۲۱ آبان ۱۳۹۸

احتمال بازگشت تحریم‌های شورای امنیت

کشورهای اروپایی درباره تداوم نقض برجام به ایران هشدار دادند

زیتون– فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که اگر ایران از نقض برجام دست بر ندارد آنها رجوع به مکانیزم حل اختلاف در برجام را در نظر می‌گیرند که می تواند منجر به بازگشت تحریم‌های سازمان ملل بشود.

خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر نوشت که سه قدرت اروپایی که در مذاکرات هسته ای با ایران E3 نیز شناخته می‌شوند در بیانیه خود به جمهوری اسلامی ایران هشدار داده اند که اقدامات اخیرش مانع تلاش‌های آنها برای کاهش تنش در منطقه شده است.

اشاره این سه کشور به افزایش غنی سازی اورانیوم و آغاز غنی سازی فردو است که روز دوشنبه رسما توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شد. آژانس همچنان رسما تایید کرد که بازرسانش ذرات اورانیوم در یک مرکز اعلام نشده در ایران پیدا کردند.

بیشتر بخوانید:

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ذرات اورانیوم در سایت اعلام نشده ایران پیدا کردیم

بی‌بی‌سی فارسی به نقل از رویترز خبر داد که سه قدرت اروپایی در بیانیه خود اعلام کردند که آنها به شدت نگران آغاز دوباره غنی سازی اروانیوم در فردو هستند، هر چند که از درخواست فوری برای بازگشت مستقیم تحریم ها خودداری کردند. آنها اضافه کردند: «اقدامات ایران به طور بالقوه پیامدهای متعدد شدیدی دارد.»

در این بیانیه آمده است: «ما آمادگی خود را برای مطرح کردن تمام مکانیزم‌های در نظر گرفته شده در برجام برای حل مسائل مربوط به اجرای تعهدات ایران اعلام می کنیم؛ از جمله مکانیزم حل اختلاف.»

در چارچوب توافق هسته‌ای «برنامه جامع اقدام مشترک»، موسوم به برجام، اگر هرکدام از متعهدان اروپایی این توافق به این نتیجه برسند که ایران مرتکب نقض قرارداد شده است، آنها می‌توانند ظرف سقف زمانی ۶۵ روز، تمامی تحریم‌های بین‌المللی شورای امنیت علیه ایران را دوباره برقرار کنند.

بازگشت به صفحه اول

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.