مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با استیضاح رییس جمهوری

زیتون– آیت‌الله خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ امروز در دیداری مجازی با نمایندگان مجلس یازدهم گفت: «بنده معتقدم دولت‌ها باید تا آخرین لحظه کار کنند و این امانت را به دولت بعدی تحویل دهند.»

به‌نظر می‌رسد با این اظهارنظر رهبر جمهوری اسلامی پرونده استیضاح حسن روحانی بسته شود.

همزمان با آغاز به کار مجلس جدید٬ طرح استیضاح رییس جمهوری کلید خورد.

طرح سوال از رییس جمهوری

ناصر موسوی‌ لارگانی، عضو هیئت رییسه تیرماه خبر از آن داده بود که «طرح سؤال از رئیس‌ جمهور» از روز ۱۵ تیرماه به جریان خواهد افتاد.

او در توئیتی که روز جمعه، ۱۳ تیرماه، منتشر کرد، نوشت علت سؤال از حسن روحانی «تورم افسارگسیخته، افزایش روزانه قیمت طلا،‌ سکه، ارز و مسکن» است.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، دیگر عضو هیئت رییسه مجلس، نیز گفته است «طرح سؤال یا استیضاح رئیس‌جمهور» را آماده کرده است.

او از مواردی چون نقدینگی، تورم، وضعیت مسکن، وضعیت ارز و فساد اقتصادی به عنوان محورهای سؤال از روحانی نام برده است.

یک هفته پیش از آن نیز احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم و یکی دیگر از اعضای هیئت رییسه مجلس، گفته بود که در صورت تداوم «افزایش قیمت‌ها»، برخی نمایندگان مجلس قصد طرح سؤال از رییس‌ جمهوری را دارند.

روز ۱۵ خردادماه نیز علی خضریان، نماینده تهران در مجلس، به خبرگزاری فارس گفته است که تعداد امضاهای طرح سوال از رئیس‌جمهوری به ۲۰۰ نفر رسیده است.

بر اساس آیین‌نامه مجلس شورای اسلامی، طرح سؤال از رئیس جمهور برای مطرح شدن در صحن علنی به ۱۷۵ امضا نیاز دارد.

پس از آن بود ۱۳۰ نماینده مجلس طرح سوال از حسن روحانی را امضا و به هیئت رییسه مجلس تحویل دادند.

همچنین بحث طرح «عدم کفایت رئیس‌جمهوری» در بین نمایندگان مطرح شده بود.

خیز مجلسیون برای استیضاح حسن روحانی

محمدعلی نقدعلی، نماینده خمینی‌شهر در مجلس٬ روز یکشنبه ۱۵ تیرماه پارلمان که به بررسی مسائل سیاست خارجی ایران اختصاص داشت، خواستار استیضاح رییس‌ جمهوری شده بود.

او گفته بود: «این روشی که مجلس در پیش گرفته است جواب نمی‌دهد» و مجلس باید «استیضاح رئیس‌جمهوری را کلید بزند.»

توهین به وزرا ممنوع

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی امروزش اما نه فقط با استیضاح رییس جمهوری که با «توهین» به وزرا نیز مخالفت کرد.

او در این رابطه گفت: «سوال و تفحص از دولت حق نمایندگان است اما نباید با توهین همراه‌ باشد.»

▫️آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کرد: «در زمان گزارش وزیران به مجلس نباید به وزیران توهین شود» و «برخی نسبت‌ها که به‌ آن‌ها داده می‌شود، حرام شرعی است.»

۱۵ تیرماه محمدجواد ظریف٬ وزیر امور خارجه٬ که در جلسه علنی مجلس برای ارائه گزارش درباره مسائل سیاست خارجی ایران حاضر شده بود از سوی برخی از نمایندگان «دروغگو» خطاب شد و یکی از نمایندگان مجلس شعار «مرگ بر دروغگو» سر داد.

بیشتر بخوانید: روز سختِ ظریف

پیش از آن نیز فضای مجلس در جلسه‌ای با محمدجواد آذری جهرمی٬ وزیر ارتباطات٬ متشنچ شده بود.

ساعتی پس از پایان جلسه مجازی رهبر جمهوری اسلامی با نمایندگان مجلس٬ در اولین واکنش به سخنان آیت‌الله خامنه‌ای٬ جواد نیک‌بین، نماینده کاشمر در مجلس و مدافعان استیضاح روحانی گفت: «اگر رهبرانقلاب، استیضاح حسن‌روحانی صلاح ندانند، آن کنار می‌گذارند.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »