دانشجوی «کُرد اهل حق» ستاره‌دار شد

#زیتون_دانشجو| ۸

زیتون: سیاوش حیاتی «دانشجوی بلاتکلیف ترم آخر کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه رازی» اعلام کرد که به خاطر التزامش به آئین یاری (اهل حق) ستاره‌دار شده و دانشگاه نمی‌گذارد از پایان‌نامه‌اش دفاع کند. به گفته این دانشجو از او خواسته‌اند تا دروغ بگوید تا بتواند فارغ‌التحصیل شود. 

او در نامه‌ای سرگشاده به اعلمی آل آقا، رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه نوشته است: 

«ایرانی هستم، کُردم و یارسانی؛ باور دارم هر کدام از این ابعاد هویتی از من گرفته شود هویتم ناقص می‌شود. به برابری تمام انسانها معتقدم و هر گونه تبعیض را غیر انسانی می‌پندارم . دانشجوی ممتاز مقطع کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه رازی بوده‌ام ، دوره کارشناسی را با رتبه ممتاز طی سه سال در همین دانشگاه به اتمام رسانده و با استفاده از سهمیه استعدادهای درخشان طی سه ترم دروس نظری کارشناسی ارشد را با رتبه ممتاز گذرانده، دارای شرایط اولیه برای استفاده از سهمیه استعدادهای درخشان و تحصیل بدون کنکور در مقطع دکتری هستم . پروپزال پایان نامه دردسر سازم تحت عنوان “موانع موجود مشارکت‌های سیاسی و اجتماعی پیروان آیین یاری (اهل حق)” به تصویب رسیده و پژوهشم را به انجام رسانده‌ام و باید ترم گذشته از آن دفاع می‌نمودم. چون تن به دروغ و ریا نداده و صادقانه در پرسشنامه مربوطه آئین خود را «یاری» نوشته‌ام ، به جرم راستگوئی اجازه دفاع به من داده نمی‌شود و می‌گویند: شما قانوناً حق تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی را ندارید ، متوسل به “تقیه” شده و این “تیک” را جابه‌جا نمایید. مدعی هستم دانشجویان فعال و حتی استعدادهای درخشان دگراندیش و اقلیت‌های مذهبی قربانی سیستماتیک تبعیض هستند… به باور من شما بر دانشگاهی ریاست دارید که در جایگاه بزرگترین دانشگاه ملی غرب کشور، نه تنها از استقلال لازم و کافی برخوردار نیست و اراده و توانایی لازم برای دفاع از حقوق دانشجویان (حتی ممتاز) خود را ندارد بلکه عملاً مسئولان ذیربط، خواسته و یا ناخواسته مجری اراده قدرتهای مرئی و نامرئی خارج از دانشگاه هستند».

سیاوش حیاتی «دانشجوی بلاتکلیف ترم آخر کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه رازی» اعلام کرد که به خاطر التزامش به آئین یاری (اهل حق) ستاره‌دار شده و دانشگاه نمی‌گذارد از پایان‌نامه‌اش دفاع کند.

سیاوش حیاتی در این نامه، رئیس دانشگاه را به مناظره دعوت کرده است تا از صداقت ادعایش دفاع کند.

دانشجویانی که پول می‌دهند موفق‌اند!

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور می‌گوید: «دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از آنجا که هزینه تحصیل خود را پرداخت می‌کنند، ارزش پول را بیشتر می‌دانند و با مفهوم کسب و کار آشنا هستند؛ بنابراین می‌توانند در زمینه نوآوری و کسب و کار موفق عمل کنند.»

به گزارش ایسنا سورنا ستاری که در مراسم افتتاح مرکز رشد و نوآوری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد سخنرانی می‌کرد گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی باید درصد قابل توجهی از درآمد خود را از محل فروش تکنولوژی، قرارداد با صنعت و استارت آپ‌ها کسب کند؛ دانشگاه‌های برتر دنیا نیز مقدار کمی از درآمد خود را از محل شهریه به دست می‌آورند و این موضوع باید در دانشگاه‌های کشور مورد توجه قرار گیرد.»

ستاری با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی ۳۸ درصد بار نظام آموزش عالی کشور را بر عهده دارد افزود: «بحث فناوری در دانشگاه بخشی است که از دانش، ثروت تولید می‌کند و به همین منظور بسیار قابل توجه است. دانشگاه آزاد اسلامی یک بازار بزرگ است و می تواند با حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشجویان بازار خود را در اختیار آنان قرار دهد، چرا که می‌تواند از محل فروش این شرکت‌ها ایجاد درآمد کند.»

کتاب درسی جدید به دستور رهبری

رئیس بسیج اساتید دانشگاه‌ پیام‌نور از تدریس کتابی با محوریت «اسناد لانه جاسوسی آمریکا» در این دانشگاه خبر داد. علیرضا پارسا با اشاره به دستور رهبر جمهوری اسلامی درباره استفاده از اسناد لانه جاسوسی در کتب درسی گفت: «برای تحقق این فرمان کتابی به همت بسیج اساتید چاپ شده که در دانشگاه پیام نور تدریس می‌شود.»

به گزارش ایسنا، رئیس بسیج اساتید دانشگاه‌ پیام نور گفت: «با توجه به اینکه برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه پیام نور کتاب محور هستند ما در بسیج اساتید دانشگاه پیام نور تحقق این فرمان رهبر انقلاب را وظیفه خود دانستیم و تلاش کردیم این فرمان را عملیاتی و اجرا کنیم.»

رئیس بسیج اساتید دانشگاه‌ پیام‌نور ابا اشاره به دستور رهبر جمهوری اسلامی درباره استفاده از اسناد لانه جاسوسی در کتب درسی گفت: «برای تحقق این فرمان کتابی به همت بسیج اساتید چاپ شده که در دانشگاه پیام نور تدریس می‌شود.»

پارسا با ادعای استقبال مسئولان دانشگاه پیام نور از این اقدام، درباره این درس توضیح داد: «کتابی که هم اکنون منتشر شده توسط دکتر محسن دیانت و اردشیر نائبی تحت عنوان « متون سیاسی به زبان خارجی ۲» تدوین شده و هم اکنون برای رشته علوم سیاسی در دانشگاه پیام نور تدریس می‌شود و در اختیار دانشجویان هم قرار گرفته است. در این کتاب یک درس به صورت کامل به جریان تسخیر لانه جاسوسی اختصاص یافته که امیدوارم در آینده نزدیک با همکاری خوبی که میان ریاست دانشگاه، معاونت فرهنگی و نهاد نمایندگی رهبری در این دانشگاه وجود دارد، شاهد ورود بسیاری از موارد دیگر درباره تسخیر لانه جاسوسی در کتاب درسی باشیم.»

آموزش «دفاع مقدس» به ۳۰۰هزار دانشجو

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در گزارشی از چگونگی اجرای مصوبات درس «آشنایی با فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس» در دانشگاه‌ها گفت: «در حال حاضر ۳۰۰۰ نفر مربی داوطلب برای آموزش دروس دفاع مقدس در دوره‌های آموزشی ما شرکت کرده‌اند که در نتیجه آن در مقاطعی در دو نیمسال تحصیلی توانستیم به آموزش ۳۰۰ ‌هزار دانشجو در موضوع دفاع مقدس بپردازیم.»

به گزارش نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها، سردار کارگر افزود: «دانشجویان و دانش‌آموزان با شرکت در برنامه‌های راهیان نور با معارف دفاع مقدس آشنا می‌شوند و در همین رابطه تاکنون ۷ میلیون نفر در اردوهای راهیان‌نور شرکت کرده‌اند که بیش از ۷۰ درصد آنها جوانان ۱۵تا۳۰ سال بوده‌اند.»

