نامه اساتید دانشگاه در حمایت از دانشجویان معترض و خطاب به رهبری + اصلاحیه

? حضرت آقا، دروغ نگو!

زیتون– سه تن از اساتید دانشگاه با انتشار نامه‌ای سرگشاده ضمن اعلام این موضوع که در «کنار دانشجویان معترض ایستاده‌اند»٬ خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای نوشتند: « حضرت آقا٬ دروغ نگو!»

در این بیانیه آمده است: «گمشده‌ی این روزهای فضای سیاسی ایران، صدای مردم است؛ مردمی که بیش و پیش از هر چیز خواستار آزادی و برابری هستند و این صدا را به بهترین نحو در آبان ماه به گوش همگان رساندند. اتفاقات دو ماه اخیر تجلی تمام و کمال ناکارآمدی نظام حاکم بر ایران بود. نظامی که یگانه پاسخش به هر بحرانی سرکوب است. اگر این روزها «امنیت ملی» به لقلقه‌ی زبانی همه تبدیل شده وقت آن رسیده است که بپرسیم منظور از امنیت، امنیت کدامین گروه‌ها، طبقات و اقشار اجتماعی است.»

به گزارش «زیتون» امضا کنندگان این بیانیه در ادامه خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای نوشتند: «واکنش شورای عالی امنیت ملی با حضور و نظر مستقیم شما به حمله‌ی تروریستی و محکوم ایالات متحده امریکا در بامداد جمعه‌ ۱۳ دی در بغداد هیچ شباهتی به فوریت و قاطعیت واکنش و دستور مستقیم شما در صبح و بعد از ظهر یکشنبه ۲۶ آبان ماه در بیت رهبری به شورای عالی امنیت ملی که منجر به کشتار آبان ماه در سراسر ایران و بیشتر از میان کسانی که قبل ها مستضعف ‌می‌نامیدید؛ ندارد! انگار که کشتن سرباز عادی آمریکایی به‌ سادگی کشتار مردم عادی و قبلا مستضعفین ایرانی نیست.»

آنان در پایان خطاب به دانشجویان نوشتند: «دانشجویان عزیز در سراسر کشور! زندگی در راستی زیباست! خوشحالیم که این حقیقت از شما متجلی شد! زنده و پاینده باشید.»

متن کامل این بیانیه که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گرفته٬ به شرح زیر است:

دانشجویان عزیز در سراسر ایران!

ما با شما موافقیم و می‌گوئیم:

حضرت آقا! مردِ جنگ با امریکا نیستی! با مردم ایران هم نجنگ! دروغ نگو!

دانشجویان عزیز! با شما همداستان هستیم آن جا که نوشتید:

امروز از هر کران «شر» ما را احاطه کرده است. در حالیکه سیاست‌های اقتصادی و سرکوب سیاسی نفَس مردم را به شماره انداخته حال سایه جنگ نیز بر سرمان آوار شده است. در میان رجزخوانی مداوم قدرت‌های نظامی، گمشده‌ی این روزهای فضای سیاسی ایران، صدای مردم است؛ مردمی که بیش و پیش از هر چیز خواستار آزادی و برابری هستند و این صدا را به بهترین نحو در آبان ماه به گوش همگان رساندند. اتفاقات دو ماه اخیر تجلی تمام و کمال ناکارآمدی نظام حاکم بر ایران بود. نظامی که یگانه پاسخش به هر بحرانی سرکوب است. اگر این روزها «امنیت ملی» به لقلقه‌ی زبانی همه تبدیل شده وقت آن رسیده است که بپرسیم منظور از امنیت، امنیت کدامین گروه‌ها، طبقات و اقشار اجتماعی است. ترسی نداریم که فریاد بزنیم امنیت تهی‌دستان، طردشدگان و محرومان ایرانی سالهاست که به یغما رفته است. سیاست‌های اقتصادی حاکم در طول سی سال اخیر در کنار طبقه ای رانتی، برخوردار و فاسد، کوهی از طردشدگان را بجا گذاشته است.

حضرت آقا!

واکنش شورای عالی امنیت ملی با حضور و نظر مستقیم شما به حمله‌ی تروریستی و محکوم ایالات متحده امریکا در بامداد جمعه‌ ۱۳ دی در بغداد هیچ شباهتی به فوریت و قاطعیت واکنش و دستور مستقیم شما در صبح و بعد از ظهر یکشنبه ۲۶ آبان ماه در بیت رهبری به شورای عالی امنیت ملی که منجر به کشتار آبان ماه در سراسر ایران و بیشتر از میان کسانی که قبل‌ها مستضعف می‌نامیدید؛ندارد! انگار که کشتن سرباز عادی آمریکایی به‌سادگی کشتار مردم عادی و قبلا مستضعفین ایرانی نیست.

حضرت آقا!

چرا در مقابل امریکا نرمشِ قهرمانانه کردید؟ وقتی که او فرد دوم نظام و چشم و چراغِ شما را ترور کرد؟

امریکایی‌ها به شما پیغام دادند: اگر می‌خواهید انتقام بگیرید، متناسب با کاری که ما کردیم، انتقام بگیرید! اما سیلی اول شما در حمله ی شبانه‌ی انتقام سخت اولا با اطلاع قبلی به نظامیان ناتو – حداقل ۶ ساعت قبل از حمله- نواخته شد و ثانیا حتی یک سرباز امریکایی را نکشت و بنا به گفته‌ی فرمانده‌ی این حمله، به قصدِ کشتن انجام نشد! چرا؟ ملاحظه مردم ایران را کردید که جنگ نشود؟ اگر چنین است چرا در آبان ماه ۹۸ و در خرداد و تیر ۸۸ و در حوادث مشابه در دوران تصدی رهبری و قبل از آن ملاحظه‌ی مردم ایران را نکردید؟ لابد به دلیل اینکه از نظر شما امریکا قدرت داشت و مردم ایران قدرت ندارند! مگر شما تابعِ قدرت هستید؟

دانشجویان عزیز در سراسر کشور!

زندگی در راستی زیباست! خوشحالیم که این حقیقت از شما متجلی شد! زنده و پاینده باشید.

۲۲ دی ماه ۱۳۹۸

امضا جمعی از اساتید حامی و همراه شما

محمدحسن محقق معین – سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی

تکمیلی: دو تن از امضا کنندگان این نامه با ارسال ایمیلی به زیتون اعلام کردند که امضاء خود را از پای این نامه پس گرفته‌اند چون «با بخشی از آن موافقت ندارند». 

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

11 پاسخ

 1. با عرض سلام خدمت استادان عزیزبا شرف و با غیرت .
  خــدا شما را از هر گزندی حفظ تان نماید انشاالله
  همین سوآلات را کم وبیش در هرخانه و خیابان از پیروجوان واز باسواد وبی سواد می توان شنید…

 2. شجاعت شما ستودنی است نباید پشت این دو قهرمان را خالی کنیم امیدوارم که استادان دانشگاههای سراسر کشور به پشتیبانی از این دو عزیز بپا خیزند و نگزارند این خیزش کم رنگ بشه ما تا آخر ایستادیم بیاری حق

 3. درود
  شجاعت شما ستودنی است نباید پشت این دو قهرمان را خالی کنیم امیدوارم که استادان دانشگاههای سراسر کشور به پشتیبانی از این دو عزیز بپا خیزند نگزارند این خیزش کم رنگ بشه
  به امید پیروزی واقعی مردم ایران

 4. با عرض سلام خدمت اساتید و دانشجوبان با شرف و با غیرت .
  درود و سپاس بیکران بر شما سفیران علم و دانش؛ عاشقتان هستم و تا اخر راه در کنارتان خواهم بود ‌.

 5. بچه که گریه می کنه مادر پستان بدهانش میگذاره تا او راآرام کنه، دانشجویان هم فرزندان این جامعه اند لعنت بر آنهایی که بجای پستان خنجر بدهان بچه ها میگذارند تا آنها را خاموش کنند.

 6. سال ۵۱ دانشجوی سال دوم دانشگاه جندی شاپور اهواز بودم،پس از اعتصابات وبزرگداشت شهدای ۱۶ آذر که درگیری سختی بین دانشجویان وعوامل حکومت رخ داده بود سوار تاکسی بمنزل می رفتم، با راننده تاکسی که پیرمردی اهل مطالعه‌بود صحبت از کتک خوردن دانشجویان بمیان آمد
  ،،او چیزی گفت که پس از ۴۷ سال گویی دیشب این سخن را گفته است،،او در در آن سال گفته بود ،،این دانشجویان فرزندان جامعه اند،بچه که گریه می کند مادر پستان به دهانش می گذارد تا او را ساکت کند،لعنت براین حکومتی که فرزندان جامعه گریه میکنند وحکومت بجای پستان خنجر به دهانش می گذارد،،،،،،چقدر صحبت آن راننده با درد و رنج امروز دانشجویان ما و جامعه ماشباهت دارد،،،،،.چنان نماندو چنین نیز هم نخواهد ماند.
  ۴۷

 7. درود بر شما اساتید عزیز که حق مطلب را ادا فرمودید و به نکات ظریف و البته روشنی اشاره فرمودید ایکاش دانشگاه از اساتید حکومتی و ریاکار خالی و اساتید بزرگواری مثل شما عهده دار مسئولیتهای دانشگاه میبودید توقع این بود که اکثر اساتید در این نامه سهیم بودند تا شاید حاکم مطلقه به خود آید و دست از خشونت و بیرحمی علیه مردم خودش بردارد. خداوند پشتیبان شما باد.

 8. درود بر شما اساتید عزیز که حق مطلب را ادا فرمودید و به نکات ظریف و البته روشنی اشاره فرمودید ایکاش دانشگاه از اساتید حکومتی و ریاکار خالی و اساتید بزرگواری مثل شما عهده دار مسئولیتهای دانشگاه میبودید توقع این بود که اکثر اساتید در این نامه سهیم بودند تا شاید حاکم مطلقه به خود آید و دست از خشونت و بیرحمی علیه مردم خودش بردارد. خداوند پشتیبان شما باد.

 9. ۱. اساتید نیست، استادان است.
  ۲. حضرت آقا اگر دروغ نگوید چه بگوید؟ باید حرف نزند!
  کار آخوند بویژه آخوند حکومتی دروغ و ریا و فریبکاری است.
  ۳. در هر حال سپاسگزار و پشتیبانیم. نام شما در تاریخ بنیکی خواهد ماند.

 10. واقعا زیبا درود به شرفتان که با اسم نامه سرگشاده به این زیبایی به دیکتاتور حقیر ایران نوشته اید. امیدوارم افسران جنگ نرم بعد از این افتضاحی که همکارانشان یعنی افسران و فرماندهان جنگ سخت و انتقام سخت(!!!) ابلهانه بوجود آورده اند اینقدر عقل داشته باشند که چند روز سکوت کنند و نیایند به نام های تبریزی و اصفهانی و چه و چه زیر این پستها طرحات صد من یک غاز بنویسند. بس است دیگر خفه شدیم.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

نامه اساتید دانشگاه در حمایت از دانشجویان معترض و خطاب به رهبری + اصلاحیه

۱۲ اسفند ۱۴۰۲ جمهوری اسلامی انتخاباتی را با پایین‌ترین میزان مشارکت در طول ۴۵ سال گذشته برگزار خواهد کرد. حضور مردم پای صندوق‌های رای، برای نظام در این انتخابات ضروری هست، ولی نه تا آن‌جا

ادامه »

اشاره: در یادداشت‌های دوران چهار سال مجلس اول، برخی نکات و رخدادها گزارش شده که از جهاتی مهم‌اند و از جمله آن‌ها طرح پیشنهادی

ادامه »

نه فاجعه، نه حماسه، این فقط یک انتخابات است! به کجا می رویم؟ کدام عملکرد ها و کدام انگیزه ها

ادامه »