صعود چهار پله ای ایران در «فهرست آزادی رسانه‌ها»

زیتون- در فهرست منتشر شده در مورد «آزادی رسانه‌ها» در سال ۲۰۱۵ از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز، ایران با چهار پله صعود در مقایسه با سال گذشته، به رتبه ۱۶۹ از ۱۸۰ کشور جهان رسیده‌است.

90555359-7540-4DB7-985C-22034D954A11_w640_r1_s_cx0_cy2_cw0

به گفته «گزارشگران بدون مرز»، وضعیت «آزادی رسانه‌ها» در ایران از یمن، کوبا، جیبوتی، سودان، چین، سوریه یا کره شمالی بهتر است. در عین حال کشورهایی مانند عربستان سعودی (۱۶۵)، عراق (۱۵۸) یا بحرین (۱۶۲) از جمله کشورهای هم‌جوار ایران هستند که وضعیت مطلوب‌تری دارند هر چند همه آنها نیز عملا در پایان فهرست قرار گرفته‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در مورد ایران گفته است با وجود بهبود روابط بین‌المللی تهران، ایران همچنان یکی از بدترین کشورهای سرکوب‌کننده آزادی اطلاعات است. به گفته این سازمان روزنامه‌نگاران و روزنامه‌ها، همچنان قربانی جنگ قدرت در ایران می‌شوند.

ایران در مجموع ۴ رتبه صعود کرده است. رتبه پیشین این کشور ۱۷۳ بود.

گزارشگران بدون مرز می‌گویند آزادی رسانه‌ها در سراسر جهان، تحت فشار شدیدی از سوی دولت‌ها و سرمایه‌گذاران قرار دارد.

رادیو فردا در این مورد نوشت: این سازمان که مقر آن در پاریس است افزوده که بسیاری از قدرت‌های جهانی در مورد روزنامه‌نگاری در وضعیتی شبیه «پارانویا» قرار گرفته‌اند و مشغول سرکوب رسانه‌ها هستند.

آسوشیتدپرس از کریستوف دلوری، دبیرکل «گزارشگران بدون مرز» نقل کرده که «فضای ترس، تاثیر به‌سزایی در کاهش بحث و کثرت‌گرایی گذاشته است».

در فهرست امسال فنلاند، هلند، نروژ، دانمارک و نیوزلند در صدر قرار گرفته‌اند. وضعیت در کشورهایی با رتبه بسیار بالا مانند جامائیکا، اسلوواکی یا نامیبیا (در جنوب غرب آفریقا) نیز بهتر از کشورهایی مانند کانادا یا استرالیا است.

ایالات متحده در رتبه ۴۱ قرار دارد که نشان‌دهنده هشت پله صعود در مقایسه با سال ۲۰۱۴ است. فرانسه با هفت پله سقوط در رتبه ۴۵ام است.

در قاره آسیا، تایوان یا مغولستان در وضعیتی بهتر از دیگر کشورها هستند. در غرب و جنوب آسیا نیز وضعیت در قطر (۱۱۷)، امارات متحده عربی (۱۱۹) یا افغانستان (۱۲۰) به مراتب بهتر از ایران برآورد شده‌است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در ارتباط با رخداد خونین و فاجعه‌بار جاری در سرزمین فلسطین و غزه، برخی افراد از سر جهل و غفلت و یا با انگیزه‌های خاص سیاسی و در واقع عملا به سود اسرائیل، گاه سخنانی

ادامه »

پرده اول: در اوایل نوامبر زمانی که تنها یک ماه از آغاز یورش حماس به اسرائیل گذشته بود، برخی از رسانه ها سخنانی بسیارشنیدنی

ادامه »

۱– چیزی کمتر از دو هفته پس از کشتار صبرا و شتیلا به فرماندهی و هدایت آریل شارون وزیر دفاع

ادامه »