ادامه سکوت مراجع٬ تجمع آمران به معروف و ناهیان از منکر دو روز پس از باز شدن درهای آزادی به روی زنان

زیتون– فروش بلیت بازی فوتبال میان ایران و کامبوج برای زنان از بامداد روز جمعه، ۱۲ مهرماه، آغاز شده و در پی باز شدن هر جایگاه بلیت‌های آن تنها «در چند دقیقه» به فروش رسیده است.

آن طور که در این گزارش آمده است، تاکنون چهار جایگاه در استادیوم آزادی تهران به زنان اختصاص داده شده و تمام ۳۵۰۰ بلیت مربوط به این جایگاه‌ها به فروش رسیده است.

ایسنا پیش‌بینی کرد که «با توجه به استقبال بانوان جایگاه‌های دیگری برای تماشای بانوان فراهم شود و حداقل ضلع جنوبی ورزشگاه به بانوان اختصاص یابد.»

ساعتی پس از آغاز فروش آن‌لاین بلیت تماشای بازی ایران و کامبوج، زنان ایرانی که موفق به خرید بلیت شده‌اند شادی خود را با هشتگ «با من به ورزشگاه بیا»  در شبکه‌های اجتماعی نشان دادند.

در تمامی این فرآیند اما از دفتر مراجع تقلیدی که تا پیش از این بارها با ورود زنان به ورزشگاه‌ها مخالفت کرده بودند٬ صدای در نیامد.

هیچ قانون و مقرراتی ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران را منع نمی‌کند، اما در سال‌های اخیر فقط در موارد محدودی به زنان اجازه داده شده که برای تماشای فوتبال یا سایر رشته‌های ورزشی مردان وارد ورزشگاه شوند.

این ممنوعیت در چند دهه اخیر به شدت اجرا شده و روحانیون ادعا می‌کنند که محیط به شدت مردانه ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست.

مراجع تقلید شیعیان معتقدند که ورود زنان به ورزشگاه‌ها خلاف شرع است.

ناصر مکارم شیرازی٬ یکی از اصلی ترین مخالفان ورود زنان به ورزشگاه‌ها یک بار گفته بود: «جو حاکم در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست، اختلاط جوانان سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی می‌شود، در بعضی انواع ورزش مردان پوشش مناسبی در برابر زنان ندارند و زنان موقعی که این برنامه‌ها را از رسانه‌ها می‌توانند ببینند حضور آنها در ورزشگاه‌ها ضرورتی ندارد.»

لطف‌الله صافی گلپایگانی از دیگر مراجع تقلید شیعیان در قم گفته بود: «اینکه زنان هم برای تماشای فوتبال به ورزشگاه بیایند، افتخار نیست و حدود زن و مرد باید حفظ شود.»

از بین مراجع تقلید درگذشته نیز محمد فاضل لنکرانی و میرزا جواد تبریزی دو روحانی ارشدی بودند که مخالف حضور زنان در ورزشگاه‌ها بودند.

این مراجع اما طی روزهای گذشته سکوت پیشه کردند.

قوه قضاییه نیز وجه دیگر مخالفت با ورود زنان به ورزشگاه‌ها بود.

در آخرین اظهار نظر٬ هفتم مهرماه٬ محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور از دخالت فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، در موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران انتقاد کرد.

به گزارش تسنیم، دادستان کل کشور «طرح بحث حضور زنان در ورزشگاه را از دیگر حرکات حساب شده دشمنان» دانست.

با این حال قوه قضاییه نیز در مقابل فروش بلیت به زنان٬ سکوت اختیار کرده است.

لباس شخصی‌ها یا به زبان رسمی حکومت جمهوری اسلامی بسیج نیروهای مردمی اما تن به سکوت نداده است.

طی دو روز گذشته برای چندین تجمع در مخالفت به ورود زنان به ورزشگاه‌ها از سوی «هیئت‌های مردمی آمران معروف و ناهیان از منکر» از مردم دعوت کردند.

اگرچه سخنگوی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر با بیان اینکه هر تجمعی نیازمند دریافت مجوز از وزارت کشور است، گفت: تجمع اعتراض‌آمیز به «ورود بانوان به ورزشگاه» ارتباطی با ستاد امر به معروف ندارد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. مراجع تقلید شیعیان معتقدند که ورود زنان به ورزشگاه‌ها خلاف شرع است.
    شتر سواری دولا دولا نمیشود. اگر جمهوری اسلامی داریم (به قول آقای ظریف با ۷۳ درصد آرا) پس حرف، حرف آخوند است و بس. این ژیگول بازی‌ها و مردم سالاری دینی حرف مفت است. این آقایان قران را خوب میدانند و از طرف خدا حرف میزنند و حرفشان حجت است..

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

پیرمرد لاغر و خمیده بود، یک پایش لنگ می‌زد، پیراهن چروک و پیژامه‌ای به تن داشت، با کلید به شیشه داروخانه شبانه‌روزی می‌کوبید و فریاد می‌زد: «زنم داره خفه می‌شه، گاز اشک‌آور از پنجره انداختند

ادامه »

اعتبار بخشی به صدا و سیمایی که هر لحظه از آن امکان پخش اعترافات فردی بی‌گناه وجود دارد چه سنخیتی با دفاع از مظلوم دارد؟ شکستن این خط قرمز اخلاقی و زیر پا گذاشتن این پرنسیب سیاسی چه آورده مهم‌تری می‌تواند برای اردوگاه اصلاح‌طلبی یا مردم بیاورد؟ استفاده از تریبونی که حالا دیگر بی‌رقیب نیست، برای رساندن صدایی سانسور شده که اورجینال و اصل آن را می‌توان در شبکه‌های فراگیر اجتماعی و حتی رسانه‌های دیگر شنید و یا به‌راحتی به گوش مردم رساند چه خاصیتی دارد؟ …

ادامه »

مقدمه: چهل و پنچ سال از حکومتی برآمده از انقلابی با ماهیتی اسلام‌گرایانه در ایران می‌گذرد. در این مدت، این

ادامه »