با اضافه شدن شرط تائید اطلاعات سپاه٬ لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی تایید شد

پس از اضافه شدن شرط تاییداطلاعات سپاه علاوه بر تایید وزارت اطلاعات، شورای نگهبان با لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت افراد بالای ۱۸ سال موافقت کرد.

عباس کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان این خبر را اعلام کرده است.

لایحه «اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» پیش از این دوبار از سوی شورای نگهبان به دلیل «بروز مشکلات و مسائل امنیتی» رد شده بود.

در نهایت مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه ۲ مهرماه، در بررسی دوباره این لایحه، شرط دادن تابعیت به افراد بالای ۱۸سال که یکی از والدین‌ها ایرانی است را تایید «وزارت اطلاعات» و «سازمان اطلاعات سپاه» برای «نداشتن سوءپیشینه کیفری و نیز نداشتن مشکل امنیتی» اعلام کرد./خبرگزاری فارسروحانی تایید کرد: رییس جمهوری ایران تماس تلفنی مکرون و ترامپ را بی پاسخ گذاشت

حسن روحانی، رییس جمهوری، ضمن تایید خودداری از مکالمه تلفنی با همتای آمریکایی خود، هدف رییس جمهوری آمریکا از این اقدام را «صرفا استفاده داخلی از انجام این مذاکره» توصیف کرد.

روحانی ضمن تشکر از رییس جمهوری فرانسه به دلیل تلاشش برای اتفاق افتادن این مکالمه گفت که در انجام نشدن این مذاکره «نه پاریس مقصر است و نه تهران»، بلکه « آن‌ که کارشکنی کرد کاخ سفید بود.»

هفته‌نامه آمریکایی نیویورکر روز دوشنبه، هشتم مهر، در گزارشی نوشته بود با این‌ که رییس‌ جمهوری فرانسه مقدمات تماس تلفنی سه‌جانبه با همتایان ایرانی و آمریکایی خود را در نیویورک فراهم کرده بود حسن روحانی از اتاق خود در هتل بیرون نیامد.

رییس جمهوری ایران تاکید کرد که رییس جمهوری آمریکا، نه در پیام خصوصی، بلکه باید در مصاحبه علنی اعلام می‌کرد تحریم‌ها را برمی‌دارد و «در این مسئله ذکاوت ایرانی از ما می‌خواست گول پیام خصوصی او را نخوریم.»/ایلناوزیر نفت: بازار انرژی باید غیرسیاسی باشد

یژن نامدار زنگنه، وزیرنفت٬ گفت: «بازار انرژی باید غیرسیاسی باشد تا از دخالت‌های یک‌جانبه و غیرقانونی در آن جلوگیری شود.»

به گفته او این مساله در دراز مدت به نفع مصرف کننده و هم تولید کننده است.

بیژن نامدار زنگنه در آغاز سفر خود به مسکو  به قصد شرکت در اجلاس کشورهای صادر کننده گاز درباره حملات به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان با بیان این‌که می‌بینیم که بازار عادی شده است، افزود: «من هرگز باور نکردم که با این حمله نیمی از تولید نفت عربستان از دسترس خارج شده باشد. همانطور که پیشتر گفته‌ام، فکر می‌کنم عربستان دست به بزرگ نمایی سیاسی در این رابطه زده تا بگوید امنیت انرژی درجهان به خطر افتاده است.»

اوهمچنین در پاسخ به این‌ که آیا ممکن است در این سفر با همتای عربستانی خود دیدار و گفت‌وگو کند، گفت که هیچگاه از طرف ما برای دیدار با عربستانی‌ها مشکلی وجود نداشته است بلکه این آنها هستند که همواره مشکل دارند./ایلنا۲۷ شعبه فاضلاب به کارون ریخته می‌شود

بابک دین‌پرست٬ معاون وزیر کشور٬ با تاکید بر رسیدگی به طرح جامع ساماندهی روخانه کارون خبر از ورود ۲۷ شعبه فاضلاب به کارون داد.

او در این رابطه گفت: «باید به فکر نجات این رودخانه باشید، با رودخانه ای به این زیبایی که موهبتی الهی است چه می‌کنیم؟ متاسفانه ۲۷ شعبه فاضلاب با افتخار به کارون ریخته می‌شود. امروز از استاندار خوزستان درخواست کردم طرح جامع ساماندهی کارون با مسئولیت استانداری و حضور آب و فاضلاب اهواز، بهداشت و درمان، محیط زیست و همه دستگاه ها متولی نوشته شود تا هم سلامت کارون به آن بازگردد و هم بهداشت و زیبایی سابق خود را داشته باشد تا به عنوان امانت‌دار نسل‌های آینده یک رودخانه سالم را به آیندگان و مردم بدهیم.»/ایرنارییس‌کل بانک مرکزی: حذف صفر برای اصلاح ظاهر پول ملی است

عبدالناصر همتی، رییس‌کل بانک مرکزی ایران، تاکید کرده «پول ملی به دلیل تورم در سال‌های طولانی عملا خاصیت خود را از نظر ظاهری از دست داده» و «اصلاح ظاهر آن از ضروریات است.»

 همتی با اشاره به «کاهش» اسکناس در پی حذف صفر، می‌گوید شمار اسکناس‌های در چرخش از ۹ میلیارد به ۲.۲ میلیارد خواهد رسید.

به گفته رییس کل بانک مرکزی جایگزینی اسکناس‌های جدید دست‌کم چهار سال زمان خواهد برد. او دی ماه سال پیش گفته بود «این کار یک فرآیند زمان‌بر به‌لحاظ حقوقی و فنی دارد و بر مبنای برآورد کارشناسان ما اجرای آن نزدیک دو سالی طول می کشد.»/ایرنا


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید

بازگشت به صفحه اول