اربعین ایرانی؛ «دلمان می‌خواست بیاییم، نشد»

زیتون– با آنکه در پی شیوع کرونا مراسم راهپیمایی اربعین لغو شد٬ دولت عراق اعلام کرده است که روزانه صدها تن از ایرانیانی را که به صورت غیر قانونی قصد سفر به عراق را دارند٬ باز می‌گرداند.

در روزهای باقی مانده تا مراسم راهپیمایی اربعین تعداد ایرانیانی که به سمت مرزهای عراق می‌روند، به عددی رسیده  که  رهبر جمهوری اسلامی،  نیز خواستار خانه‌نشینی «عزاداران» شده‌ است.

به رغم این موضوع و اعلام رسمی ممنوعیت سفر ایرانیان به عراق برای مراسم اربعین اما همچنان برخی از ایرانیان برای شرکت در مراسم اربعین به سمت عراق سفر می‌کنند.

جمهوری اسلامی برای تغذیه ایدئولوژیک بدنه انقلابی‌اش٬ از بدو تاسیس٬ بر مناسبات خاص شیعیان تاکید کرد تا جایی که بنیانگذار این انقلاب گفت: «این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.»

تبلیغ برای این ایدئولوژی از مبادی رسمی حکومتی به مرور پس از آغاز دوران زعامت رهبر دوم جمهوری اسلامی٬‌ دست مدحان را بیش از پیش و حتی بیش از روحانیون برای خدمت به این گفتمان جدید باز کرد.

این مذهب عرفی جدید، برای ادامه حیات گذشته از حمایت‌های سیاسی به مناسبت‌های خاص نیز محتاج است؛ مانند ده روز اول ماه محرم٬ ماه رمضان برای عزاداری و برخی ایام خاص برای جشن از جمله نیمه شعبان.

امسال اما کثیری از این ایام خاص زیر سایه شیوع بیماری کرونا به حاشیه رفتند.

سالی بدون راهپیمای اربعین

 پس از سقوط صدام زیارت اربعین بین شیعیان عراقی احیا شد اما راهپیمایی سال‌های اخیر ارمغان جمهوری اسلامی است تا این مراسم خاص شیعیان در مقابل مراسم حج، که عربستان میزبان آن است، علم شود.
اگرچه مراسم راهپیمایی اربعین بر پایه چند روایت از زیارت خانواده امام سوم شیعیان از مزار او استوار است٬ مراسم راهپیمایی «جاماندگان اربعین»  بدعت‌ی که جز به دست جمهوری اسلامی شکل نمی‌گرفت. دستگاه‌های تبلیغاتی جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر بر لزوم هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن مراسم اربعین تاکید داشتند اما شیوع بیماری کرونا باعث شد که امسال این مراسم برگزار نشود.
محمد نوروزی، معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام گفته است که هر روز شماری از زائران ایرانی به شکل غیرمجاز از مرز مهران به عراق می‌روند که دولت عراق بیشتر آنها را به ایران برمی‌گرداند. او گفته است که سفر غیرقانونی به عراق جرم محسوب می‌شود و می‌تواند عواقب حقوقی در پی داشته باشد.

به گفته معاون استاندار ایلام، به نقل از خبرگزاری ایرنا: «استان ایلام ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد که از طریق آن تعدادی زایر به صورت غیرقانونی راهی عراق می‌شوند اما توسط دولت عراق عودت داده می‌شوند ضمن اینکه ممکن است این کشور مقررات سخت و زندان طولانی‌مدت برای این افراد اعمال کند.»

معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام یادآور شده است: «تمامی مبادی و راه‌های ورود به استان ایلام توسط گشت‌های پلیس کنترل و نظارت می‌شود و از تردد زوار به سمت مهران و پایانه مرزی جلوگیری خواهد شد.»

در همین رابطه روز گذشته نیز نورج دهقانی زنگنه٬ رییس سازمان هواپیمایی کشور٬ از قطع پروازهای ایرلاین العراقیه از ۱۳ مهر تا اطلاع ثانوی خبر داد و گفته بود که پروازهای این ایرلاین به دلیل تخلف از مقررات لغو شده است.

رییس سازمان هواپیمایی کشور در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اشاره به توافقات انجام شده بین ایران و عراق در خصوص انجام پروازهای یک‌سویه بین دو کشور به‌منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جلوگیری از شیوع کرونا، به پایگاه خبری وزارت راه افزود: مطابق این توافقات، مقرر شد که ایرلاین‌های هر کشور، فقط دیپلمات‌ها و اتباع مقیم کشور خود را جابه‌جا کنند.

 

عزاداری‌های محرم٬ نقطه اوج شیوع مجدد ویروس کرونا

در ایران تنها چند هفته پس از عزاداری‌های عاشورا و تاسوعا آمار ابتلا به ویروس کرونا روند صعودی پیدا کرد. از حدود سه هفته بعد از عاشورا و تاسوعا تعداد مبتلایان جدید تقریبا در تمام روزها بیش از ۳ هزار نفر بوده است.

حسن روحانی، رییس جمهوری، که پیشتر از برگزاری عزاداری‌ها دفاع کرده بود، اذعان نمود که «گزارش‌هایی در خصوص عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی شرکت‌کنندگان در مراسم عزاداری‌ها» دریافت کرده است. او نتیجه گرفت: «باید در مراسم عزاداری اربعین و ماه صفر نظارت‌ها در این عرصه تشدید شود.»

بر همین پایه بود که جمهوری اسلامی از مسافرت زایران به کربلا برای شرکت در مراسم اربعین جلوگیری کرد.

هرچند در عراق نیز دولت تنها از سفر خارجی‌ها به این کشور توانست جلوگیری کند و به زائران بومی اجازه شرکت در مراسم را داده است، که آنها نیز باید مقررات جلوگیری از کووید۱۹ را رعایت کنند. بیشتر زائران پای پیاده به سوی مرقد امام حسین می‌روند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

عصر بی‌خبری، عصر حکومت پادشاهان قاجار بر کشور ماست. بی تفاوتی مطلق به منافع ملی و تمرکز بر منافع شخصی و گروهی، عدم درک مبانی سیاست خارجی و گذار از فرصت‌هایی که باید در صحنه

ادامه »

روز سیزدهم دی مصادف با سالگرد ترور سردار سلیمانی حدود ۶۰ نفر از فرماندهان سپاه از مناطق مختلف کشور به بیت خامنه ای رفته

ادامه »

این نوشتار نه در مدح حجاب بلکه درباره اهمیت آزادی پوشش و از آن مهم‌تر آزادی زن برای ایجاد تغییر

ادامه »