زیتون– تقابل فقیهان شیعه با «علم» محدود به علم پزشکی نیست؛ اما هم‌زمان با شیوع کرونا در ایران٬ این موضوع پررنگ‌تر شده است.

همین چند هفته پیش بود که آیت‌الله عباس تبریزیان٬ که خود را پدر طب اسلامی می‌خواند٬ یکی از کتاب‌‌های مرجع علم پزشکی را به آتش کشید و چندی بعد سه پزشک منتقد او به شلاق محکوم شدند.

حال همزمان با شیوع ویروس کرونا در ایران٬ تضاد میان علم و فقه مخصوصا فقه شیعه مورد توجه  عموم در ایران  قرار گرفته  است.

مخالفت با تعطیلی مناسک مذهبی و قرنطینه قم

پس از انتشار خبر شیوع ویروس کرونا در قم٬ زمزمه‌های لزوم قرنطینه کردن این شهر مطرح شد٬ موضوعی که بلا فاصله با مخالفت روحانیون این شهر مواجه شد.

محمد سعیدی٬ نماینده ولی فقیه در قم٬ اولین کسی بود که نسبت به این موضوع واکنش نشان داد. او در این رابطه گفت: «ما با صراحت اعلام می‌کنیم که همه قمی‌ها همکاری با مسئولان بهداشت را مورد توجه قرار می‌دهند اما هیچ فردی اجازه نمی‌دهد تا دشمن فضای قم را ناامن جلوه دهد و ترامپ خائن و مزدوران داخلی آرزوی شکست قم را به گور خواهند برد.»

علی‌اکبر حسینی‌نژاد٬ مشاور تولیت حرم حضرت معصومه٬ نیز در این رابطه گفت: «تعطیل کردن حرم پیام تلخی دارد، اینجا پناهگاه مردم است و نشستن مردم در گوشه‌ای از حرم و صحن، مشکلی پیش نمی‌آورد.»

او در این رابطه ادامه داد: «تعطیل کردن حرم چه ضرورتی دارد؟ مردم خودشان باید مراقب باشند. حالا زائران به ضریح دست نزنند و لمس نکنند و معمولا زائران توجیه هستند و مراعات می‌کنند.»

یکی از روحانیون قم اما نسبت به رعایت بهداشت توسط زائران این حرم چنین واکنش نشان داد:

در نهایت اما به رغم شیوع کرونا در شهر قم و انتشارش به تمامی کشور٬ حرم‌ خواهر امام هشتم شیعیان در این شهر تعطیل نشد.

از سوی دیگر حرم امام هشتم در شهر مشهد هم تعطیل نشده است.

شب گذشته به مناسبت آغاز ماه رجب٬ جمع کثیری از مردم در حرم امام رضا گرد هم آمدند و به مناسبت آغاز این ماه به شادی پرداختند.

 

 

 

 

توصیه‌های طبی علمای شیعه

تقابل علمای شیعه با علم به تعطیل نشدن اماکن مذهبی محدود نمی‌شود.

طی روزهای گذشته و پس از شیوع کرونا در ایران٬ مراجع تقلید به ارائه راه حل‌هایی برای درمان نیز پرداختند.

حسین وحید خراسانی٬ از مراجع تقلید شیعیان در شهر قم٬ از جمله مراجعی بود که برای مبارزه با ویروس کرونا، توصیه کرده بود: «هر روز دست خود را روی قلب‌تان بگذارید و هفت مرتبه سوره حمد را قرائت کنید و نیز هر روز صبح و شب هفت مرتبه آیت‌الکرسی را قرائت نمایید.»

ناصر مکارم شیرازی، دیگر مرجع تقلید ساکن قم هم گفته بود: «شایسته است در تمام خانه‌ها زیارت عاشورا و حدیث کساء خوانده شود.»

بازگشت به صفحه اول