⁧ دونالد ترامپ⁩ دودستی به صندلی اش بچسبد جذابیت ریاست جمهوری نیست بلکه نزدیک تر شدن به ⁧ انتقام سخت⁩ پس از دوران ریاست جمهوری است!»

مصطفی میرسلیم٬ نماینده تهران٬ در توییتی اظهارداشت: «مشکلات اقتصادی و فرهنگی ایران وابسته به ⁧ ترامپ⁩ و ⁧ بایدن⁩ نیست بلکه ریشه در باور، عرضه، همت، صداقت مسئولان، مطالبه و نظارت متعهدانه مردم دارد.»

نظام الدین موسوی نماینده مردم تهران هم نوشت:‌ «ظاهراً شر ترامپ از سر جهان کم شد، اما شر امپریالیسم آمریکا همچنان باقی است، ‌ترامپ از مریخ نیامده بود. ‌این زامبی زهرآلود، محصول همین کارخانه لیبرال سرمایه سالاری و مترسک الیگارشی آمریکا بود که پس از پایان تاریخ مصرف، با زور رسانه، روانه زباله دانش می‌کنند. ‌اما زامبی ها هنوز هستند.»

بازگشت به صفحه اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.