زیتون– آیت‌الله خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ در سخنرانی به مناسبت سالروز ۱۳ آبان٬ مدعی شد که انقلاب سال ۵۷ «اساسا علیه آمریکا» بوده است.

او در ادامه مدعی شد که بعضی‌ها تاریخ را تحریف می کنند که «شروع اختلافات از تسخیر لانه جاسوسی بوده»؛ آیت‌الله خامنه‌ای ادامه داد: «این تحریف تاریخ است اختلاف بین ملت ایران با دولت آمریکا از ۲۸مرداد و قبل آن بود که آنها ملت ایران را دچار یک رژیم فاسد وابسته کردند.»
به گفته رهبر جمهوری اسلامی آمریکا همیشه با ملت ایران دشمنی کرده؛ حتی در رژیم طاغوت قبل از انقلاب هم که یک دولت ملی را در سال ۱۳۳۲ ساقط کرد٬ البته آن دولت هم تقصیر داشت که به آمریکا اعتماد کرده بود.
آیت‌الله خامنه‌ای ادامه داد: «بعد از انقلاب هم که تا امروز همه‌اش تحریم و تهدید و بدگویی و مشکل‌تراشی و نفوذ بوده است.»
او در بخش دیگری از سخنان امروزش با اشاره به تلاش‌های امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه، برای میانجی‌گری بین ایران و آمریکا گفت که «رییس‌جمهور فرانسه یک ملاقات با ترامپ را حلّال همه مشکلات ایران دانسته بود که باید بگوییم این شخص یا خیلی ساده است یا همدست امریکایی‌ها است.»
رهبر جمهوری اسلامی در این سخنرانی توضیح داد که «این منع مذاکره، یک منطق محکمی دارد: راه نفوذ دشمن را می‌بندد».او آمریکا را متهم کرد که «بعد از انقلاب» همواره به دنبال «مشکل‌تراشی و نفوذ» بوده و گفت پاسخ این رفتار، بستن «راه ورود و نفوذ مجدد» آمریکا بوده‌است.

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین گفت «این‌که برخی خیال می‌کنند مذاکره با آمریکا مشکلات کشور را حل می‌کند، صددرصد اشتباه است».

او گفت از نظر آمریکا «قبول مذاکره به معنای به زانو درآوردن جمهوری اسلامی» است و پس از مذاکره هم «هیچ امتیازی» نخواهد داد.

رهبر جمهوری اسلامی افزود: «یک مدت معطل برجام بودیم، یک مدت دیگر هم معطل دستور رئیس‌جمهور آمریکا برای تمدید مهلت‌های سه‌ماهه‌ای بودیم که متأسفانه در برجام گذاشته‌اند، و یک مدت هم معطل بمانیم برای رئیس‌جمهور فرانسه و برنامه‌های فرانسوی‌ها، در حالی که این انتظارها، سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی را دچار بلاتکلیفی می‌کند و کشور را به رکود و عقب‌ماندگی می‌کشاند.»

او تأکید کرد که «این انتظارها را رها کنید. البته نمی‌گویم رابطه‌ها را قطع کنید بلکه می‌گویم به خارجی‌ها دل نبندید و فقط به داخل دل ببندید.»

بازگشت به صفحه اول