اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی٬ مشروط به موافقت اطلاعات سپاه شد

زیتون-نمایندگان مجلس تایید سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را به شروط اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی اضافه کردند.

بر اساس مصوبه جدید نمایندگان مجلس، «افراد فاقد تابعیتی که خود و حداقل یکی از والدین‌شان در ایران متولد شده باشند می‌توانند پس از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام شمسی تابعیت ایرانی را تقاضا کنند که در صورت نداشتن سوءپیشینه کیفری و نیز نداشتن مشکل امنیتی (به تشخیص وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه) به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند.»

مصوبه سابق مجلس را که تنها تایید وزارت اطلاعات در آن قید شده بود شورای نگهبان رد کرده بود.

این شورا در نامه خود اعلام کرده بود که درباره اعطای تابعیت به فرزندان و دادن پروانه اقامت به همسر زنان ایرانی، «خوف (ترس) بروز مشکلات و مسائل امنیتی» وجود دارد.

این شورا تاکید کرده که این مصوبه می‌تواند با بند پنج از اصل سه قانون اساسی درباره «نفوذ اجانب» مغایرت داشته باشد.

بر اساس این بند، دولت جمهوری اسلامی باید از همه امکانات خود برای «طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوذ اجانب» استفاده کند.

خردادماه امسال سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده بود که این شورا دو لایحه «اعطای تابعیت ایران به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی» و «حمایت از اطفال و نوجوانان» را رد کرده است.

در مصوبه اخیر مجلس شرط تولد در ایران برای فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی برای اعطای تابعیت به آنان حذف شده است.

در همین حال مرکز پژو هش‌های مجلس در گزارشی اعلام کرده بود: «کنترل مسائل امنیتی در فرزندان متولد در ایران به مراتب آسان‌تر بوده و در مورد فرزندان متولد در خارج امکان کنترل این مسائل در لایحه و مصوبه کمیسیون کمتر وجود دارد.»

در صورت تائید این قانون از سوی شورای نگهبان، ماده ۹۷۶ قانون مدنی ایران که انتقال تابعیت ایرانی را فقط از طریق پدر ممکن می‌داند اصلاح می‌شد.

بر اساس مصوبه مجلس که لایحه‌ آن را دولت روحانی ارائه کرده بود، فرزندان زنان ایرانی که قبل یا بعد از تصویب این قانون متولد شده‌اند، در سن زیر ۱۸ سال و با درخواست مادر می‌توانند به تابعیت ایران دربیایند.

بیش از یک دهه است که فعالان مدنی در ایران خواستار اصلاح قانون مربوط به انتقال تابعیت شده‌اند اما در سال ۹۴ مجلس شورای اسلامی لایحه دولت در این باره را رد کرد.

با این حال اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری، با اشاره به فرزند مریم میرزاخانی اعلام کرده بود که دولت لایحه‌ای جدید را در این باره به مجلس ارائه کرده است.

مریم میرزاخانی، نخبه ریاضی و استاد دانشگاه استنفورد که دو سال پیش در آمریکا درگذشت، به دلیل ازدواج با همسری غیرایرانی موفق به کسب تابعیت برای دخترش نشد و بنا بر گزارش‌ها، دریافت تابعیت برای دخترش، آناهیتا، وصیت او بوده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

ساختار بحث دموکراسی و آزادی، آرمانی است از ۱۲۰ سال پیش تا به امروز فعالان دموکراسی خواه و آزادی خواه ایرانی آن را پی گرفته اند. اما این مبارزات تا کنون، با وجود دو انقلاب

ادامه »

آنچه امروز می توانیم آن را وضعیت انقلابی در حال شکل گیری ایران بخوانیم، در تندبادِ روزافزونِ حوادث به دقایق و ثانیه ها گره

ادامه »

اخیرا شماری از ایرانیان با به‌کار گیری مفهوم «وکالت» سیاسی تصمیم خود  را برای ابراز اعتماد به رضا پهلوی، فرزند

ادامه »