اسماعیل عبدی در پی مراجعه برای تمدید مرخصی بازداشت شد

وکیل اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان٬ خبر از آن داد که موکلش به هنگام مراجعه به زندان اوین برای تمدید مرخصی بازداشت شده است.

حسین تاج در این رابطه گفت که این بازداشت در حالی انجام شد که معاون قوه قضائیه شب گذشته اعلام کرده بود مرخصی‌ها تا ۱۰ اردیبهشت تمدید شده است.

عبدی در ۱۸ اسفندماه سال گذشته به مرخصی آمده بود. او از سال ۱۳۹۴ در زندان به سر می‌برد./کانال تلگرامی انجمن صنفی معلمانسقوط قیمت نفت امریکا به زیر یک دلار

رویترز: قیمت نفت خام امریکا در قراردادهای آتی با کاهش ۹۸ درصدی به ۲۰ سنت برای هر بشکه رسید.تورم فروردین ۳۲.۲ درصد اعلام شد

نرخ تورم سالانه فروردین ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ٣٢,٢ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٢.۶ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

مرکز آمار ایران اعلام کرد که نرخ تورم سالانه فروردین ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ٣٢,٢ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٢.۶ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در فروردین ماه ١٣٩٩ به عدد ١٩,٨ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ١٩.٨ درصد بیشتر از فروردین ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده ­اند.

نرخ تورم نقطه‌ای فروردین ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ٢,٢ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با کاهش ٣,٩ واحد درصدی به ١٠.٧ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با کاهش ١.٠ واحد درصدی به ٢۴.٧ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٢٠,٢ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ٢,٠ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ١٨,١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣,٠ واحد درصد کاهش داشته است./خبرگزاری فارسسخنگوی وزارت امور خارجه: در هیچ شرایطی با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم

عباس موسوی٬ سخنگوی وزارت خارجه٬ در واکنش به اظهارات اخیر رییس‌جمهور آمریکا در این مورد که ایران «به دنبال توافق و مذاکره است» گفت: «در هیچ شرایطی با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم.»

عباس موسوی در نشستی ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران افزود: «کارنامه آمریکا در پیمان‌شکنی سیاه است و الان هم آن‌ها دنبال استفاده از شرایط خاص کرونایی هستند که با فشارهایی که وارد می‌کنند امید دارند که جمهوری اسلامی ایران در این شرایط تن به مذاکره با آن‌ها بدهد که طبیعتا خیال باطلی است.»

دونالد ترامپ در کنفرانسی خبری در کاخ سفید در روز یکشنبه گفت، ایران به دنبال مذاکره است و اگر الان اقدامی نمی‌کند برای این است که تصور می‌کنند او در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا شکست خواهد خورد./ایسناآمار رسمی کرونا: تعداد قربانیان از پنج هزار و دویست تن فراتر رفت

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت٬ تازه‌ترین آمار رسمی مبتلایان و جان‌باختگان ویروس کرونا برای امروز دوشنبه ۱ اردیبهشت را اعلام کرد و براساس آن در شبانه روز گذشته در ایران یک هزار ۲۹۴ مبتلای جدید شناسایی شده و ۹۱ نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

به این ترتیب شمار کل مبتلایان به کووید- ۱۹در ایران به ۸۳ هزار و ۵۰۵ نفر و فوت‌شدگان به ۵ هزار و ۲۰۹ نفر رسید.

تعداد کل بهبود یافتگان نیز به ۵۹ هزار و ۲۷۳ نفر اعلام شده است.

به گفته وزارت بهداشت ایران ۳ هزار و ۳۸۹ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند./ایرناامام جمعه جنجالی استعفا داد


محدودیت رفت و آمد جاده‌ای بین استان‌های کشور برداشته شد

ایوب شرافتی، معاون رییس پلیس راه نیروی انتظامی٬ اعلام کرد که

به گفته او از امروز اول اردیبهشت همه محدودیت‌های ترافیکی بین استانی «کاملا برداشته شده و تردد‌ها در سطح کشور به صورت عادی خواهد بود.»

در ایران همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا طرحی موسوم به «فاصله گذاری اجتماعی جاده‌ای» را به اجرا گذاشته شد که بر اساس آن «اگر فردی بومی یک شهر و ساکن آنجا باشد مجاز به ورود به آن شهر است اما ورود افراد غیر بومی به شهرها مجاز نبود.»

اجرای این طرح با هدف مبارزه با شیوع ویروس و شکستن چرخه انتقال آن، اعلام شده بود./خبرگزاری فارسکیوان صمیمی به پنج سال زندان محکوم شد

کیوان صمیمی٬ فعال سیاسی و زندانی سیاسی سابق٬ خبر از محکومیتش به پنج سال زندان داد.

به نوشته او در حکم غیابیِ صادره نوشته شده‌است تشکیل «حزب غیرقانونی آزادی مردم ایران»٬ در ۲۲ سال پیش٬ سردبیری «نشریه گروهک ایران فردا» که البته وزارت اطلاعات، ارشاد اسلامی، قوه قضائیه،… مجوّز ماهنامه‌ی ایران فردا را صادر کرده‌ بودند آمده بود.

از دیگر دلایل بازداشت او در سال۹۸ «بارگذاری مطالبی همسو با شیطان بزرگ، در فضای مجازی»٬ «سخنرانی و تحریک مخاطبین»٬ «حمایت از زندانیان سیاسی» و «فعالیت در تجمع غیرقانونی روز کارگر» بوده است.

کیوان صمیمی سال ۹۸ و در حاشیه تجمع روز جهانی کارگر بازداشت شده بود.


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول