صدور حکم بازداشت یک هنرپیشه به دلیل حمایت از دختر آبی

صبا کمالی٬ هنرپیشه صدا سیما امروز طی پستی اینستاگرامی به حمایت از دختر آبی پرداخته بود.

پس از انتشار این پست و در پی فضا سازی رسانه‌های وابسته به نهادهای امنیتی٬ ساعتی پیش حکم بازداشت این هنرپیشه صادر شد./خبرگزاری فارسسازمان عفو بین الملل: مرگ «دختر آبی» نشانه‌ای دیگر از پایمالی حقوق زنان در ایران

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به مرگ «دختر آبی» اطلاعیه‌ای منتشر کرد و نوشت: «خودسوزی سحر از پیامدهای تحقیر حقوق زنان در ایران است.»

این سازمان نوشت «مرگ شوکه‌کننده طرفدار فوتبالی که خود را به آتش کشاند نشانگر تاثیر تحقیر و پایمالی حقوق زنان در ایران است.»

فیلیپ لوتر، مدیر پژوهش‌ها و امور حقوقی خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل در این‌باره گفت: آنچه برای سحر خدایاری رخ داده غم‌انگیز است و توهینی را آشکار می‌سازد که مقامات ایرانی برای حقوق زنان در ایران قائلند.

به گزارش این نهاد حقوق بشری، ایران تنها کشوری در دنیا است که از ورود زنان به ورزشگاه جلوگیری و آن‌ها را مجازات می‌کند./سازمان عفو بین المللاقامه نماز جماعت به امامت دو زن در فرانسه

برای نخستین بار در فرانسه، دو زن امامت نماز جماعت مسلمانان را در پاریس بر عهده داشتند.

این نماز جماعت در اتاقی اجاره‌ای و در مکانی که به دلایل امنیتی آدرس آن منتشر نشده است برگزار شد. خبرگزاری فرانسه از نماز خواندن حدود ۶۰ مرد و زن به امامت اوا ژانادان و آنه صوفی مونیسنه که هر دو ۱۰ سال پیش به اسلام گرویده‌اند خبر داد.

این دو امام جماعت حجاب بر سر نداشته‌اند و حجاب برای نمازگران زن نیز اختیاری بوده و به انتخاب خودشان بستگی داشته است.

این دو زن امام جماعت در پی ترویج “اسلامی مدرن” هستند. کاینا بهلول، زن دیگری است که او نیز در فرانسه در پی جلب کمک مالی برای ساخت مسجدی “لیبرال” است که خود امامت آن را برعهده بگیرد. او به “قرائت مردسالارانه و ضد زن از متون اسلام که قرن‌ها جا افتاده است” انتقاد دارد.

پیش از این در آمریکا (نیویورک)، دانمارک، کانادا، بریتانیا (لندن) و آلمان (برلین) نماز به امامت زنان برگزار شده است. هرچند رویکرد ترقی‌خواهانه این زنان از سوی بسیاری از افراد ستایش شده است، اما همگی آن‌‌ها در معرض تهدید خصوصا از سوی مسلمانان افراطگرا هستند./دویچه وله


روحانی: اگر زنان و کارگران احساس می‌کنند حقوقشان رعایت نمی‌شود رای بدهند

 


یک ایرانی در حادثه دیروز کربلا جان باخت

مدیر دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عراق  اعلام کرده است که «حسین خاوری»، فرزند سلطانعلی، ۳۱ساله، از مشهد در شمار جان‌باخته‌های دیروز در کربلا بود.

default

بنابرگزارش‌های رسیده روز گذشته به‌سبب شلوغی در هنگام آیین  «رکضه طویریج»، دیواری بتنی در بخشی از حرم امام‌حسین در کربلا فروریخت و ۳۱نفر را کشت و ده‌ها زخمی برجا گذاشت.


روحانی: لازم باشد باز تعهدات را کاهش می‌دهیم


واکنش‌های متناقض دولت به خودسوزی دخترآبی

علی ربیعی، سخن‌گوی دولت، واکنش دولت به خودسوزی، سحر خدایاری، دخترآبی گفته است: «موضوع مرحوم سحر و حضور زنان در ورزش‌گاه‌ها یکشنبه پیش در دولت مطرح شد.»
او افزود زنان می توانند در همه بازی‌های ملی حاضر باشند و شرایط به سمتی پیش می‌رود که زنان در لیگ حضور یابند
طبق گزارش وزیر ورزش، زیرساخت های لازم مثل گذرگاه، جای‌‌گاه، سرویس‌های بهداشتی جداگانه در همه ورزش‌گاه‌ها آماده است و ورزش‌گاهی نیست که این زیرساخت‌ها را نداشته باشد.»

با وجود این  محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور، گفته است که اگر فضای ورزشگاه‌ها مناسب حضور زنان باشد از نظر ما منعی ندارد به ورزش‌‌‌گاه بروند. اما با فضای فعلی که طرف‌داران تیم‌ها علیه هم فحش می‌دهند و درگیری هست حضور زنان در ورزش‌گاه به‌مصلحت نیست.

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور هم تاکید کرده که «صحبت من کاملا مشخص و یک جمله است؛ ورود خانم‌ها به استادیوم هیچ منع قانونی ندارد»

به گفته او سلب حق معنایی ندارد و دولت هم همین موضع را دارد و معتقد است که باید از این مساله حمایت کنیم. دولت تاکنون چند مرتبه شرایط را فراهم کرده است و بعد از این بیشتر شرایط را فراهم می‌کند.


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید

بازگشت به صفحه اول