قم کانونِ کرونا

کرونا در شبکه‌های اجتماعی

زیتون– ۳۰ بهمن ماه خبر ورود ویروس کرونا به ایران همزمان به خبر مرگ دو تن از مبتلایان به آن منتشر شد؛ این خبر در حالی منتشر شد که تنها یک روز قبل از آن وزیر بهداشت با اطمینان گفته بود که هیچ مورد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در سراسر ایران وجود ندارد.

با توجه به عدم قطع پرواز ایرلاین‌های ایرانی به چین و حتی کانون بحران کرونا٬ ووهان٬ احتمال ورود این بیماری به ایران از مدت‌ها پیشتر مطرح بود٬زیتون  دوهفته پیش موضوع را به‌نقل از یکی از شهروندان سنندجی منتشر کرد.  با این حال مسئولان جمهوری اسلامی بارها تاکید کرده بودند که «کرونا» به ایران راه پیدا نکرده است.

افکار عمومی تا پیش از تایید رسمی خبر ورود کرونا به ایران معتقد بودند در صورت ورود این بیماری نیز جمهوری اسلامی به دلیل راهپیمایی ۲۲ بهمن و برگزاری انتخابات از اعلام آن خودداری خواهد کرد.

با تمام این احوال  حکومت در نهایت پذیرفت که کرونا به ایران رسیده و از شهر قم شروع به کشتار کرد٬ اما بسیار بیشتر از جامعه٬ فضای مجازی را مبتلا کرد.

https://twitter.com/qomnews/status/1231523756394393600?s=12

 

شوخی با کرونا در شهر قم

همزمان با انتشار خبر رسیدن ویروس کرونا به قم٬ پایتخت مذهبی ایران٬ شوخی با این موضوع دستاویز کاربران شبکه‌های اجتماعی شد.

 

 

 

این دست شوخی‌ها برای ساکنان قم که تعداد زیادی از آنان ربطی به حوزه علمیه و مراکز حکومتی آن ندارند٬ خوش آیند نبود.

تاثیر کرونا بر انتخابات

خبر ورود کرونا به ایران همزمان بود با انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس.

https://twitter.com/a_raefipour1/status/1230415395330383872

 

 

 

 

 

حتی رهبر جمهوری اسلامی نیز که در درس خارج امروزش با فاصله‌ای بیشتر از همیشه با طلاب نشسته بود٬ به این موضوع اشاره کرد.

با پایان انتخابات اما آنچه بیشتر مورد توجه کاربران شبکه‌های مجازی قرار گرفت٬ سردرگمی منابع خبری در قبال ورود کرونا به ایران و کمبود دارو و تجهیزات بود.

 

 

https://twitter.com/rezahn56/status/1231522946356776961?s=12

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

4 پاسخ

 1. تمسخر اعتقادات دینی، تحقیر و تخفیف شخصیت های مورد احترام افراد مذهبی، یکی از فیگور ها و یک راه عقده گشائی منورالفکران آزادیخواه و خیلی دموکرات و نماد پیشرفت است.

 2. بی کفایتی و سو مدیریت در این جریان کاملا مشخص است.
  اول انکه کلیه افراد مشکوک به بیماری یا بیماران باید بطور متمرکز در یک مرکز پزشکی ترجیحا خارج از محدوده شهر انتقال یابند و از الوده کردن بیمارستان های مختلف خودداری کنند.
  دوم انکه کلیه ورودی های هوابی
  زمینی و دریایی کنترل شود کلیه
  افراد که وارد کشور میشوند برای
  مدت کوتاه حداقل یکساعت وارد قرنطینه شوند همه افراد با بار و
  وسایل همراه از طریق اسپری مواد
  ضدعفونی ویروس زدایی شوند
  و تست سریع جهت شناسایی
  بیماری انجام شود.
  سوم اینکه نباید سلامت مردم و امنیت ملی را بازیچه و قربانی مطامع سباسی
  قرار دهند.
  در صورت لزوم شهر قم که در صدر
  این بحران قرار دارد باید قرنطینه شود
  و نباید بازیچه دستورات ارگانهایی مانند سپاه قرار گیرند.
  یکی از دلایل این بیماری در ایران بعلت ارتباط هوایی بین ایران و چین
  بوده است حکومت غیر مشروع که بخاطر منافع سیاسی و اقتصادی خودش سلامت مردم را قربانی ان کرد.
  بطور کل اگر موارد ایمنی رعایت میشد
  این اتفاق نمی افتاد یا با خسارت بسیار
  کمتری رخ میداد.

 3. تمسخر خیلی زشت است.هم باید موارد مادی مانند ماسک زدن و شستن دست را رعایت کرد و هم موارد معنوی مانند خواندن سوره حمد و زیارت عاشورا و صدقه دادن را.هم قوانین مادی و هم قوانین معنوی همه توسط خداوند ایجاد شده اند و باید رعایت شوند .من خودم تاثیر مواردی مانند دعا و صدقه را بارها در زندگی خود و رفع بلاها دیده ام .لطفا این اعتقادات زیبا و اصیل را به تمسخر نگیریم .

 4. ” شوخ طبعی ایرانیها را حتی در مواجهه با ویروس مرگ آوری مانند این نیز نمی شود نادیده گرفت ، اما آنسوی ماجرا حکایت تلخ وناخوشایندِ عادی شدن مرگ وهمزیستی جوانان ونوجوانان ومردم به ستوه آمده از گرانی وفقر و با ریسک وباختن زندگی است ، مردمی که پدرانشان خون دادند وانقلاب کردند و جنگ رفتند ودسته دسته کشته شدند وهنوز هم دسته دسته کشته میشوند و جوانانشان در کوچه های بی سرانجام اعتیاد وبیکاری تباه میشوند ، البته که مرگ همواره در خیابانها وزندانها وپارکها ومدارس وخانه هایشان پرسه میزند وبا آن همزیستی میکنند وطنز تلخ زندگیشان همین آرزوی مرگیست که به سخره اش گرفته اند . …./
  همان روز اول که اعلام ورود کرونا به قم شد بلافاصله یکی از قم در اینستا نوشته بود :
  مهاجرت ویروس سرگردانِ کرونا از مرکزِ ووهان به مرکزِ سوهان “

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

قم کانونِ کرونا

در ایرانِ امروز با درگذشت جان‌سوز و مظلومانه «مهسا امینی»، که به بهانه صیانت از حجاب و با برخورد غلط گشت ارشاد، رخ داد، از سوی گروه زیادی از مردم (کسانی که در میدان بودند

ادامه »

پوشش زنان و حجاب آنان بیش از یک سده است که به موضوعی چالش‌برانگیزی در جامعه ایرانی تبدیل شده است، چه آن زمان که

ادامه »

علمای مذهبی همواره در کنار شاهان و امیران و وزیران بوده و به طور کلی خود ستونی استوار و اثرگذار از بنای هیئت حاکمه بوده‌اند. برای آنان دفاع و حمایت از تنها کشور شیعی و تنها سلطان جعفری مذهب یک ضرورت مهم شرعی و اخلاقی بوده است…

ادامه »