انتشار اسنادی از میزان نفوذ اطلاعاتی-امنیتی ایران در عراق

زیتون– نیویورک تایمز خبر داد که از طریق پایگاه اطلاع رسانی اینترسپت به اسناد محرمانه‌ای دست پیدا کرده که از برنامه‌های ایران در عراق و تلاش برای حفظ موقعیت در این کشور حکایت دارند. نیویورک تایمز از نفوذ ایران در عراق و نقش قاسم سلیمانی می‌نویسد.

این اسناد (حدود ۷۰۰ صفحه) را فردی ناشناس به سایت اینترسپت فرستاده است. اینترسپت آنها را از فارسی به انگلیسی ترجمه و در اقدامی مشترک با نیویورک تایمز از صحت و اعتبار آنها اطمینان حاصل کرده است. این اسناد گزارش‌های ماموران وزارت اطلاعات ایران در عراق هستند که به تهران فرستاده می‌شدند و برای تهیه گزارش برای شورای عالی امنیت ملی ایران استفاده می‌شدند.

این گزارش از دستیابی به حدود هفتصد صفحه اسناد و مکاتبات محرمانه وزارت اطلاعات ایران دربارهٔ اقدامات و نفوذ ایران در عراق خبر داده‌اند.

رادیو فردا بر اساس این گزارش خبر داد که این اسناد بازه زمانی بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ را پوشش می‌دهد و در آن به مسائل مختلفی چون عملکرد نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق، جنگ با گروه خلافت اسلامی و مقابله با آمریکا پرداخته شده است.

این گزارش یادآوری کرده که با توجه به جزئیات حساسی که در این اسناد آمده، خبرنگاران تنها به بخش‌های محدودی از صدها صفحه اسناد وزارت اطلاعات اکتفا کرده‌اند و در نظر دارند که به مرور گزارش‌های بیشتری دربارهٔ محتوای این اسناد منتشر کنند.

بی‌بی‌سی فارسی در همین رابطه خبر داد که در یک سند آمده که عادل عبد المهدی، نخست وزیر عراق، درسال ۲۰۱۴ میلادی که وزیر نفت بود «رابطه ویژه‌ای با جمهوری اسلامی ایران داشت.»

در خصوص این رابطه جزئیاتی ارائه نشده اما یک مقام سابق آمریکایی که نامش فاش نشده به نیویورک تایمز گفته است که “رابطه ویژه” می‌تواند معناهای مختلفی داشته باشد و این لزوما به معنای آن نیست که عادل عبدالمهدی “عامل” ایران است.

اسناد همچنین حکایت از آن دارد که پس از خروج بخش عمده نیروهای آمریکایی از عراق به دستور باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، ایران سعی کرد خبرچین های سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را استخدام و حداقل از یکی از آنها برای جاسوسی در سفارت آمریکا در بغداد استفاده بکند.

نیویورک تایمز می‌گوید جاسوس مذکور که سیا با نام رمز دنی براسکو از او یاد می کرد در نوامبر ۲۰۱۴ از بیم جان خود به همکاری با ایران روی آورد؛ ماموران اطلاعاتی ایران به او اسم رمز “منبع ۱۳۴۹۹۲” دادند. بنا بر سند، او گفته بود هر چیزی را که از شبکه جاسوسی آمریکا در عراق می‌داند در اختیار طرف ایرانی قرار خواهد داد؛ اسامی هتل‌هایی که عوامل سیا با خبرچین‌های خود ملاقات می‌کردند، اسامی عراقی‌هایی که برای سیا کار می‌کردند و آدرس خانه های امن سیا.

در سندی به تاریخ ۲۶ ژانویه ۲۰۱۴ آمده که فرستاده ژنرال حاتم المکسوسی، فرمانده سازمان اطلاعاتی وزارت دفاع عراق، از قول وی به ماموران ایرانی گفته است: «تمام استخبارات ارتش عراق را مربوط به خود بدانید و هرچه نیاز دارید به من بگویید برای شما تامین کنم.»

به گزار نیویورک تایمز، فرستاده مذکور همچنین پیشنهاد داد که نرم‌افزارهای جاسوسی و فناوری شنود پیشرفته‌ای را که آمریکا در اختیار مقامات عراقی گذاشته بود به ایران بدهد.

ژنرال المکسوسی که در حال حاضر بازنشسته است این موضوع را تکذیب کرده و گفته است که برای هیچ دولت خارجی کار نمی‌کرده.

نیویورک تایمز می گوید سه مقام ایرانی از جمله محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، سوال‌های این رسانه درباره اسناد درز کرده وزارت اطلاعات را بی‌پاسخ گذاشتند اما حسن دانایی‌فر، سفیر پیشین ایران در عراق، بدون آن که وجود این اسناد را تایید یا تکذیب کند گفته است: «بله ما از عراق درباره موضوعات متعددی به ویژه آن چه آمریکا آن جا انجام می‌دهد اطلاعات زیادی دریافت می‌کنیم.»

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. این اسناد دروغین فقط برلای تخریب ایران و قاسم سلیمانی در عراق است و دوم تخریب شخصیت هایی که به ضرر امریکاست در عراق همچون عادل عبدالمهدی

  2. من اصل مقاله را خواندم.
    مطلب مهم جدیدی ندارد. چیزهائی که تا حدودی معلوم بوده و هست را نوشته.
    شاید هم برای تحریک عراقی ها علیه ایران و … نوشته و نشر شده باشد. بخصوص اشاره ی به عادل عبدل المهدی.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی متفاوتر از نمونه های پیشین، بالا گرفته است. روند صعودی و چشمگیر طرفداران تحریم در

ادامه »

انتشار یادداشتی از سوی استاد محمد مجتهد شبستری مرا بر آن داشت تا به دلیل علاقه به ایشان و حساسیت نسبت به آینده‌ی مردم

ادامه »

مرگ ابراهیم رییسی چیزی را در معادلات سیاسی ایران تغییر داده است که بدون لحاظ کردن آن رفتن بر روش

ادامه »