بارزاني: ما ديگر شهروند عراقي نيستيم

تنش بین العبادی و نمایندگان کرد بالا گرفت

زیتون- همزمان با بحران ایجاد شده بین حیدر العبادی و نمایندگان کرد پارلمان در پی طرد نیروهای پیشمرگ از گارد حراستی ساختمان پارلمان، رییس پارلمان عراق به سلیمانیه سفر کرد و تعهد داد کارمندان و نمایندگان «متخلف و مجری« یورش به پارلمان و حمله به نمایندگان را محاکمه کند.

جبوری در ادامه گفت:‌« نباید به سادگی از کنار مساله یورش به پارلمان گذشت. آنچه برای نمایندگان پارلمان به ویژه آرام شیخ محمد، معاون رییس پارلمان، آلاء طالبانی، رییس فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان و عمار طعمه، رییس فراکسیون الفضیله رخ داد،‌ مساله‌ای نفرت‌انگیز و اسفناک بود.»

پایگاه خبری الفجر نوشت که او مجددا تاکید کرد:« ریاست پارلمان عراق بر آن است که جلسات پارلمان از سر گرفته شده و شرایط امنیتی لازم برای فعالیت بهتر نمایندگان فراهم شود.»

جبوری در شهر سلیمانیه با رهبران سیاسی و مسئولان اقلیم کردستان عراق دیدار و با آنها درباره تحولات سیاسی کشور و لزوم تسریع در روند دستیابی به راه حل‌های فوری برای بحران سیاسی فعلی گفتگو کرد.

ایسنا نوشت که عباس البیاتی، عضو ائتلاف دولت قانون نیز اعلام کرد که سفر سلیم جبوری با هدف دادن تضمین‌های امنیتی به فراکسیون کردستان به منظور مشارکت، حضور در جلسات و رای گیری در پارلمان انجام شده است.

وی گفت که تضمین‌های امنیتی شامل ایجاد نیرو و قدرت لازم برای حمایت از ساختمان پارلمان و عدم تکرار حمله به آن است.

هزاران معترض عراقی روز سی‌ام آوریل گذشته به منطقه الخضراء و ساختمان پارلمان یورش برده و آنها که بیشتر از حامیان حریان صدر عراق بودند خسارت‌هایی به ساختمان پارلمان رسانده و به دلیل تاکید فراکسیون‌های سیاسی بر تقسیم‌بندی حزبی و مخالفت با تغییر وزرا در کابینه و به دنبال آن شکست پارلمان در تشکیل جلسه‌ای برای دادن رای اعتماد به دولت تکنوکرات به ریاست حیدر العبادی به آرام شیخ محمد، آلاء طالبانی،‌ عمار طعمه و تعدادی دیگر از نمایندگان پارلمان توهین کردند.

از سوی دیگر به دنبال طرد نیروهای پیشمرگ از گارد حراستی ساختمان پارلمان،‌ نمایندگان کرد پارلمان نیز تهدید کرده‌اند، در صورتی که همچنان با حضور کردها در بغداد برخورد شود، موضعگیری‌های سیاسی شدیدی را علیه کابینه العبادی اتخاذ خواهند کرد.

آرام شیخ محمد، معاون رییس پارلمان عراق درباره جزئیات بحران جدید به وجود آمده میان العبادی و فراکسیون کردها در پارلمان در گفتگو با روزنامه عکاظ عربستان اظهار داشت: در تماس تلفنی که با خالد العبیدی، وزیر دفاع کشور داشتم به وی ابلاغ کردم به هیچ شکل از اجرای تصمیم العبادی برای طرد کردها از گارد حراستی پارلمان حمایت نخواهیم کرد.

‌شیخ محمد افزود، العبیدی محتوای مکالمه تلفنی‌اش را به العبادی رسانده و وی فورا از تصمیم خود برگشت و عملیات انتقال نیروهای حراست پارلمان را متوقف کرد.

روزنامه عکاظ از طریق برخی منابع نزدیک به نخست وزیر مطلع شد که العبادی به دنبال اظهارات اخیر مسرور بارزانی، رئیس سازمان اطلاعات منطقه کردستان عراق موسوم به سرویس امنیتی «آسایش»، برخی تصمیمات محرمانه با هدف پایان دادن به حضور و فعالیت سیاسی کردها در نهادهای دولتی اتخاذ را کرده بود.

بارزانی در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست آمریکا با تاکید بر اینکه اقلیم کردستان عراق به دنبال استقلال از بغداد به شکلی مسالمت‌آمیز و نه خشن و با درگیری است، گفته بود: اقلیم کردستان تمامی راه‌ها را با دولت مرکزی بغداد آزمود اما نتیجه‌ای نگرفت. بارزانی در ادامه این گفتگو تاکید کرد،‌ از این لحظه به بعد ما شهروندان عراقی نبوده و هیچ ارتباطی میان ما و بغداد وجود ندارد و تنها راه‌حل برای وضعیت موجود از نظر ما جدایی است. او در پایان گفت که هم‌زیستی اجباری در عراق که به عنوان یک کشور در تمامی ابعاد شکست خورده، بی‌فایده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بارزاني: ما ديگر شهروند عراقي نيستيم

هفتهٔ گذشته با همین رسانهٔ زیتون که همیشه “خون ژینا” را همراه بوده، گفت‌و‌گویی داشتم ، و از مهم‌ترین گزارهٔ آن بسیار استقبال شد: «آقای خامنه‌ای ترسیده و غمگین است». بعضی از دوستان پیام دادند

ادامه »

جامعه‌ ایران شکل گیری یک جنبش انقلابی را تجربه می‌کند که نتیجه مطلوب آن گذار از جمهوری اسلامی با کمترین هزینه ممکن است. این

ادامه »

در آستانه سالگرد جنبش اعتراضی-‌انقلابی و البته مسالمت‌آمیز و خشونت‌پرهیز زن، زندگی، آزادی هستیم؛ جنبشی پر برکت و تحول‌آفرین که

ادامه »