اعدام بابک زنجانی، پول نمی‌شود

زیتون- مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری، شامگاه شنبه با حضور در برنامه «نگاه یک» در رابطه با سیستم بانکی کشور گفت:« از گذشته‌های دور گفته می‌شد که نظام بانکی باید قوی و شفاف باشد اما متاسفانه نظام بانکی ما از ضعف‌های جدی برخوردار است. یکی از مشکلاتی که پس از برجام برای ما پیش آمد این بود که نظام بانکی ما در نظام بین‌الملل نمی‌تواند خوب عمل کند و این موضوع موجب عقب‌ماندگی نظام بانکی ماست.»

وزیر دادگستری در ادامه افزود:« نظام‌های بانکی دنیا در چند سال اخیر پیشرفت زیادی داشته‌اند اما ما با مشکلات جدی روبه‌رو هستیم. حتی برخی از محققین می‌گویند اگر برجام برداشته شود، به راحتی نمی‌توانیم در اقتصاد بین‌المللی وارد شویم که این به دلیل ضعف‌های اجرایی و عملیاتی است که دچار آن هستیم.»

پورمحمدی در بخش دیگری از سخنانش که توسط ایسنا منتشر شده، در رابطه با نظام مالیاتی کشور نیز توضیح داد:« نظام مالیاتی در هر کشوری بسیار حائز اهمیت است. در حال حاضر متاسفانه ما با بخش بزرگی از فرارهای مالیاتی مواجه هستیم. در واقع اقتصادی که مالیات را پرداخت نکند رو به فساد می‌رود. بارها اعلام شده که سیستم مالیاتی کشور باید الکترونیکی شود. البته در دو سال اخیر گام‌های خوبی در این راستا برداشته شد و درآمد مالیاتی کشور رشد پیدا کرده است. بنابراین یکی از ارکان سلامت سیستم اقتصادی کشور سیستم مالیاتی است.»

وزیر دادگستری در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه گفته می‌شود در پرونده بابک زنجانی و مهدی هاشمی تسویه حساب‌های سیاسی صورت گرفته است، گفت:« از جزئیات این موضوع اطلاعی ندارم اما سخنگوی محترم قوه قضاییه پیوسته گزارش‌های مربوط را ارائه می‌دهند تا شائبه‌ها برطرف شود اما اگر هم کسی گفت پرونده‌ها سیاسی است آیا باید از محاکمه دست برداریم؟ مبارزه با فساد امری است که در هیچ شرایطی نباید متوقف بماند. جایی که فساد بروز پیدا کند رشد و تعالی بیرون خواهد رفت. بنابراین نباید گفت که اگر مدیری فساد کرده خدمت‌هایی هم داشته است بلکه باید به فکر پیشرفت کشور، امید به آینده و اعتماد ملت بود چرا که اینها از همه عوامل مهم‌تر هستند.»

پورمحمدی در رابطه با پرونده کرسنت گفت:« در این پرونده قراردادی صورت گرفته اما به آن عمل نشده است. البته ضعف‌هایی هم داشته است که متاسفانه قرارداد اجرا نشده و طرف مقابل ادعای خسارت زیاد دارد که این موضوع به دعوای بین‌المللی تبدیل شده است. حال اینکه چه کسی فساد کرده و چقدر فساد در این پرونده صورت گرفته موضوع دوم است؛ چرا که موضوع اصلی، حل پرونده و خساراتی است که متوجه کشور شده است.»

او در پایان گفت:« برای مثال در پرونده بابک زنجانی برای عموم مردم مجازات بابک زنجانی مهم‌تر است یا بازگشت پول؟ حال فرض کنید که متهم را اعدام کردند. آیا این موضوع برای مملکت پول می‌شود؟ البته منظور این نیست که متخلف محاکمه نشود بلکه اولویت مهم‌تر است.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دکتر بیژن عبدالکریمی جزو معدود اندیشمندان و فلسفه‌ورزانی است که اغلب تلاش می‌کند اخلاق‌مدارانه، در اندیشه‌ورزی و کنشگری‌اش، با پرهیز از رادیکالیسم و اتخاذ رویکرد بینامرزی، میان گفتمان‌های مختلف و متضاد ایرانی، نوعی سازش و

ادامه »

بسیاری از شهروندان و بازیگران اقتصادی اعم از مصرف‌کننده، سرمایه‌گذار، تولیدکننده از خود می‌پرسند که چرا با هر تکانه در بازار ارز، قیمت‌ها در

ادامه »

«دحترِ هفت-هشت ماهه‌ای سرش را گذاشته است روی شانه‌ی چپِ مادر، سرش روی شانه‌ی راست‌ش خم شده است و پنداری

ادامه »