بنابر این گزارش از مرداد ۱۳۸۷ کارگاه‌های تخصصی تربیت مدرس برای بیش از ۳۰۰۰ داوطلب برگزار شد و حدود ۱۸۰‌ نفر آنها با دریافت مجوز تدریس مشغول آموزش درس آشنایی با دفاع مقدس در دانشگاه‌ها هستند. برنامه‌های آتی در این زمینه عبارتند از: ایجاد بسترها و ظرفیت‌های لازم برای ورود به تحصیلات تکمیلی، پیاده‌سازی طرح جامع آموزش مجازی، تألیف چهار عنوان کتاب کمک آموزشی، ایجاد شبکه ارتباط مجازی استادها، تولید تک‌درس‌های دفاع مقدس مبتنی‌بر اولویت‌ها، توسعه رشته‌ها و گرایش‌های مرتبط مانند ادبیات پایداری.

ناتوانی دولت در تأمین مالی دانشگاه‌ها

معاون اداری مالی وزارت علوم با ابراز نگرانی از بودجه‌ای که به دانشگاه اختصاص داده شده اعلام کرد:«با این بودجه حقوق بخشی از دانشگاه‌ها تامین نمی‌شود.»

به گزارش مهر، محمد تقی نظرپور با توضیح آخرین وضعیت تخصیص بودجه دانشگاه‌ها در سال جاری گفت: «بودجه‌ای که برای ۹ ماه سال جاری برای دانشگاه‌ها اختصاص داده شده، حدود ۵۷ درصد است و این عدد نمی‌تواند نیازهای دانشگاه‌ها را تامین کند. با توجه به تورم، حداقل بودجه درخواستی ما  ۷۵ درصد است که البته این نیز مشکل است، با سازمان برنامه و بودجه رایزنی کرده‌ایم، آنها نیز می‌گویند با توجه به شرایط کشور شاید نتوانند بیش از این تخصیص دهند.»

معاون اداری مالی وزارت علوم با ابراز نگرانی از بودجه‌ای که به دانشگاه اختصاص داده شده اعلام کرد: با این بودجه حقوق بخشی از دانشگاه‌ها تامین نمی‌شود.

معاون اداری مالی وزارت علوم در پاسخ به این پرسش که: «با این وضعیت آیا دانشگاه‌ها باید به درآمد زایی بیشتر روی آوردند» گفت: درآمدزایی را که باید داشته باشند، ولی حداقل حقوق و مواردی که از جنس حقوق است همیشه توسط دولت تامین می‌شده و باید تامین شود تا دانشگاه ها به مشکل مواجه نشوند. با این وضعیت دانشگاه‌ها نمی‌توانند حقوق اساتید، کارکنان، همه شرکتی‌ها یا قراردادهایی که در ارتباط با برخی موضوعات مانند قراردادهایی که برای پخت و پز سلف، فضای سبز، و یا آسانسور منعقد شده را پرداخت کنند و نگرانی جدی وجود دارد که موضوعاتی که مطرح شد به راحتی حل نشود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. دین هر کس برای خودش محترم است و هیچ کس حق تحمیل دین خود به دیگران و جامعه را ندارد. دانشگاه هم برای همه شهروندان ایرانی است. سوای این مطلب اصلی، سوال بنده این است که اخذ درجه دکترا در پژوهش “موانع موجود مشارکت‌های سیاسی و اجتماعی پیروان آیین یاری (اهل حق)” چه کمکی به حال جامعه دارد

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی و ثبات سیاست گذاری را در سطح جهان را ارزیابی سنجیده

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »

(در حاشیه مناظره داریوش محمدپور و آرش جودکی در  برنامه پرگار بی‌بی‌سی؛ اسلام‌هراسی یعنی چه؟) یکی از جدی‌ترین مولفه‌هایی که بعضی

ادامه »