زیتون-دبیرخانه شورای‌عالی امنیت‌‌ملی خبر از آن داد که به دستور آیت‌الله خامنه‌ای کشته شدگان اعتراضات اخیر ایران دسته بندی خواهند شد.

بر اساس این گزارش شهروندان کشته شده که «هیچ‌گونه نقشی در اعتراضات» نداشتند و «در میانه درگیری‌ها جان باخته‌اند در حکم شهید محسوب شده و خانواده‌های آنان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار می‌گیرند.»

او همچنین خواستار آن شده که به‌ خانواده کشته‌شدگانی‌که «در جریان تظاهرات اعتراضی به‌هرنحو جان‌شان را از دست داده‌اند، دیه پرداخت می‌شود و از ایشان دل‌جویی می‌شود.

رهبر جمهوری اسلامی درباره کشته‌شدگانی‌که بمسلحانه و در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده‌اند؛ نیز دستور داد تا پس‌از بررسی وضعیت و سوابق خانواده‌شان؛ حساب خانواده‌های آبرومند از فردی‌که عمل مجرمانه کرده جدا می‌شود و به‌تناسب به خانواده‌های‌شان توجه و دل‌جویی شود.

به گزارش شورای‌عالی امنیت ملی آیت‌الله خامنه‌ای دستور داده‌ است در حق خانواده‌های گروه سوم نیز که «مشکوک به شرارت» بوده‌اند، «رافت اسلامی» و «توجه‌به خانواده‌ها» روا داشته‌شود.

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز گزارشی درباره تعداد کشته، مجروح و بازداشت‌شدگان این اعتراضات ارائه نکرده‌اند. گزارش‌های متعددی از شلیک مستقیم گلوله به سمت معترضان در شهرهای مختلف ایران در جریان این اعتراضات منتشر شده است.

رهبر جمهوری اسلامی در اولین واکنش خود اعتراضات به افزایش قیمت بنزین را «کار اشرار، کینه‌ورزان و انسان‌های ناباب» دانسته بود.

پس از اعلام افزایش قیمت بنزین در روز جمعه ۲۴ آبان، ده‌ها شهر ایران شاهد اعتراضات گسترده بود.

اعتراض‌های اخیر به گفته مقام‌های دولتی، در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور، در ۲۷ استان، رخ داد و تنها شهر تهران شاهد بروز اعتراضات در ۱۰۰ نقطه از شهر بود.

«زیتون» پیشتر اعلام کرده بود که بر اساس اخباری که از یک مقام امنیتی دریافت کرده تعداد کشته شدگان پنج روز اول اعتراضات اخیر ایران افزون بر ۲۷۰ تن است. از این تعداد کشته شدن ۱۴۳ نفر روز گذشته به تایید سازمان عفو بین الملل نیز رسیده است. وبسایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، نیز شمار کشته‌ها را تا ۳۶۶ عنوان کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش اخیر خود از کشته شدن دست‌کم ۲۰۸ نفر در جریان اعتراضات اخیر خبر داده است.

اما تنها نام و نشان تعداد اندکی مشخص شده است.

هفته گذشته حسین نقوی حسینی٬ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس٬ اعلام کرد که در اعتراضات اخیر بیش از «هفت هزار نفر» بازداشت شده اند.

اما بر اساس برآوردهای فعلی در این اعتراض‌ها حداقل ۳۶۶ نفر کشته و بیش از هشت هزار نفر بازداشت‌ شده‌اند.

بازگشت به صفحه اول