بیش از ده نهاد حقوق بشری خواستار تحریم مسئولان٬ ضبط و پخش اعترافات اجباری شدند

زیتون– سیزده نهاد و انجمن حقوق بشری با ارسال نامه‌ای مشترک به شورای اتحادیه اروپا، خواستار «اقدامات محدودکننده» علیه صداوسیما و آن دسته از مسئولان این سازمان شدند که «نقش و مسئولیت در ضبط و پخش اعترافات اجباری» دارند.

امضا کنندگان این نامه که امروز (پنج شنبه) منتشر شده نوشته‌اند: «در پی انتشار گزارش‌های متعدد از فعالان مدنی و خانواده زندانیان سیاسی مبنی بر حضور فعال خبرنگاران صدا و سیما به خصوص گزارشگران برنامه ۲۰:۳۰ در جلسات بازجویی یا اخذ اعترافات اجباری،این سیزده نهاد حقوق بشری خواهان اقدام موثر این بخش از جامعه جهانی جهت توقف تهیه و پخش برنامه‌هایی شدند که با اعمال فشار و شکنجه بر زندانیان سیاسی و عقیدتی ساخته می‌شود.»

در بخشی از این نامه آمده است: «ما به خاطر استفاده ممتد و نظام‌مند از اعترافات تلویزیونی که با توسل به شکنجه و بدرفتاری اخذ می‌شوند، به شدت نگرانیم و با توجه به موج‌های وسیع سرکوب اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ و نقض گسترده حقوق بشر در این اعتراضات، این نگرانی شدیدتر و فوری‌تر شده است؛ چرا که مقام‌های جمهوری اسلامی بسیاری از بازداشت‌شدگان را به عنوان رهبران اعتراضات معرفی کرده‌اند و این موضوع می‌تواند این افراد را با خطر اخذ اعترافات اجباری و استفاده از این اعترافات علیه آنها برای محکومیت‌‌های سنگین و حتی اعدام‌ روبه‌رو کند. صدا و سیمای جمهوری اسلامی از زمان وقوع اعتراضات آبان و سرکوب اعتراضات سراسری اخیر، دست‌کم ۲۲ اعتراف اجباری تلویزیونی از بازداشت‌شدگان را تهیه و پخش کرده است.»

نهادهای حقوق بشری امضا کننده از اتحادیه اروپا خواسته‌اند تا علاوه بر سازمان صدا و سیما، عبدالعلی علی‌عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما، به‌دلیل نقش او در مقام تصمیم‌گیرنده در کل صدا و سیما، مجید آخوندی، معاون سیاسی و امنیتی سازمان صدا و سیما، به عنوان تصمیم گیرنده در برنامه‌های خبری صدا و سیما که دارای رویکرد سیاسی و امنیتی است، محمدرضا جعفری جلوه، مدیر شبکه دو صدا و سیما، به دلیل نقش وی در مدیریت شبکه‌ای که برنامه خبری ۲۰:۳۰ را میزبانی و پخش می‌کند، آمنه سادات ذبیح پور، علی رضوانی، یوسف سلامی و حمید امامی گزارشگر و از اعضای گروه تهیه کننده برنامه خبری ۳۰: ۲۰ را مشمول تحریم‌های حقوق بشری قرارد دهد. در صورت وضع این تحریم‌ها، ورود اشخاص ذکر شده به کشورهای اتحادیه اروپا ممنوع خواهد شد و در صورت داشتن هر دارایی در این کشورها، آن دارایی‌ها مشمول توقیف می‌شود.

به گفته این نهادها، سازمان صداوسیما «نقش مهمی در اخذ، انتشار و استفاده از اعترافات اجباری زندانی سیاسی داشته و دارد» و بخش اصلی در این سازمان «که نقش پیاده کردن دستورات مقامات امنیتی شامل وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران را ایفا می‌کند برنامه خبری ۲۰:۳۰ است».

بخش‌های خبری صداوسیما از جمله برنامه خبری ۲۰:۳۰ زیر نظر معاونت سیاسی این سازمان تولید می‌شوند که گفته می‌شود این معاونت، به طور مستقل از سایر معاونت‌های سازمان صداوسیما، زیر نظر دفتر رهبری فعالیت می‌کند.

آرتیکل ۱۹، انجمن دفاع از حقوق بشر آذربایجانی‌ها در ایران، ایمپکت ایران، با هم علیه مجازات اعدام، بنیاد سیامک پورزند، بنیاد عبدالرحمن برومند برای حقوق بشر در ایران، حقوق بشر کردستان-ژنو، سازمان اقدام آشکار جهانی، سازمان حقوق بشر ایران، شش رنگ، عدالت برای ایران و همه حقوق بشر برای همه در ایران نهادهایی هستند که این نامه مشترک را امضا کرده‌اند.

در سال‌های پیش، اتحادیه اروپا عزت الله ضرغامی، رییس اسبق سازمان صدا و سیما، محمد سرفراز، معاون اسبق امور بین‌الملل صدا و سیما و حمیدرضا امامی، مدیر خبر شبکه پرس تی وی را به دلیل مسئولیت‌شان در ضبط و پخش اعترافات اجباری زندانیان سیاسی و دادگاه‌های نمایشی تحت تحریم‌های حقوق بشری قرار داده بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

سایه هم از این سرزمین کم شد و رفت؟ او نای و نوای عصر ما بود. او طنین غم و درد و رنج و شادی این‌جا بود. او نشانی همه‌ی پیچ و خم‌های تاریخ این

ادامه »

وقتی سیروس الوند در جشن خانه سینما سال ۱۳۸۹ سخن مرحوم علی حاتمی را بازگو کرد که: «اگر روزی فیلمی را دیدید که آن فیلم در

ادامه »

انقلاب مشروطه مهم‌ترین اتفاق سیاسی تاریخ معاصر ایران است که مرز سیاسی و اجتماعی بین ایران قدیم و جدید را

ادامه »