???? اعتراض انجمن اسلامی جامعه پزشکی به شرایط زندانیان سیاسی

زیتون- انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران با انتشار نامه ای سرگشاده پیرامون وضعیت سلامت امید کوکبی، اظهار نگرانی کرد. امضا کنندگان این بیانیه با اشاره به زندانیان سیاسی که پیش از این به دلیل شرایط زندان دچار صدمات جبران ناپذیر شده اند، از جمله هدی صابر، بدیهی ترین حقوق زندانیان را رسیدگی وتوجه دقیق وتخصصی به شرایط سلامتی جسمی و روحی ایشان دانسته اند.

متن کامل این بیانیه که   در  وب سایت انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران منتشر شده و نسخه ای از آن نیز در  اختیار «زیتون»  قرار گرفته،  به این شرح است:

پیرامون وضعیت پزشکی و سلامتی دانشمند جوان زندانی ؛ امید کوکبی

بسم الله الرحمن الرحیم
«لا یحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم»

چند روزیست که دانشمند تلاشگر و پژوهشگر نخبه، آقای امید کوکبی، بدلیل بیماری پیشرفته کلیه در بیمارستان سینای تهران بستری است وتحت عمل جراحی تخلیه کامل یک کلیه قرار گرفته است.
بیماری ایشان و خونریزی کلیوی مدتهاست که موجب رنج و درد ایشان بوده، و شکایت مکرر ایشان با بی توجهی مسئولین ذیربط مواجه شده است.
بی توجهی مکرر مسئولین زندان به شرایط پزشکی زندانیان ومحصورین در گذشته هم موجب خسارات جبران ناپذیری شده است که نمونه بارز آن فقدان و فوت مرحوم هدی صابر، و شهدای مظلوم و جوان کهریزک است.
از بدیهی ترین حقوق زندانیان رسیدگی وتوجه دقیق وتخصصی به شرایط سلامتی جسمی و روحی ایشان است که متاسفانه این حق بشری و انسانی مکررا مغفول واقع شده است.
سؤالی که امروز در ذهن بسیاری از جوانان این مرز و بوم مطرح است و آینده زندگی خود را بر اساس آن تنظیم می کنند، چرایی ونحوه برخورد با دانشمند جوانی چون امید کوکبی است.
انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران، بعنوان تشکلی صنفی و سیاسی، بارها اعتراض خود را به نحوه رسیدگی و مراقبت پزشکی از زندانیان اعلام داشته و خواستار تشکیل گروهی از پزشکان متخصص و مورد اعتمادخانواده زندانیان وجامعه پزشکی، برای رسیدگی دوره ای به شرایط پزشکی و سلامتی این عزیزان شده است تا خساراتی که از این رهگذر به سرمایه اجتماعی مردم و حقوق شهروندی زندانیان وارد شده و خواهد شد به حداقل برسد.

دوازدهم اردیبهشت نود و پنج

انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲. دانشگاه لایدن. کنفرانس انجمن ایران‌شناسی اروپا. در پنلی درباره‌ی ادبیات فارسی، عنوان سخنرانی خانم سایه اقتصادی‌نیا چنین بود: «بلاغت در خدمت سیاست» (به انگلیسی). سخنران در ابتدای سخن‌اش از رییس

ادامه »

۱-«هویت ملی و هویت قومی در شهر معاصر ایرانی؛ مطالعه‌ی موردی نقده» عنوان پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد رشته انسان‌شناسی «لیلا حسین‌زاده» است. ایشان این پایان‌نامه

ادامه »

هفتهٔ گذشته با همین رسانهٔ زیتون که همیشه “خون ژینا” را همراه بوده، گفت‌و‌گویی داشتم ، و از مهم‌ترین گزارهٔ

ادامه »