موافقت عربستان با پرداخت دیه کشته شدگان منا

تایید سازمان حج و زیارت؛ تکذیب وزارت امور خارجه

زیتون- سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت امروز در مورد حج تمتع سال ۹۵ خبر داد که عربستان نظر قطعی خود را درباره صدور روادید حجاج ایرانی تا پایان هفته اعلام می‌کند. او همچنین در نشستی که امروز با خبرنگاران برگزار کرده بود، از تماس با وزارت حج عربستان و اعلام آمادگی هیات ایرانی برای ادامه مذاکرات در این زمینه خبر داد.

اوحدی در پاسخ به این سوال که اگر با عربستان درباره حج تمتع ۹۵ به تفاهم نرسید چه تصمیمی می‌گیرید، گفت:« وظیفه شرعی و سازمانی ما این است که همه تلاش‌مان را بکنیم و تا زمانی که به لحاظ اجرایی دچار مشکل نشویم اقدامات لازم را انجام می دهیم و رایزنی‌ها ادامه دارد.»

رییس سازمان حج و زیارت همچنین در ادامه سخنانش که توسط ایلنا منتشر شده به دیه و غرامت حجاج کشته شده ایران طی مراسم حج سال گذشته اشاره کرد و گفت:« وزیر حج عربستان در جلساتی که داشتیم اعلام کرد که دیه و غرامت حادثه سقوط جرثقیل ظرف یک تا یک ماه و نیم آینده پرداخت می‌شود. وزارت حج عربستان  همچنین پذیرفت که دیه حادثه‌دیدگان و کشته شدگان حادثه منا را پرداخت کند.» او درباره اینکه نتیجه دادگاه ۲ پلیس متعرض در فرودگاه چه شد، گفت: وزیر حج عربستان هم در این جلسه اظهار تعجب کرد که چرا نتیجه دادگاه دو پلیس متعرض اعلام نشده اما اعلام کرد پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهند.

اوحدی همچنین در این نشست از خوشبینی اش نسبت به شرکت حجاج ایرانی در مراسم حج امسال خبر داد.

درمقابل اما سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبر امروز خود در رابطه با آخرین تحولات اعزام زائران ایرانی به مناسک حج و مذاکرات در این رابطه توضیح داد که گفت و گوهایی میان دو طرف به طور جزیی انجام شده است. اما متاسفانه دولت عربستان بر خلاف ادعایی که از ابتدای فاجعه منا و بعد از آن در مقطع قطع رابطه با ایران مبنی بر اینکه مساله حج غیر سیاسی است، مطرح کرده، در عمل همکاری نمی کند. حسین جابری انصاری با اشاره به گفته های وزیر حج عربستان مبنی بر اینکه مسئله زائران خانه خدا  خارج از چارچوب اختلافات بررسی می‌شود، گفت:« در عمل تاخیر در اعزام هیات اجرایی که مطابق سالیان قبل در یک جدول زمانی به عربستان سفر می‌کردند تا اقدامات لازم را انجام دهند،ایجاد شد. همچنین در آستانه قطع روابط، تاریخ جدیدی را اعلام کردند و مجددا به عقب انداختند و بعد از آن روادید صادر نکردند و در آستانه اجلاس سازمان همکاری اسلامی بالاخره برای بار سوم هیات ایرانی اعزام شد.»

وی در بخش دیگری از سخنانش که توسط ایسنا منشر شد گفت:‌« انجام حج در سال جاری منوط به آن است که روال طبیعی توافق‌ها بین سازمان حج ایران و حج سعودی طی شود و امکان برگزاری عزتمندانه و مبتنی بر حقوق بدیهی حجاج ایرانی فراهم شود. متاسفانه تعاملی که دولت عربستان دراین مذاکرات داشته بر خلاف تمام ادعاهایش بوده است و در صورتی که شرایط طبیعی برگزاری حج مبتنی بر پذیرش مسئولیت‌ها فراهم نشود امکان برگزاری حج وجود ندارد ماهیچ خواسته فوق‌العاده‌ای فراتر مسئولیت‌های بدیهی کشور میزبان نداریم و این خواسته‌ها شامل تامین امنیت حجاج با توجه به حادثه تلخ سال گذشته و نیز مسائل کنسولی و اجرایی حج هست که باید این شرایط فراهم شود تا امکان برگزاری این مناسک الهی فراهم شود.»

سخنگوی وزارت خارجه افزود:‌« اگر این امور با برخورد غیرمنطقی دولت عربستان سعودی مواجه شود این مسئولیت (اعزام نشدن زائران ایرانی به حج) بر عهده دولت عربستان است که به وظایف خود به عنوان دولت میزبان مناسک حج عمل نکرده و مانند اقدامات دیگرش همه مسائل را در هم تنیده با اختلافات سیاسی کرده است. در عین حال تصمیم نهایی در رابطه با مساله حج از سوی مراجع ذی ربط به اطلاع افکار عمومی در زمان خود می‌رسد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. نان مقامات سازمان حج و زیارت در برگزاری مراسم حج به هر قیمت است ، در همین رابطه نیز در زمان تعرض به زائران ایرانی مسئول سازمان حج و زیارت وقوع تعرض را تکذیب کرد .

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

موافقت عربستان با پرداخت دیه کشته شدگان منا

در روزهایی که بحث بر سر شرکت کردن یا نکردن در انتخابات گرم است، لازم دیدم دلایل خودم را برای تحریم انتخابات بیان کنم چراکه مباحثه بین دو سر رادیکال طیف(مدافعان مشارکت همیشگی و مدافعان

ادامه »

چرا رای می‌دهم؟ پس از جنبش زن زندگی آزادی، تصور من بر این بود که رای دادن دیگر بی‌معنی است، اما امروز معتقدم که

ادامه »

مقدمه من در ماهیّت استبدادی جمهوری اسلامی پس از ادخال ولایت فقیه توسط مجلس خبرگان اول — حتی ولایت فقیه

ادامه »