بارزاني: ما ديگر شهروند عراقي نيستيم

تنش بین العبادی و نمایندگان کرد بالا گرفت

زیتون- همزمان با بحران ایجاد شده بین حیدر العبادی و نمایندگان کرد پارلمان در پی طرد نیروهای پیشمرگ از گارد حراستی ساختمان پارلمان، رییس پارلمان عراق به سلیمانیه سفر کرد و تعهد داد کارمندان و نمایندگان «متخلف و مجری« یورش به پارلمان و حمله به نمایندگان را محاکمه کند.

جبوری در ادامه گفت:‌« نباید به سادگی از کنار مساله یورش به پارلمان گذشت. آنچه برای نمایندگان پارلمان به ویژه آرام شیخ محمد، معاون رییس پارلمان، آلاء طالبانی، رییس فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان و عمار طعمه، رییس فراکسیون الفضیله رخ داد،‌ مساله‌ای نفرت‌انگیز و اسفناک بود.»

پایگاه خبری الفجر نوشت که او مجددا تاکید کرد:« ریاست پارلمان عراق بر آن است که جلسات پارلمان از سر گرفته شده و شرایط امنیتی لازم برای فعالیت بهتر نمایندگان فراهم شود.»

جبوری در شهر سلیمانیه با رهبران سیاسی و مسئولان اقلیم کردستان عراق دیدار و با آنها درباره تحولات سیاسی کشور و لزوم تسریع در روند دستیابی به راه حل‌های فوری برای بحران سیاسی فعلی گفتگو کرد.

ایسنا نوشت که عباس البیاتی، عضو ائتلاف دولت قانون نیز اعلام کرد که سفر سلیم جبوری با هدف دادن تضمین‌های امنیتی به فراکسیون کردستان به منظور مشارکت، حضور در جلسات و رای گیری در پارلمان انجام شده است.

وی گفت که تضمین‌های امنیتی شامل ایجاد نیرو و قدرت لازم برای حمایت از ساختمان پارلمان و عدم تکرار حمله به آن است.

هزاران معترض عراقی روز سی‌ام آوریل گذشته به منطقه الخضراء و ساختمان پارلمان یورش برده و آنها که بیشتر از حامیان حریان صدر عراق بودند خسارت‌هایی به ساختمان پارلمان رسانده و به دلیل تاکید فراکسیون‌های سیاسی بر تقسیم‌بندی حزبی و مخالفت با تغییر وزرا در کابینه و به دنبال آن شکست پارلمان در تشکیل جلسه‌ای برای دادن رای اعتماد به دولت تکنوکرات به ریاست حیدر العبادی به آرام شیخ محمد، آلاء طالبانی،‌ عمار طعمه و تعدادی دیگر از نمایندگان پارلمان توهین کردند.

از سوی دیگر به دنبال طرد نیروهای پیشمرگ از گارد حراستی ساختمان پارلمان،‌ نمایندگان کرد پارلمان نیز تهدید کرده‌اند، در صورتی که همچنان با حضور کردها در بغداد برخورد شود، موضعگیری‌های سیاسی شدیدی را علیه کابینه العبادی اتخاذ خواهند کرد.

آرام شیخ محمد، معاون رییس پارلمان عراق درباره جزئیات بحران جدید به وجود آمده میان العبادی و فراکسیون کردها در پارلمان در گفتگو با روزنامه عکاظ عربستان اظهار داشت: در تماس تلفنی که با خالد العبیدی، وزیر دفاع کشور داشتم به وی ابلاغ کردم به هیچ شکل از اجرای تصمیم العبادی برای طرد کردها از گارد حراستی پارلمان حمایت نخواهیم کرد.

‌شیخ محمد افزود، العبیدی محتوای مکالمه تلفنی‌اش را به العبادی رسانده و وی فورا از تصمیم خود برگشت و عملیات انتقال نیروهای حراست پارلمان را متوقف کرد.

روزنامه عکاظ از طریق برخی منابع نزدیک به نخست وزیر مطلع شد که العبادی به دنبال اظهارات اخیر مسرور بارزانی، رئیس سازمان اطلاعات منطقه کردستان عراق موسوم به سرویس امنیتی «آسایش»، برخی تصمیمات محرمانه با هدف پایان دادن به حضور و فعالیت سیاسی کردها در نهادهای دولتی اتخاذ را کرده بود.

بارزانی در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست آمریکا با تاکید بر اینکه اقلیم کردستان عراق به دنبال استقلال از بغداد به شکلی مسالمت‌آمیز و نه خشن و با درگیری است، گفته بود: اقلیم کردستان تمامی راه‌ها را با دولت مرکزی بغداد آزمود اما نتیجه‌ای نگرفت. بارزانی در ادامه این گفتگو تاکید کرد،‌ از این لحظه به بعد ما شهروندان عراقی نبوده و هیچ ارتباطی میان ما و بغداد وجود ندارد و تنها راه‌حل برای وضعیت موجود از نظر ما جدایی است. او در پایان گفت که هم‌زیستی اجباری در عراق که به عنوان یک کشور در تمامی ابعاد شکست خورده، بی‌فایده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بارزاني: ما ديگر شهروند عراقي نيستيم

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

More Interesting News

More Interesting News