تاسف جمعی از فعالان مدنی و سیاسی ایران از نپذیرفتن کمک‌های پزشکان بدون مرز

جمعی از فعالان مدنی و سیاسی ایران طی بیانیه‌ای از «عدم پذیرش کمکهای سازمان پزشکان بدون مرز» اظهار تاسف کرده‌اند.

سازمان غیر دولتی پزشکان بدون مرز که به درخواست ایران کادر فنی و تجهیزات لازم برای ایجاد یک بیمارستان صحرائی در اصفهان را با دو پرواز ویژه به ایران رسانده بود، لغو ناگهانی این همکاری را «غیر قابل درک» خواند و اعلام کرد که از آن «شگفت زده» شده است. این سازمان در پی تقاضای ایران برای برخورداری از همکاری‌های بین‌المللی در مبارزه با بحران ویروس کرونا در این کشور ابراز آمادگی کرده و با انجام هماهنگی‌های لازم از سوی سفارت ایران در پاریس عازم این کشور گردید. تصمیم به لغو این همکاری و رد کمک‌های این سازمان روز سه شنبه از سوی وزارت بهداشت ایران اعلام شد. بگفتۀ این وزارت، ایران «نیازى به برپایى تخت بیمارستانى توسط نیروهاى خارجى» ندارد. دو هواپیمای حامل کادر درمانی و تجهیزات پزشکی تنها چند ساعت پیش از آن به تهران رسیده بود.

امضا کنندگان این بیانیه ضمن ابراز تاسف از «برخورد نگران کننده بخشی از حکومت، نسبت به اقدام انسانی آن سازمان، در کمک به مقابله با شیوع بیماری کرونا و گسترش این ویروس در ایران» تاکید کردند که «عملِ بخشی از مقامهای حکومتی کشور ما در امتناع از همکاری مناسب با پزشکان بدون مرز، مطلقاً تناسبی با سنّت صلح‌دوستی و تعاون ملت و مردم ایران ندارد.

متن کامل این بیانیه را اینجا بخوانید.ابوالفضل قدیانی: آقای خامنه‌ای برای لاپوشانی «عدم کارآمدی» نظام به ورطه «تئوری توطئه» افتاده است

ابوالفضل قدیانی، از زندانیان سیاسی سابق٬ طی یادداشتی تاکید کرد که «مشکل بنیادین سلطه‌ی غاصبانه‌ی خامنه‌ای و نیز حاکمیت نظام جمهوری اسلامی بر ایران است.»

قدیانی در ادامه نوشت: «به همین علت است که وقتی آمریکا پیشنهاد کمک می کند با تفرعن آن را رد می‌کند امری که در چنین وقایعی بین کشور های جهان صرفنظر از اختلافات و ضدیت‌ها معمول است منت و تعهدی هم بدنبال ندارد، بدتر از آن ردکردن کمک‌های پزشکان بدون مرز و اخراج آنان است در حالی‌که‌از‌طرف ‌دولت‌ (وزارت بهداشت) دعوت شده بودند. این کمک ها حق ملت ایران است احدالناسی حق رد کردن آن را ندارد. فقط مردم اند که حق رد کردن حق خود را دارنداین اقدام علاوه بر پایمال کردن حقوق مردم نشانه حرج و مرج و فشل بودن مدیریت در کشور است.»

او همچنین تاکید کرد: «آقای خامنه‌ای از طرف ملت ایران هیچگونه نمایندگی ندارد که بتواند حقی از حقوق مردم را ردکند چون اساسا” او منتخب ملت ایران نیست وی خوب می داند که در بین اکثریت قریب به اتفاق ملت ایران از هیچ مقبولیتی برخوردار نیست.»/وب‌سایت کلمهتحریم‌های جدید آمریکا علیه افراد و شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران

آمریکا امروز تحریم‌های جدیدی علیه افراد و شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران و مستقر در عراق وضع کرد.

بر اساس اطلاعیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، ۱۵ شخص حقیقی و پنج شرکت تجاری مشمول این تحریم‌ها هستند. این اطلاعیه می‌گوید که اشخاص و شرکت‌های تجاری تحریم‌شده در حوزه‌های کشتی‌رانی، خرید و فروش، ساخت‌وساز و مواد شیمیایی فعال هستند.

فهرست وزارت خزانه‌داری آمریکا از ۱۱ شهروند ایرانی، چهار شهروند عراقی و همچنین شرکت‌ سهامی خاص متاجر نوین مدائن، شرکت سامان شیمی خاورمیانه، ستاد بازسازی عتبات عالیات، شرکت بهجت الکوثر و شرکت خدمات حمل‌ونقل دریایی الخمائل نام برده است.

دو نفر از اشخاص تحریم‌شده حسن پلارک و محمد جلال‌مآب، روسای سابق و کنونی «ستاد بازسازی عتبات عالیات» هستند که قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، آنها را به این سمت گماشته بود.

اسامی دیگر اشخاص تحریم‌شده به این شرح است: مسعود شوشتری پوستی، حسن صبری‌نژاد، سیدرضا موسوی‌فر، ولی قلی‌زاده، مهدی قاسم‌زاده، علیرضا فداکار، ماشالله بختیاری، علی فرهان اسدی، محمد سعید عذافه البهادلی، محمد الغریفی، شیخ عدنان الحمیداوی، علی حسین المنصوری و سید یاسر موسوی.

به گفته وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، این اشخاص و شرکت‌های تجاری با سپاه پاسداران و نیروی قدس مرتبط بوده‌ و اسلحه‌های مرگباری را نیز تحویل شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق از جمله «کتائب حزب‌الله» و «عصائب اهل حق» داده‌اند.

این نخستین تحریم‌های آمریکا علیه ایران در سال ۱۳۹۹ است./بی‌بی‌سی فارسیآمار رسمی کرونا: ۲۹ هزار و ۴۰۶ نفر مبتلا به ویروس کرونا و ۲۲۳۴ نفر قربانی

کیانوش جهانپور٬ سخنگوی وزارت بهداشت٬ ضمن اعلام شناسایی ۲۳۸۹ مبتلا و درگذشت ۱۵۷ نفر دیگر در شبانه‌روز گذشته گفته در مجموع بیش از ۱۰ هزار نفر از مبتلایان قطعی کووید-۱۹ در ایران بهبود یافته‌اند.

با توجه به آماری که امروز سخنگوی وزارت بهداشت ارائه داد٬ ویروس کرونا تا کنون در مجموع ۲۲۳۴ نفر را در ایران قربانی کرده است./ایرنا
آغاز قرنطینه در ایران

حسین ذوالفقاری٬ معاون وزیر کشور٬ اعلام کرده است که محدودیت‌های سختگیرانه‌ای برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا در ایران اعمال می‌شود و از جمله ورود به شهرهای ایران برای افراد غیرساکن ممنوع می‌شود.

حسین ذوالفقاری گفته شهروندان ایرانی که در سفر هستند باید به محل زندگی‌شان بازگردند و دیگران هم اگر برنامه‌ای برای سفر دارند باید آن را لغو کنند.

معاون وزیر کشور گفته افراد با مشخصاتی چون کد ملی، پلاک خودرو و حق بیمه به عنوان ساکنان یک شهر شناسایی می‌شوند. به گفته او برای کارگران و کارمندانی که ناگزیر به رفت‌وآمد میان شهرها هستند کارت تردد صادر خواهد شد.

همزمان با اعلام جزئیات محدودیت‌هایی که قرار است در ایران اعمال شود، و تخلف از آنها با جریمه‌هایی چون توقیف خودرو و پلمپ واحد صنفی روبرو خواهد شد، حسن روحانی، رییس جمهوری هم از احتمال اختصاص یک میلیارد دلار برای بخش درمان و بیمه بیکاری خبر داده و گفته به کارفرمایانی که نیروی کار خود را نگه دارند وام با بهره‌ پایین داده می‌شود./ایسنا


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول