پافشاری شورای نگهبان در مورد مینو خالقی

زیتون- سیامک ره‌پیک، عضو شورای نگهبان، امروز نسبت به سخنان حسن روحانی، درباره رد صلاحیت سومین منتخب مردم اصفهان، واکنش نشان داد. ره‌پیک امروز  به این سخن رییس جمهوری که «در قانون اساسی کشور درباره شکل تنظیم و صدور اعتبارنامه نمایندگان هیچ حکمی وجود ندارد.» اعتراض کرد و گفت که تعبیر صورت‌گرفته در این مورد درست نیست.

رییس جمهوری، پیش از این با استناد به قانون اساسی جمهوری اسلامی گفته بود که «تنها مجلس می‌تواند اعتبارنامه نمایندگان را بررسی کند» و «هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند در آن مداخله کند.» حسن روحانی افزوده بود که وقتی فردی در انتخابات رای می‌آورد، اعتبارنامه او باید در مجلس بررسی شود.

یک روز بعد انتشار سخنان حسن روحانی در این خصوص، علی مطهری، نماینده تهران، نیز در نامه‌ای به حسن روحانی از او خواست تا به وزارت کشور دستور دهد اعتبارنامه مینو خالقی، منتخب سوم اصفهان در انتخابات مجلس دهم، را که شورای نگهبان آرای او را باطل کرد صادر کند.

مینو خالقی در دور اول از انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شهر اصفهان رای آورد و به عنوان نماینده منتخب این شهر معرفی شد. اما با وجود تایید انتخابات اصفهان از سوی شورای نگهبان، سیامک ره‌پیک، سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات، اعلام کرد که آرای خانم خالقی «باطل» شده است.

فارس خبر داد که امروز ره‌پیک گفت:«بعد از آن که انتخابات چه از نظر صلاحیت‌ها و چه از جهت حوزه‌های انتخابیه توسط شورای نگهبان تایید شد، نتیجه آن به دستگاه اجرایی اعلام می‌شود و بعد از آن هیئت نظارت و هیئت اجرایی باید اعتبارنامه نمایندگان را امضا و تایید کنند.»

از اظهار نظر این عضو شورای نگهبان جمهوری اسلامی چنین استنباط می‌شود که این شورا حتی پس از انتخابات نیز می‌تواند در مورد صلاحیت یا عدم صلاحیت یک نماینده تصمیم بگیرد، نماینده یا نمایندگانی که تنها پس از تایید صلاحیت شورای نگهبان می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

این عضو شورای نگهبان با تاکید بر حق شورای نگهبان در نظارت بر انتخابات به صورت مطلق و عام و بر اساس قانون اساسی گفت: «بر اساس قانون، هیئت بررسی نمایندگان در مجلس مربوط به آن بخشی خواهد بود که شورای نگهبان نسبت به آن بخش اظهارنظر نکرده باشد.»

سیامک ره‌پیک همچنین بدون نام بردن از حسن روحانی، توصیه کرده است که «در بیان اصول و مفاد حقوقی قانون اساسی دقت کامل شود.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

نسبت انسان‌ها با جنبش‌های اجتماعی را می‌توان با سه رنگ اصلی توصیف نمود: سفید، سیاه و خاکستری. سفیدها مخالفین وضع موجود هستند و برای تغییر آن تلاش می‌کنند، سیاه‌ها موافقان وضع موجود هستند و در

ادامه »

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون

ادامه »