نگرانی نظام پزشکی از اوج گیری مجدد کرونا در ایران

رئیس کل، رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی و رئیس مجمع انجمن های علمی پزشکی کشور در نامه ای به حسن روحانی نسبت به اوج گیری مجدد بیماری کووید۱۹ در کشور و رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی ابراز نگرانی کردند.

در این نامه که به امضای مصطفی معین، رئیس شورای عالی نظام پزشکی، محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی و ایرج فاضل، رئیس مجمع انجمن های علمی پزشکی کشور رسیده، آمده است که نگرانی موجود از اوج‌گیری مجدد بیماری و افزایش مناطق قرمز در کشور که علاوه بر آسیب جانی و سلامت مردم، موجب هدر رفتن زحمات ارزشمند جامعه خدوم پزشکی کشور و فرسودگی کادر درمان خواهد شد ضرورت عنایت ویژه و بازنگری دولت به روند جاری را ایجاب می­ کند.

در ادامه این نامه آمده استکه  بدیهی است با توجه به راهبرد «اولویت حفظ جان و سلامت مردم و انسان­ها بر همه امور دیگر»، تصمیم­ ها، سیاست‌گذاری­های کلان و تاریخی دولت در این برهه زمانی نقش تعیین کننده و ماندگاری در کنترل این بحران خواهد داشت.

امضا کنندگان این نامه اضافه کرده‌اند که انتظار می­ رود در کنار توصیه­ ها و تاکیدات مسئولان اجرایی، نقش نظارتی و کنترل جدی و انتظامی دولت بر اجرای پروتکل­ های علمی و ابلاغی وزارت بهداشت و نیز توجه ویژه به تأمین نیازهای ضروری بخش سلامت در این مقطع زمانی مورد تاکید و ابرام جناب عالی قرار گیرد. امید است با حمایت جناب عالی مراحل گذر از این آزمون خطیر با حداقل آسیب فراهم شود.محمدجواد ظریف آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای را تهدید کرد

محمدجواد ظریف٬ وزیر امور خارجهضمن تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی همواره با آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای همکاری تنگاتنگ داشته هشدار داد، اگر آژانس «اقدامات غیرمنطقی و نامناسبی در رابطه با ما اتخاذ کند به آن پاسخ خواهیم داد.»

به گفته ظریف تهران “همواره با شفافیت کامل با اژانس رفتار کرده و ۱۵ گزارش آژانس نشان داده است که ایران همه تعهدات خود را انجام داده است.”

او آژانس را متهم کرد کرد که گزارش انتقادی و هشدارآمیز اخیرش را بر مبنای “بررسی‌هایی نوشته که اسناد آن ادعاهای جاسوسی است”.

اظهارات ظریف واکنش به ایراداتی است که آژانس در روزهای اخیر در رابطه با عدم “همکاری کامل تهران” با این نهاد مطرح کرده است.

به گفته ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس، همکاری با ایران در بخش‌‌هایی ادامه دارد اما تهران بیش از چهار ماه است که از دسترسی بازرسان آژانس به دو “مکان مظنون” جلوگیری کرده و از یک سال پیش در مذاکراتی که برای پاسخگویی به پرسش‌های آژانس در ارتباط با مواد هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی و فعالیت‌های هسته‌ای انجام می‌شود، شرکت نکرده است.نرخ واقعی تورم بیش از ۲۲ درصد است

مسعود خوانساری٬رئیس اتاق بازرگانی تهران٬ گفت: «با وجود برنامه‌ریزی صورت گرفته برای رسیدن به نرخ ۲۲ درصدی تورم در سال جاری، افزایش قیمت کالاهای مختلف نشان می‌دهد که این عدد بیشتر از ۲۲ درصد خواهد بود.»

او افزود: «آخرین برآورد بانک جهانی نشان می‌دهد که اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ رشد منفی ۵.۲ درصدی خواهد داشت و نزدیک به این عدد نیز برای اقتصاد ایران پیش‌بینی می‌شود. با توجه به اینکه ما در دو سال گذشته نیز رشد اقتصادی منفی داشته‌ایم ثبت این عدد در سال جاری به معنای آن است که اقتصاد ما بیش از ۱۶ درصد کوچک شده است.»/ایسناکنفرانس خبری انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز مسافربری اکراینی

انجمن خانواده‌های جان باختگان پرواز PS-752 خطوط اوکراین، از برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی آنلاین در کانادا خبر می‌دهد. قرار است حامد اسماعیلیون، جواد سلیمانی و آرش مرتب، به نمایندگی از سوی اعضای انجمن، خواسته‌های بازماندگان را مطرح کنند و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دهند. این کنفرانس به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و در یوتیوب به صورت زنده قابل مشاهده خواهد بود.

وب سایت خبری دویچه وله خبر داد که انجمن یاد شده که ۱۳ فروردین تشکیل شده، اصلی‌ترین هدف خود را “دادخواهی” عنوان کرده است. در بخشی از بیانیه اعلام موجودیت انجمن آمده است: «… ما امیدواریم تا با استراتژی مشخص و برنامه‌ای مدون، از عاملین، آمرین، پنهان‌کنندگان و مقصران این جنایت داد بستانیم و آن‌ها را روزی در پیشگاه قانون ببینیم.»

پرواز تهران-کی‌یف روز ۱۸ دی، دقایقی پس از اوج گرفتن هواپیما، با موشک‌های پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد. کلیه ۱۷۶ مسافر و خدمه این پرواز از جمله ۱۸ کودک کشته شدند. جمهوری اسلامی سه روز پس از فاجعه، موضوع را پذیرفت و آن را “خطای انسانی” خواند. با گذشت بیش از پنج ماه، هنوز جعبه سیاه هواپیما تحویل داده نشده و برخی خانواده‌ها به دلیل پیگیری‌های‌شان مورد تهدید قرار گرفته‌اند.پیش‌نویس قطعنامه‌ای توبیخ‌آمیز کشورهای ارومایی درباره ایران

در نخستین روز از نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و در حالی که مدیرکل این آژانس از عدم همکاری ایران در اجازه دسترسی بازرسان به دو محل مورد درخواست انتقاد کرده است، خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد کشورهای اروپایی پیش‌نویس قطعنامه‌ای توبیخی را به شورای حکام ارائه کرده‌اند.

رادیو فردا به نقل از بلومبرگ گزارش داد پیش‌نویس این قطعنامه را سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا تدوین کرده و این خبرگزاری متن یک صفحه‌ای آن را دیده است.

بنابر همین گزارش، سه کشور اروپایی با ابراز نگرانی از اینکه ایران برای بیش از چهار ماه «با سرپیچی از مفاد پروتکل الحاقی» به بازرسان آژانس اجازه دسترسی به محل‌های مورد درخواست‌شان را نداده است، خواستار «همکاری کامل» ایران شده‌اند.


سپیده قلیان بازداشت شد


قیمت هر دلار آمریکا ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان را پشت سر گذاشت

‏قیمت هر دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز تهران مرز ۱۸هزار و ۵۰۰ تومان را رد کرده و به رکورد تاریخی مهر ۱۳۹۷ که حدود ۲۰ هزار تومان شده بود نزدیک شده است.بازداشت ده‌ها کاربر اینستاگرام به‌دلیل «انتشار عکس بی‌حجاب»

ولی قنبری راد٬ معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی٬ گفت: «تعدادی بسیاری که اقدام به انتشار تصاویر بی حجاب، مبتذل و مستهجن نموده بودند دستگیر شدند. برخی با قرارهای تأمین کیفری زندانی و برخی با قید وثیقه آزاد شدند.»

او افزود: «با هدف مبارزه با بی بند و باری، ابتذال و اباهه گری در فضای اینستاگرام، پس از گزارش مأموران گمنام امام زمان (عج) و با همکاری پلیس امنیت و اطلاعات این استان، پرونده‌ای تشکیل و تحقیقات در این زمینه آغاز شد.»

پیش از این مقامات قضایی و انتظامی اعلام کرده بودند که انتشار عکس بدون حجاب در شبکه‌های مجازی جرم است.ازدواج دختر ۱۱ساله با مرد ۹۰ ساله در بوشهر

هفته گذشته کلیپی از ازدواج یک کودک با یک مرد کهنسال در یکی از شهرستان‌های استان بوشهر در فضای مجازی منتشر شد.

علیرضا حاجیونی٬ مدیرکل بهزیستی استان بوشهر٬ ضمن تایید خبر ازدواج «دختری ۱۱ ساله با مردی ۹۰ ساله» جزئیاتی از کلیپ منتشر شده کودک همسری در دشتستان را تشریح کرد.

علیرضا حاجیونی در این رابطه گفت: «به محض اطلاع از کلیپ پخش‌شده در خصوص مصداقی از کودک‌همسری در شهر برازجان، دو تن از کارشناسان بهزیستی به آدرس اعلام شده که محل زندگی خانواده کودک آزاردیده که از تبعه خارجی و فاقد مجوز اقامت بودند، اعزام شدند.»

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر ادامه داد که طی حضور چندین ساعته همکاران اورژانس اجتماعی شهرستان در محل و با بررسی میدانی و پرسش و پاسخ از همسایگان مشخص شد که پدری از اتباع خارجی، فرزند۱۱ساله خود را با اخذ ۲۱میلیون تومان به عنوان شیربها به مرد سالخورده‌ ۹۰ ساله از اتباع خارجی می‌دهد.

به گفته علیرضا حاجیونی پس از آنکه پدر متوجه تهیه گزارش تصویری و پخش کلیپ در فضای مجازی میشود، مورد شماتت همسر خود نیز قرار می‌گیرد و از این معامله پشیمان می‌شود.

او ادامه داد که طی زمان حضور کارشناسان بهزیستی و تاکنون، خانواده در محل رویت نشدند اما مقرر شده به تناوب و در زمانهای مختلف توسط اورژانس اجتماعی بهزیستی شهرستان از محل مورد نظر بازدید شود تا به محض حضور اعضای خانواده، نسبت به انجام تشریفات لازم مصاحبه و مداخله تخصصی و نیز تعیین تکلیف موضوع اقدام مقتضی صورت پذیرد.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر افزود که هر سه نفر از افراد مورد اشاره اتباع خارجی هستند و به همین منظور دستورات لازم جهت تهیه گزارش مددکاری و ارسال به مراجع قضایی و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی جهت هرگونه اقدام مقتضی صادرشده است./خبرگزاری فارس


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول