بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی در محکومیت صدور حکم زندان برای کیوان صمیمی

جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی، دانشجویی، حقوق بشری و کارگری٬ بیانیه‌ای در محکومت صدور حکم  پنج سال زندان برای کیوان صمیمی صادر کردند.

امضا کنندگان این بیانیه تاکید کردند که «محاکم قضایی ایران انباشته از احکامی است که شهروندان را با عناوینی نظیر”عضویت در گروهک غیرقانونی” یا”شرکت در تجمع غیر قانونی”به حبسهای طویل‌المدّت محکوم‌می‌کند و البتّه‌که‌ هنوز از‌ به‌کار بردن واژه”اتهام سیاسی” طفره می‌روند مبادا که مجبور به اجرای موبه‌موی قانون اساسی در برگزاری دادگاه‌های عادلانه،با حضور هیات‌منصفه موجه و صاحب صلاحیت شوند.»

به گزارش «زیتون» در ادامه این بیانیه آمده است: «کیوان صمیمی مبارز سیاسی قدیمی و شناخته‌شده،از آخرین محکومان به چنین احکام بی‌معنی و فاقد مطلق وجاهت حقوقی است.تعهد روشنفکرانه و ملّی_مذهبی،او را بر آن داشت تا در همراهی با کارگران در تجمعی اعتراضی_صنفی شرکت کند و این همان”جرمی” بود که به‌خاطرآن،دستگاه‌های امنیتی،صمیمی و گروهی دیگر از فعّالان سیاسی و صنفی را دستگیر کردند و شایسته زندان و‌حبس دانستند.»

متن کامل این بیانیه را اینجا بخوانید.۱۲۷ شهر ایران «سفید» و آماده برگزاری مراسم مذهبی اعلام شدند

محمود واعظی رییس دفتر رییس‌جمهوری، گفت:‌ «برای ۱۲۷ شهر سفید هیچ محدودیتی برای انجام مراسم مذهبی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نگذاشته‌ایم.» او گفت دولت در تلاش است مجددا بررسی کند که «چگونه می‌توان برای شب‌های احیا، شهر‌های زرد را به سفید تبدیل کرد.»

با این‌همه واعظی اعلام کرد که نظر قطعی وزارت بهداشت این است که تا زمانی که شهر‌های قرمز وجود دارند، قطعاً نباید این کار انجام شود و باید صبر کنیم ببینیم تا آن زمان، وضعیت چگونه خواهد شد.

واعظی همچنین درباره گزارش‌هایی که از رعایت نشدن فاصله اجتماعی خبر می‌دهند، تاکید کرد که معنای این‌که کسب‌وکارهای کم‌ریسک یا متوسط می‌توانند کار خود را ادامه دهند این نیست که خطر فراگیری کرونا از بین رفته بلکه حتماً باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود.

پیش‌تر حسن روحانی اعلام کرده بود در دسته‌بندی شهرهای ایران به سفید، زرد و قرمز از جهت شیوع کرونا، آن‌دسته از شهرهایی که در گروه سفید قرار گیرند می‌توانند آداب جمعی مذهبی را به جا آورند./ایلنادرخواست انجمن قلم از ایران: زندانیان دگراندیش را آزاد کنید

نجمن جهانی قلم با اشاره به «آزادی موقت هزاران زندانی در ایران» در پی شیوع ویروس کرونا، انتقاد کرد که بسیاری از زندانیان عقیدتی و مخالفان دگراندیش «پشت میله‌های زندان باقی مانده‌اند.»

این انجمن در ادامه از مقامات حکومت ایران خواست تا اطمینان حاصل کنند همه کسانی که به خاطر ابراز صلح‌آمیز عقایدشان زندانی هستند، فوراً و بدون قید و شرط آزاد شوند.

انجمن قلم پیش‌تر نیز در یادداشتی به وضعیت نویسنده‌های زندانی در جای جای جهان پرداخته و خواستار آزادی آن‌ها در شرایط کنونی که شیوع ویروس کرونا جان‌شان را تهدید می‌کند، شده بود./دویچه ولهآمار رسمی کرونا: جان باختگان کرونا در کشور به ۵۹۵۷ نفر رسید

کیانوش جهانپور٬ سخنگوی وزارت بهداشت٬ اعلام کرد که تاکنون ۹۳ هزار و ۶۵۷ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۸۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، جان باختگان کرونا در کشور به ۵۹۵۷ نفر رسید.

کیانوش جهانپور درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از آن گفت که از دیروز تا امروز ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰۷۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۹۳ هزار و ۶۵۷ نفر رسید.

او ادامه داد: «متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۹۵۷ نفر رسید.»

جهانپور افزود: «خوشبختانه تاکنون ۷۳ هزار و ۷۹۱ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند. البته ۲۹۶۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.»/ایرنابازداشت نزدیک به چهار هزار نفر به اتهام «شایعه‌پراکنی» درباره کرونا

ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نیروهای مسلح، شب گذشته در یک برنامه خبری اعلام کرد که ۳۶۰۰ نفر از افرادی که درباره شیوع ویروس کرونا در ایران «شایعه‌سازی» کردند، به دست نیروی انتظامی و بسیج بازداشت شده‌اند.

