حقوق شهروندی آنطور که در قانون اساسی آمده رعایت نمی‌شود

علي مطهري در برنامه ديد در شب گفت

زیتون- علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورا در آخرین برنامه دید در شب، مواضع صریح خود را با مردم بیان کرد. او در گفتگو با رشیدپور در خصوص رفتار نظام جمهوری اسلامی با دگراندیشان گفت:« کار مهاجرانی را تایید نمی‌کنم اما خودمان اینها را هل می‌دهیم. خیلی‌ها را ما خودمان هل دادیم. آقای سروش را ما هل دادیم. آقای کدیور را ما هل دادیم. ممکن است ما با خیلی از افکار این افراد مخالف باشیم ولی اینکه صرف اینکه این افراد حرف دیگری می‌زنند؛ آنها را محدود کنیم، نگذاریم حرف بزنند، نگذاریم سخنرانی کنند، سخنرانی آنهارا برهم بزنیم، مرتکب اشتباه شده‌ایم. آقای شهید مطهری می‌گوید ما باید در دانشگاه الاهیات کرسی درس مارکسیت بگذاریم. یک فرد مارکسیست که حتی اعتقادی به خدا هم ندارد، بیاید در این دانشگاه دو واحد، چهار واحد درس بدهد و به دانشجویان نمره بدهد؛ ما هم بتوانیم در مقابل به او جواب بدهیم. جمهوری اسلامی یعنی این. ما قرار بود اینگونه رفتار کنیم.»

عضو مجلس الشورى الاسلامی فی ایران علی مطهری
عضو مجلس الشورى الاسلامی فی ایران علی مطهری

در ادامه این برنامه مطهری در خصوص مواضع سیاسی و اجتماعی‌اش و تضادهایی که در برخی حوزه‌ها با اصولگرایان و در برخی دیگر با اصلاح طلبان دارد، سخن گفت، اما از جایگاه نماینده مردم در مجلس:«برخی مواقع احساس می‌کنم باید به عنوان نماینده مردم یک حرف را بگویم، ممکن است خلاف سیاست نظام باشد اما بیان می‌کنم.»
گزیده این بخش از اظهارات مطهری در این گفت‌وگو را به نقل از کانال تلگرامی «دید در شب» در ادامه بخوانید:

* مواضع سیاسی‌ام به اصلاح‌طلب‌ها نزدیک‌تر است اما مواضع فرهنگی و اجتماعی‌ام به اصولگراها و شاید حتی تندتر از آنهاست.

* اصولگراها و اصلاح‌طلب‌ها مرام‌نامه مشخصی ندارند و این یک نقص بزرگ است.

* در این ۳۰ سال گذشته نتوانستیم یک هماهنگی درست بین وجود احزاب و اصل ولایت فقیه درست کنیم. گاهی وجود یک حزب را نوعی عرض اندام در مقابل اصل ولایت فقیه تلقی کرده‌اند، در حالی که اینها نگاه درستی نیست.

* حزب جمهوری اسلامی به بن‌بست رسید.

* امام (ره) می‌گفتند روحانیت باید در قالب خودش فعالیت کند، نه در قالب حزب که به دنبال قدرت سیاسی است.

* من به جامعه روحانیت مبارز تهران انتقاد دارم.

* آیت‌الله مهدوی کنی نگاهشان شبیه آیت‌الله مطهری بود و به حفظ اصالت روحانیت اعتقاد داشتند.

* از اول یک نگاه بدی نسبت به اصلاح‌طلب‌ها وجود داشت که هنوز هم هست. ما آنها را منحرف و حتی گاهی دشمن تلقی می‌کنیم. اصلاح‌طلب‌ها را نقطه مقابل انقلاب می‌دانیم، افرادی که دنبال براندازی هستند در حالی که واقعا اینگونه نیست.

* هر کس باید آزاد باشد حرفش را بزند.

* ببینید، الان استادی نامه‌ای به نهاد حکومتی بدهد و اعتراض کند یا نامه‌ای را امضا کند، همین امضا مستمسکی می‌شود که شما چه حقی داشته‌اید نظر دهید و بعد هم اخراج. ما از این کارها کرده‌ایم متاسفانه.

* من برخی مواقع احساس می‌کنم باید به عنوان نماینده مردم یک حرف را بگویم، ممکن است خلاف سیاست نظام باشد اما بیان می‌کنم.

* فضای سیاسی کشور با نمره ناپلوئی قبول است؛ ۱۲.

* برای کشورخط قرمزهای مصنوعی ایجاد کردیم که اشتباه است.

* حقوق شهروندی آنطور که در قانون اساسی آمده رعایت نمی‌شود.

* وضعیت حجاب در کشور قابل قبول است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

روراست و صادق است. رُک و راست حرفش را می‌زند. و این نه از سرِ بی‌باکی که بیش‌تر اسلوبِ شخصیتی اوست که نمی‌تواند به ابهام و گنگی سخن بگوید. سربسته حرف نمی‌زند و حرف و

ادامه »

چرا پرداختن به جنبش های اجتماعی زنان  از منظر اقتصادی اهمیت دارد؟ چون توسعه جنبش های اجتماعی زنان مسئله اساسی توسعه پایدار و موزون

ادامه »

مهدی نصیری چندی قبل در مصاحبه با برنامه شصت دقیقه بی‌بی‌سی فارسی گفت: «اپوزیسیون ایران اگر می‌خواهد موفق شود باید

ادامه »