زیتون– شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس٬ شبکه تلویزیونی آمریکایی٬ در گزارشی به نقل از منابع خود خبر داد که حمله به آرامکو در خاک عربستان سعودی با دستور مستقیم آیت‌الله خامنه‌ای انجام شده است.

بی‌بی‌سی فارسی خبر داد که در گزارش این شبکه تلویزیونی٬ به نام منبع این خبر اشاره نشده٬ اما تاکید شده است که رهبر جمهوری اسلامی به طرح حمله به تاسیسات نفتی عربستان چراغ سبز داده، اما با این شرط که دخالت ایران «انکارپذیر باشد».

خبرنگار سی‌بی‌اس در پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، در گزارش خود همچنین از وجود عکس‌هایی ماهواره‌ای خبر داد که «نیروهای سپاه پاسداران را در حال آماده شدن برای این حمله نشان می‌دهد.»

این گزارش ساعتی پس از آن منتشر شد که وزیر خارجه آمریکا تهران را به «اقدام جنگی» علیه ریاض متهم کرد.

روز شنبه ۲۳ شهریور اعلام شد که تاسیسات نفتی بقیق و میدان نفتی خریص، دومین میدان نفتی بزرگ عربستان، هدف حملات پهپادی قرار گرفته است، که اختلال عمده‌ای در تولید نفت این کشور ایجاد کرد.

عربستان سعودی شب گذشته بقایای یک موشک کروز و پهپادهایی که می‌گوید در حمله اخیر به تاسیسات نفتی‌اش مورد استفاده قرار گرفت به نمایش گذاشت.

ترکی المالکی، سخنگوی وزارت دفاع عربستان، گفته بود که این ادوات شاهدی «غیرقابل انکار» از تجاوز ایران به خاک این کشور است.

رادیو فردا خبر داده بود که او افزوده است: «از پهپادهای ایرانی به علاوه موشک‌های کروز برای این حملات استفاده شده است. «این حمله از شمال صورت گرفته و بدون تردید از سوی ایران حمایت شده است.»

به گفته ترکی المالکی ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که ایران پشت این حملات قرار دارد و این حملات از خاک یمن صورت نگرفته است.

این کشور پیشتر وعده داده بود مدارک قاطعی رو خواهد کرد که نشان می‌دهد ایران عامل حمله به تاسیسات نفتی این کشور در روز شنبه هفته جاری بوده است.

همزمان اما رییس‌ جمهوری ایران هرگونه دخالت در حمله به تاسیسات نفتی بقیق و میدان نفتی خریص را رد کرده است.

محمدبن سلمان ولیعهد و وزیر دفاع عربستان ظهر روز گذشته (چهار شنبه) در یک نشست خبری گفت کشورش «شواهد متقن و سلاح‌های ایرانی» را که «ثابت می‌کند رژیم ایران در این حمله تروریستی دست داشته است» ارائه می‌کند.

او گفته بود که حمله به بزرگترین صادرکننده نفت در جهان «آزمایشی واقعی برای جهانیان» است تا با خرابکاران نظم جهانی مقابله کنند.

این در حالی است که سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد جزئیات حمله به تأسیسات نفتی آرامکو را اعلام می کنیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیون المسیره ، سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن اعلام کرد در چند ساعت آینده در نشست مهم خبری، بعضی از جزئیات حمله به تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان در بقیق و خریص را اعلام خواهد کرد.

بازگشت به صفحه اول