? زنده| ادامه واکنش‌ها به اعدام نوید افکاری

 

 

 


 فایل صوتی نوید افکاری 

ادامه واکنش‌ها به اعدام نوید افکاری

اتحادیه جهانی کشتی؛ با صدور بیانیه‌ای نسبت به اعدام غیرمنتظره نوید افکاری واکنش نشان داد و با خانواده وی اظهار همدردی کرد.

این اتحادیه در بیانیه خود آورده است که “بسیار متاسف” است که تلاش‌های کشتی‌گیران سراسر جهان و اتحادیه جهانی کشتی برای جلوگیری از اعدام به نتیجه نرسیده است.اتحادیه جهانی کشتی نوشته است که خبر اعدام آقای افکاری برایشان “ویرانگر” بوده است.

 

عفو بین‌الملل؛ ما از اعدام پنهانی بهت‌زده، اندوهگین و وحشت‌زده شدیم.

مسئول حقوق بشر وزارت خارجه آلمان اعدام نوید افکاری را محکوم کرد.

 

هادی قائمی، مدیر کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران: تصمیم سیستم قضایی ایران برای اعدام نوید افکاری نشان می دهد که این سیستم هنوز ابزار فشار و خشونت سیاسی است.

 

 

 تصویر جلد کتاب ریاضی عوض می‌شود

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی سازمان پژوهش اعلام کرد که جلد کتاب ریاضی سوم دبستان اصلاح می‌شود. علی محبی در توجیه اقدام جنجال‌برانگیز محو دختران از جلد کتاب گفت: «به دلیل زمان کوتاه اصلاح جلد، این اقدام صورت گرفت، هر چند بهتر بود به جای حذف دخترها تصویر جدیدی طراحی می‌کردند.»

او افزود که طبق دستور وزیر آموزش و پرورش، طراحی جلد کتاب یاد شده تغییر می‌کند «تا افراط و تفریطی در دیدگاه جنسیتی نسبت به دانش‌آموزان وجود نداشته باشد.»

بیشتر بخوانید: حذف «زن» از جلدِ کتاب‌ درسیسپاه پاسداران بحرین را تهدید کرد

سپاه پاسداران در بیانیه به مناسبت عادی سازی روابط بحرین و اسرائیل نوشت: «مسببان این خیانت‌ آماج خشم مقدس و انتقام سخت امت اسلامی به ویژه مردم شیعه بحرین خواهند بود.»

در ادامه بیانیه سپاه که توسط خبرگزاری تسنیم منتشر شده آمده است: «حاکم جلاد بحرین در انتظار انتقام سخت مجاهدان قدس و ملت مسلمان و غیرتمند این کشور باشد.»

در بخشدیگری از این بیانیه آمده است: «اقدام ننگین آل خلیفه و رژیم وابسته حاکم بر بحرین در برقراری روابط با رژیم صهیونیستی که خلاف اراده و آرمان مردم مسلمان این کشور صورت پذیرفت ، حماقتی بزرگ و فاقد هرگونه مشروعیت بوده و پاسخ‌های درخور را دریافت خواهد کرد.»حکم ۱۰ سال حبس برای قاضی فیلتر کننده تلگرام

سخنگوی قوه قضائیه از محکومیت قاسم‌زاده به دلیل «تأثیر دادن نفوذ اشخاص دولتی در اقدامات» و «دریافت رشوه» خبر داد.

این محکومیت شامل ۱۰ سال حبس تعزیری و ضبط مال ناشی از ارتشاء و پرداخت جزای نقدی معادل وجه مأخوذه به نفع دولت و انفصال موقت از خدمات دولتی به مدت سه سال و تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و انفصال ابد از خدمات دولتی است.نوید افکاری اعدام شد

مهدی محمودیان٬ فعال سیاسی٬ به نقل از خانواده نوید افکاری خبر از اعدام این کشتی‌گیر داد.

نوید افکاری، نایب‌قهرمان کشتی نوجوانان ایران به اتهام قتل یک کارمند حراست اداره آبفای شیراز و «محاربه» و شرکت در اعتراضات ۹۷ دو بار به اعدام محکوم شده بود. وحید و حبیب افکاری نیز به ترتیب به ۵۴ سال و شش ماه زندان و ۲۷ سال و سه ماه زندان محکوم شده‌اند. هر سه علاوه بر این به ۷۴ ضربه شلاق نیز محکوم شده‌اند.

اتهام این سه برادر از سوی دادگاه انقلاب شیراز «تشکیل گروه»، «قتل یک مأمور نیروی امنیتی» و «شرکت در اعتراضات سراسری» مرداد ۹۷ عنوان شده است.

بیشتر بخوانید: کاربران فضای مجازی «صدای نوید» شدند

بیشتر بخوانید: باز هم اعتراف اجباریاکبر طبری به ۳۱ سال حبس محکوم شد

سخنگوی قوه قضاییه از صدور رای پرونده اکبر طبری خبر داد و گفت او به ۳۱ سال حبس محکوم شده است.

به گزارش ایسنا غلامحسین اسماعیلی درباره صدور رای پرونده اکبر طبری گفت: او در دو عنوان اتهامی تبرئه و در ۶ مورد دیگر دادگاه در چارچوب قوانین، مجازات حبس و جزای نقدی صادر کرده است.

وی افزود: رای هنوز غیرقطعی و قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: طبری بابت تشکیل شبکه ارتشا به ۳۱ سال حبس تعزیری و ضبط اموال محکوم شده است.آیت‌الله یوسف صانعی درگذشت

ساعتی پیش دفتر آیت‌الله صانعی از درگذشت او خبر داد.

در اطلاعیه دفتر یوسف صانعی آمده است که «با توجه به وصیت آن عزیز سفر کرده، در ایام کرونا هیچگونه مراسم از تشییع و… برگزار نمی ‌گردد.»

او از ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۴ دادستان کل کشور بود.

صانعی به‌ دلیل فتواها و نگرش نوگرایانه‌اش به‌ویژه در مسائل مربوط به حقوق زنان شهرت داشت و به مرجع تقلید اصلاح‌طلب معروف بود. او نظراتی مخالف با حاکمیت فعلی جمهوری اسلامی داشت.

یوسف صانعی که ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ به دلیل شکستگی استخوان لگن در بیمارستان‌ بستری شده بود، صبح روز ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ در بیمارستان نکویی شهر قم درگذشت.

در دی‌ماه ۱۳۸۸ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعلام کرد که یوسف صانعی شایستگی تصدی مرجعیت ندارد. یوسف صانعی از جمله مراجع حامی جنبش سبز به‌شمار می‌رفت که انتقادات تندی علیه دولت احمدی‌نژاد ابراز کرده و دفاترش در برخی شهرها مورد حمله هواداران دولت قرار گرفته بود. از سوی دیگر صدور بیانیه پیرامون صلاحیت مراجع تقلید بی‌سابقه به‌شمار می‌رفت. در اطلاعیه جامعه مدرسین آمده بود: «با توجه به پرسش‌های مکرّر مؤمنان، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم براساس تحقیقات به عمل آمده در یک سال گذشته و پس از جلسات متعدد به این نتیجه رسیده‌است که ایشان فاقد ملاک‌های لازم برای تصدّی مرجعیت می‌باشد.»


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »