?بیانیه جمعی از فعالان ملی-مذهبی در سوگ فریبرز رئیس‌دانا یاور کارگران و زحمتکشان

زیتون– جمعی از فعالان ملی- مذهبی در سوگ فریبرز رئیس‌دانا٬ بیانیه‌ای برای تسلیت صادر کردند.

در این بیانیه فریبرز رئیس‌دانا را به عنوان «یکی از مدافعان دلسوز و جدی طبقه کارگر و زحمتکش و اقشار فرودست جامعه بود که عمر شریفش را صرف دفاع از محرومان و نگارش و بیان مشکلات اقتصادی و پیگیری حقوق این طبقه نمود» معرفی کرده است.

امضا کنندگان این بیانیه «این ضایعه اسفناک را به خواهر بزرگوار و فرزندان ایشان و زحمتکشان و کارگران‌ و همه دوستان ملی و میهن دوست تسلیت» گفتند.

متن کامل این بیانیه که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گرفته٬ به شرح زیر است:

صدای کارگران و زحمتکشان خاموش شد

ارغوان!
این چه رازیست که هر بار بهار
با عزای دل ما می آید؟
که زمین هر سال از خون پرستوها رنگین است؟
اینچنین بر جگر سوختگان
داغ بر داغ می افزاید
ارغوان پنجه خونین زمین
دامن صبح بگیر
وز سواران خرامنده خورشید بپرس
کی بر این دره غم می گذرند؟

دکتر فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان سوسیالیست و عضو موثر کانون نویسندگان ایران و عضو سابق سازمان دانشجویان جبهه ملی پس‌ از شش‌ روز مبارزه با بیماری کرونا در سن ۷۵ سالگی، با هزاران دغدغه ملی در دفاع از زحمتکشان و محرومان ایران، رخ در نقاب خاک کشید.
آقای رئیس‌دانا متولد ۱۳۲۳ در تهران، از استادان اقتصاد دانشگاه تهران و عضو کانون نویسندگان ایران بود که تحصیلاتش را در سطح دکتری رشته اقتصاد و علوم سیاسیِ مدرسه اقتصاد لندن گذرانده بود. وی یکی از مدافعان دلسوز و جدی طبقه کارگر و زحمتکش و اقشار فرودست جامعه بود که عمر شریفش را صرف دفاع از محرومان و نگارش و بیان مشکلات اقتصادی و پیگیری حقوق این طبقه نمود.
از فریبرز رئیس‌دانا بیش از ۱۵ جلد کتاب درباره مسائل اقتصادی و سیاسی و ده ها مقاله و پژوهش علمی و ساعتها سخنرانی در حمایت از کارگران زحمتکش و زنان بی سرپرست و بدسرپرست و کودکان کار و…. به جای مانده که از آن میان می‌توان به «آزادی و سوسیالیسم»، «اقتصاد سیاسی توسعه» و «منش روشنفکری» «بربریت واقعاً موجود، ویراسته لئو پانیچ، کالین لیز» … اشاره نمود.
ما این ضایعه اسفناک را به خواهر بزرگوار و فرزندان ایشان و زحمتکشان و کارگران‌ و همه دوستان ملی و میهن دوست تسلیت می گوییم.

یاد و نامش مانا و راهش پر رهرو باد.

حمید آصفی، مهرداد احمدزاده، عبدالمجید الهامی، هاشم باروتی، حسین بحیراییِ، محمد برقعی، فرانک چالاک، حسین‌علی ذوالفقاری، یونس رستمی، حمیدرضا رسولیان، احمدزمانی، علی سلطانی، معصومه شاپوری، لاله شاکری، ابوذر علوی، سمیه علوی، لیلا علوی، مینا علوی، رضا علیجانی، فرشید فاریابی، هادی کحال زاده، حسین کشوردوست کلتی، علی کلایی، بهناز کیانی، نصرالله لشنی، حسین مجاهد، مهدی ممکن، فرشاد نوروزیان، علیرضا همتی، حسن یوسفی اشکوری.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲ می‌نویسد: “سال‌هاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی،

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که از دل بحران‌های فراوان

ادامه »

انسان ها را از منظر نسبت آنها با دردها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عموماً به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد: ۱.

ادامه »