مصطفی کواکبیان: به ما گفتند تعداد کشته‌شدگان اعتراضات ۱۷۰ نفر است

زیتون– یک ماه و نیم پس از اعتراضات آبان ماه٬ یکی از نماینده مجلس، خبر از آن داده که کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرده ۱۷۰ نفر در جریان اعتراضات کشته شده‌اند.

مصطفی کواکبیان امروز (پنج‌شنبه) گفت: «در کمیسیون امنیت ملی به ما گفتند ۱۷۰ نفر، ولی باید این آمار رسمی اعلام شود.»

مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس، در طی یک سخنرانی گفت: «قوه قضائیه می‌گوید شورای عالی امنیت ملی باید آمار کشته‌های آبان را بدهد. خب این آمار را بدهد. در کمیسیون امنیت ملی به ما گفتند ۱۷۰ نفر.»

آمار ۱۷۰ نفر پیش از این در ماهنامه «پاسدار اسلام» چاپ قم نیز ذکر شده بود، با این حال، مقام‌های جمهوری اسلامی ایران هنوز شمار کشته‌ها و بازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان‌ماه را اعلام نکرده‌اند و اعلام آمار رسمی را به همدیگر حواله می‌دهند.

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر اعلام کرده بود که دست‌کم ۳۰۴ نفر در فاصله روزهای ۲۵ تا ۲۸ آبان کشته شده‌اند. سازمان حقوق بشر ایران شمار کشته‌ها را دست‌کم ۳۲۴ نفر اعلام کرده و وب‌سایت کلمه نیز دست‌کم ۳۶۶ نفر.

آخرین آمار را اما خبرگزاری رویترز اعلام کرد: هزار و ۵۰۰ نفر.

پیش از این اما موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه انقلاب، روز گذشته آمار رویترز را دروغ خواند و گفت آمار کشته‌شدگان «به‌مراتب کمتر از هزار و ۵۰۰ کشته‌ای است که از سوی رویترز اعلام شد.»

علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز روز ۱۸ آذر وعده داده بود که به زودی «به تفکیک استان‌ها و علت» آمار کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ اعلام خواهد شد.

مقام‌های مختلف دولت٬ قوه قضاییه و نیروهای امنیتی و انتظامی نه تنها آمار سازمان‌های حقوق بشری و رسانه‌های داخلی و خارجی را تکذیب می‌کنند، بلکه مسئولیت اعلام آمار کشته‌شدگان را نیز بر عهده دیگر نهادها می‌اندازند.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

«دحترِ هفت-هشت ماهه‌ای سرش را گذاشته است روی شانه‌ی چپِ مادر، سرش روی شانه‌ی راست‌ش خم شده است و پنداری خوابیده است. دخترِ هشت ماهه‌ی لچک به سر،…چشمانِ موربِ زیبایی دارد؛ موهایی لخت و پوستی

ادامه »

در طول دورانی که خامنه‌ای رهبری جمهوری اسلامی را در دست گرفته است ایران رو به ویرانی رفته و جمهوری اسلامی بیش از هر

ادامه »

تنها یک روز پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر ضرورت آتش‌بس فوری در غزه، اسماعیل هنیه،

ادامه »