او تاکید کرد که شیوع کرونا نه تنها آمادگی دفاعی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی را «خدشه‌دار» نکرده، بلکه آن را «تقویت» نیز کرده است.

به گفته ابوالفضل شکارچی شیوع کرونا «هیچ» خسارت جانی برای سربازان ایرانی نداشته و تنها تعدادی از بازنشستگان این نیرو که در دوران جنگ ایران و عراق آسیب دیده بودند، بر اثر این بیماری جان باختند.

سخنگوی نیروهای مسلح در ادامه مرگ تعدادی پزشک، پیراپزشک و پرستار نیروهای مسلح با بیماری‌های «زمینه‌ای» را که تعداد آنها را نیز «چهار نفر» عنوان کرد «عدد مهمی» ندانسته و از مردم خواست به «فضاسازی‌ها و جنگ روانی دشمنان» توجه نکنند.

به گفته این فرمانده نظامی، افرادی که «سردمداران شایعه‌سازی» علیه نیروهای مسلح هستند، «شناسایی و دستگیر می‌شوند» و «بسیاری از آنها نیز تاکنون دستگیر شده‌اند.»

شکارچی بدون اشاره به جزئیات آن چه «شایعه‌پراکنی» نامیده، افزود که «عوامل دشمن» در داخل همواره خواسته‌های دشمنان ایران را دنبال می‌کنند./خبرگزاری تسنیمنوری‌زاد: اقدام به خودکشی خواهم کرد

محمد نوری زاد، روزنامه نگار و فعال مدنی زندانی در زندان وکیل آباد مشهد با انتشار یک فایل صوتی از صدور حکم زندان پسرش خبر داده است. او همچنین نسبت به آزار قضایی خانواده خود اعتراض و تهدید کرده است که برای نجات آنها از این فشارها دست به خودکشی خواهد زد.

محمد نوری زاد در ادامه از صدور حکم یک سال زندان دیگر برای خود به دلیل دفاع از حقوق شهروندان بهایی ساکن شهر ایوانکی در استان سمنان خبر داده است. او پیشتر توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ۱۵ سال حبس، ۳ سال تبعید به ایذه و ۳ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود. این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۱۵ سال حبس، ۲ سال تبعید به ایذه و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور تغییر یافت.

محمد نوری‌زاد از ۱۹ تیر ۱۳۹۸ در بازداشت به‌سر می‌برد. او یکی از ۱۴ امضاکننده بیانیه درخواست استعفای آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

دادگاه انقلاب مشهد ۱۳ بهمن ماه او را به ۱۵ سال حبس تعزیری، ۳ سال تبعید به ایذه و ۳ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کردسیارک جنجالی از کنار زمین بی‌خطر گذشت

سیارک ۵۲۷۶۸ (۱۹۹۸ OR۲) روز گذشته ساعت ۱۵ به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۳:۳۰ به وقت تهران) از کار زمین عبور کرد.

ناسا گزارش داد که سیارک ۵۲۷۶۸ (۱۹۹۸ OR۲) که در سال ۱۹۹۸ توسط اخترشناسان رصد شد روز گذشته ۲۸ اوریل از کنار زمین عبور کرد.

این سیارک از فاصله سه میلیون و ۹۰۸ هزار و ۷۹۱ مایلی و با سرعت ۱۹ هزار و ۴۶۱ مایل بر ساعت از کنار زمین عبور کرد.

بنا بر گفته دانشمندان این سیارک تقریبا دو کیلومتر قطر دارد و هر ۴.۱ ساعت یک بار می‌چرخد. نکته جالب درباره این سیارک این است که در تصویری که اخیرا از این سیارک منتشر شده به نظر می‌رسد این سیارک همانند انسان‌ها در این زمان(شیوع ویروس کرونا) ماسک به صورت دارد.

طبق گزارش‌ها، این سیارک بدون هیچ گونه خطری با فاصله ۶.۳ میلیون کیلومتری از کنار زمین عبور کرد.

“فلاویان وندیتی”(Flaviane Venditti) دانشمند تحقیقاتی “رصدخانه آرسیبو”(Arecibo Observatory) در پورتوریکو گفت: اندازه گیری‌های رادار به ما این امکان را می‌دهد تا دقیق‌تر بدانیم که سیارک در آینده در کجا قرار خواهد گرفت و در آن زمان از زمین چقدر فاصله خواهد داشت. در سال ۲۰۷۹ نیز مجددا این سیارک از کنار زمین عبور خواهد کرد اما در آن زمان حدود ۳.۵ برابر نزدیک‌تر نسبت به زمین دارد خواهد داشت. بنابراین شناخت دقیق مدار آن بسیار مهم است./ایسنا


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول