زیتون– اظهار نظر کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت٬ در انتقاد از آمار و اطلاعات چینی‌ها درباره کرونا جنجال‌ساز شد.

او که روز گذشته (یک‌شنبه) در یک نشست خبری ویدئویی با خبرنگاران سخن می‌گفت، آمارهای چین درباره کرونا را «یک شوخی تلخ» خواند و گفت بر اساس گزارش‌هایی که دولت چین می‌داد «بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است و مرگ و میر کمتری دارد.»

سخنگوی وزارت بهداشت شب گذشته (۱۷ فروردین) نیز یک توئیت درباره گزارش چینی‌ها نوشت که تکرار حرف‌هایش در نشست خبری دیروز بود.

به نوشته سخنگوی وزارت بهداشت محافل آکادمیک دنیا بر اساس اطلاعات محققین چینی «حداقل آنفلوآنزای تیپ A را از ویروس نوپدید کرونا وخیم‌تر قلمداد کردند» ولی یافته‌های بعدی خلاف این را نشان داد.

این توییت نقطه آغاز مجادله‌ای شد که تا این لحظه ادامه دارد.

در قدم اول چانگ هوا، سفیر چین، واکنش نشان داد.

او به سخنگوی وزارت بهداشت ایران توصیه کرد که «به دقت» اخبار مربوط به نشست‌های خبری روزانه وزارت بهداشت چین را بخواند و به «حقایق و تلاش‌های» چین احترام بگذارد.

همزمان با این جدل توئیتری،‌ عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم در توئیتری از کمک‌های چین به ایران تقدیر کرد و نوشت: «شجاعت، تعهد و حرفه‌ای گری» چین در مهار کرونا «شایسته تقدیر است.»

این توئیت که به منزله دلجویی از چین محسوب می‌شد، با استقبال سفیر چین مواجه شد و او در واکنش به آن نوشت که «شایعات نمی‌توانند دوستی ما را از بین ببرند.»

این اما آخر کار نبود٬ لشگری از «مدافعان چین» حمله به سخنگوی وزارت بهداشت را آغاز کردند.

 

این در حالی است که طی هفته‌های گذشته گزارش‌هایی متعددی در رسانه‌ها درباره اشتباه بودن اطلاعات و آمار چینی‌ها درباره کرونا منتشر شده بود.

واشنگتن پست در گزارشی مفصل آمار چینی‌ها را ۱۶ برابر آمار اعلام شده دانست و  نوشت: آمارهای مربوط به عکس‌های یادبودی که در شبکه‌های اجتماعی گذاشته شده، آگهی‌های ترحیم و همچنین ردیابی‌های آنلاین نشان می‌دهد که از روز ۲۳ مارس روزانه ۳۵۰۰ گلدان حاوی خاکستر اموات به خانواده‌های چینی در شهر ووهان تحویل داده شده تا آنها روز شنبه را بعنوان روز یادبود مردگان خود، گرامی بدارند. با این حساب می‌توان با کمی دقت متوجه شد که آماری که دولت چین از مرگ و میر ناشی از کرونا به جهان اعلام کرده درست نیست؛ یعنی رقم اصلی ۱۶ برابر بیشتر معادل ۴۲ هزار نفر است.

روز گذشته نیز دیلی میل خبر از آن داده بود که یک اندیشکده در بریتانیا به دولت این کشور و دیگر دولت‌های جهان توصیه کرده به خاطر آنچه که پنهانکاری دولت چین در اعلام به موقع خطرات ویروس کرونا و نقض معاهده مراقبت بهداشتی بین‌المللی خوانده، از دولت چین به محاکم بین‌المللی شکایت کرده و درخواست دریافت غرامت کنند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا٬ نیز دولت چین را متهم کرد که درباره شیوع کرونا اطلاعات اشتباه داده است و این اطلاعات باعث شده که دولت آمریکا «با بسیاری از چالش‌ها مواجه شود.»

در مقابل نیز برخی دیگر از کاربران توییتر به حمایت از سخنگوی وزارت بهداشت پرداختند.

در نهایت اما سخنگوی وزارت بهداشت کوتاه آمد و این موضوع با استقبال سفیر چین در ایران مواجه شد.

 

بازگشت به صفحه اول