آیت‌الله خامنه‌ای: قوانین در ایران باید با توجه به شریعت اسلامی تنظیم شوند

زیتون– آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با صدور فرمانی به قوای سه‌گانه در ایران «سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری کشور» را ابلاغ کرد.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران٬ ابلاغیه آیت‌الله خامنه‌ای در راستای اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی‌ جمهوری اسلامی ایران است.

این اصل قانون اساسی ایران ناظر به وظایف و اختیارات رهبر جمهوری اسلامی است و بند یک آن تعیین سیاست‌‌های کلی حکومت ایران را به او واگذار می‌کند.

آیت‌الله خامنه‌ای در متنی که با عنوان «سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری» به قوای سه گانه ابلاغ کرده، نخست بر «توجه به موازین شرع» در «تنظیم و تصویب طرح‌ها و لوایح قانونی» تاکید کرده است.

طبق فرمان آیت‌الله خامنه‌ای تنظیم قوانین در ایران باید با توجه به شریعت اسلامی «به عنوان اصلی‌ترین منشاء قانون‌گذاری» تنظیم شوند.

او در بند دیگری از این متن به مسئله تعیین مدت زمانی که مصوبات مجمع تشیخص مصلت نظام اعتبار دارد، اشاره کرده و با توجه به این امر خواستار بازنگری در این مصوبات شده است.

رهبر جمهوری اسلامی در ادامه بر ضرورت تعیین اختیارات مجلس شورای اسلامی در اصلاح لوایح و تصویب ساختار و مفاد بودجه سالانه کشور تاکید کرده است.

قابل اجرا بودن قانون و قابل سنجش بودن اجرای آن، معطوف بودن قانون به نیازهای واقعی و شفافیت و عدم ابهام آن دیگر مواردی است که آیت الله خامنه‌ای به آن اشاره داشته است.

در این ابلاغیه، که ۱۷ بند دارد، «ترویج و نهادینه سازی فرهنگ رعایت، تمکین و احترام به قانون» هم از مواردی است که رهبر ایران خواهان توجه به آن در قانون‌گذاری شده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. مگر در این چهل سال قوانین با توجه به شریعت اسلامی تنظیم نمیشد؟ پس ولی امر مسلمین جهان و شورای نگهبان و نابغه ی نادره ای چون جنتی چه میکردند ؟
    رهبر در برابر قانون با مردم فرقی ندارد یا با زور سپاه و بسیج و اطلاعات و پول نفت خام و بنیادها و نهادهای در اختیار خود بی هیچ ملاخظه ای علنی فرمان داد تا مجلس موافق میل او طرح و لایحه را تصویب کند؟
    مگر تهیه کنندگان لایحه و طرح در اصل برگزیدگان و تایید شدگان مقان معظم ولی امر نیستند؟ چه چیزی را میتوانند ببرند مجلس تا تصویب شود که خلاف نظر او باشد؟ اگر هم خلاف نظر او باشد مگر جنتی تایید می کند که قانون شود؟
    مگر تاکنون مصوبه های مجلس بدون تایید ولی امر مسلمین جهان قانون میشد؟
    گویا این بار تریاک و مواد موافق حال نبودند !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

ساختار بحث دموکراسی و آزادی، آرمانی است از ۱۲۰ سال پیش تا به امروز فعالان دموکراسی خواه و آزادی خواه ایرانی آن را پی گرفته اند. اما این مبارزات تا کنون، با وجود دو انقلاب

ادامه »

آنچه امروز می توانیم آن را وضعیت انقلابی در حال شکل گیری ایران بخوانیم، در تندبادِ روزافزونِ حوادث به دقایق و ثانیه ها گره

ادامه »

اخیرا شماری از ایرانیان با به‌کار گیری مفهوم «وکالت» سیاسی تصمیم خود  را برای ابراز اعتماد به رضا پهلوی، فرزند

ادامه »