مخالفت خانواده اعظم طالقانی با نام گذاری معبری به نام او


گوش شنوایی نیست، خود را به مخاطره نیاندازید

تعدادی از فعالان سیاسی و اجتماعی ضمن صدور بیانیه‌ای از نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی خواستند تا به اعتصاب خود پایان دهد.

تعدادی از زندانیان سیاسی و نسرین ستوده٬ وکیل و فعال حقوق بشر زندانی٬ در اعتراض به شرایط زندانیان سیاسی در دوره شیوع کرونا دست به اعتصاب غدا زده است.

به گزارش «زیتون» در این بیانیه آمده است: «قطعاً درخواست آزادی زندانیان سیاسی و رفع محرومیت سایر زندانیان از حق آزادی مشروط و نیز مرخصی های متناسب با شرایط بحرانی فعلی، خواسته ای منطقی، انسانی و قانونی است و نباید زندانیان با اعتصاب غذا، از جان و سلامتی خود بگذرند تا این خواسته ی به حق و قانونی، شنیده و تامین شود.»

امضا کنندگان این بیانیه تاکید کردند: «با این اوصاف، از این عزیزان خواهش می کنیم در مسیر تاریخی مبارزات ضد استبدادی ملت ایران از گزینه ی اعتصاب غذا و آسیب زدن به خود صرفنظر نمایند.»

متن کامل این بیانیه به همراه نام امضا کنندگان آن را اینجا بخوانید.با مسببان تابلوی «میدان جمهوری» برخورد می‌شود

مرکز ارتباطات شهرداری تهران اعلام کرده است که حذف واژه «اسلامی» از تابلوی «میدان جمهوری اسلامی» قابل بخشش نیست و مسئله پیگیری خواهد شد. غلامحسین محمدی، مشاور شهردار و رئیس مرکز یاد شده، در توییتی نوشت: «جمهوری اسلامی، نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر ارثیه هزاران شهید برای ملت ایران است.»

او گفته است که با مسببان این «خطا» در هر پست و موقعیتی برخورد جدی خواهد شد و مراتب به اطلاع خواهد رسید.

روز جمعه تصویری در شبکه‌های اجتماعی از تابلوی جدید میدان یاد شده منتشر شد که فاقد واژه “اسلامی” بود. این در حالی است که شهروندان تهرانی در محاوره روزمره و دادن آدرس نیز نام خیابان یا میدان جمهوری را با قید “اسلامی” به کار نمی‌برند. یکی از کاربران، ذیل توییت مشاور شهردار نوشته است: «اگر رویتان می‌شود اصلا با همه مردم شهر برخورد جدی کنید.»اعلام آمادگی سازمان هواپیمایی برای پرداخت غرامت پرواز اوکراینی

تورج دهقانی زنگنه٬ رییس سازمان هواپیمایی٬ از آمادگی جمهوری اسلامی برای پرداخت غرامت به آسیب‌دیدگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی به دست پدافند هوایی سپاه پاسداران خبر داد.

دهقانی زنگنه گفته که «ایران در خصوص مذاکره برای پرداخت غرامت کاملا آماده است».

به گفته او مذاکرات با اوکراین بر سر پرداخت غرامت از سوی ایران «کلید خورده» و جمهوری اسلامی «مسئولیت این خطا را پذیرفته است».

رییس سازمان هواپیمایی همچنین گفته که این غرامت «در حدود اصول بین‌المللی و بدون تبعیض پرداخت خواهد شد و شامل هر گروهی خواهد بود که در این سانحه صدمه دیده است.»تجمع اعتراضی پرستاران اصفهان در برابر استانداری

گروهی از پرستاران بیمارستان‌های استان اصفهان برای دریافت مطالبات معوقه، اصلاح مقررات مرخصی استعلاجی و ساماندهی مشکلات شغلی، در مقابل استانداری اصفهان گرد آمدند.

قرار بوده به پرستاران “پاداش کرونا” پرداخت شود و پرسنل بیمارستا‌ن‌هایی که برای درمان بیماران کووید ۱۹ اختصاص داده شده بود، مرخصی استعلاجی داشته باشند، اما این وعده محقق نشده است.

همشهری آنلاین خبر از آن داد که «مطالبات پرستارانی که در این اجتماع حضور دارند، از اسفندماه پرداخت نشده است.»

آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفته است که “پاداش کرونا”  به تخصیص دولت و تامین مالی از طریق وزرت بهداشت و سازمان برنامه، بستگی دارد.رییس جمهوری: آزمون کنکور هم مثل باز بودن مغازه‌ها بود

حسن روحانی، رییس جمهوری، در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، به دشواری‌های لغو کنکور و تصمیم‌گیری در این زمینه اشاره کرد و در توضیح دلایل برگزاری آن گفت: «اگر بازار و اداره‌ها و اتوبوس و مترو باز هستند، سفر به استان‌ها آزاد است، آزمون هم مثل همان‌هاست.»

او از هفت هزار و ۳۰۰ ناظر پزشکی حاضر در آزمون تشکر کرد و از رضایت داوطلبان سخن گفت. این در حالی است که هزاران نفر از داوطلبان کنکور به دلیل نگرانی از ابتلا به بیماری، در آزمون سراسری شرکت نکردند. خبرگزاری ایرنا از جمله از غیبت بیش از ۶۴ هزار داوطلب کنکور علوم ریاضی و علوم انسانی خبر داد.

طبق آمار سازمان سنجش، یک میلیون و ۳۹۳ هزار و ۲۳۳ نفر در کنکور سراسری ۹۹ ثبت نام کرده‌اند. در گروه زبان‌های خارجی که شنبه اول شهریور برگزار می‌شود، بیش از ۱۱هزار نفر غایب هستند.احضار کیوان صمیمی برای اجرای حکم سه سال زندان

قوه قضاییه کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و فعال ملی مذهبی، را جهت اجرای حکم سه سال زندان احضار کرد.

این زندانی سیاسی سابق با انتشار تصویری از احضاریه خود در شبکه‌ اجتماعی تلگرام نوشت که روز دوشنبه هفته پیش روی باید به زندان برود.

اتهام این فعال سیاسی «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» عنوان شده، دلیل صدور این حکم به حضور او درتجمعی به مناسبت روز جهانی کارگر است.

کیوان صمیمی در نوشته خود بار دیگر از «اعتراضات مسالمت‌آمیز تهیدستان» دفاع کرد و گفت که نیروهای امنیتی قصد دارند «با زندانی‌ کردن یک ملی ‌مذهبی قدیمی که به‌طور علنی از جنبش اجتماعی مطالبه‌محور دفاع می‌کند»، ایجاد رعب کنند و از چنین طریقی به این اعتراضات ضربه وارد آورند.طرح ترافیک به خیابان های تهران بازگشت

بنابراعلام مسئولان مدیریت شهری و پلیس راهور پایتخت از صبح امروز -اول شهریور-، ۲ طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا اجرایی شد.

به گزارش ایرنا، این مطلب را «پیروزحناچی» شهردار تهران ۲ روز پیش به خبرنگاران گفت.

او افزود که اجرای مجدد طرح ترافیک نیازی به تائید ستاد ملی مقابله با کرونا ندارد.


خبرهای روزگذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول