زیتون– امروز (سه شنبه) تصاویری از مراسم صیغه عقد موقت دختری ۹ ساله با مردی ۲۸ ساله در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

فاطیما صیادی٬ دختری که منتشر کننده این فیلم او را ۹ ساله معرفی کرده است در شهرستان بهمئی در استان کهگیلویه و بویراحمد با اجازه دادگستری به عقد موقت شاهرخ جشانی در آمده است.

شاهرخ جشانی ۲۸ سال سن دارد.

جاوید حیدریان٬ روزنامه نگار و فعال محیط زیست٬ در این رابطه خبر داد که رییس‌ دادگستری و رییس بهزیستی بهمئی خانواده‌ فاطیما صیادی و شاهرخ جشانی را برای توضیح فراخوانده‌اند.

اولین واکنش رییس بهزیستی بهمئی به این ازدواج این بود که «سن داماد ۳۰ سال نیست و ۲۲ ساله است.»

رییس دادگستری این بخش اما گفت: «در طول ۱۰ سال گذشته این اولین موردی است که به با آن برخورد داشته‌ام.دستور رسیدگی داده شده، کار خلاف قانون و شرع صورت نگرفته اما اگر دختر به سن رشد نرسیده باشد و توان اداره نداشته باشد مانع ازدواج خواهیم شد.»

مدیر رصد و آمار شورای فرهنگی اجتماعی زنان در ایران، اردیبهشت ماه سال جاری برپایه آمارهای موجود گفته بود در کل کشور، حدود ۴۳ هزار دختر زیر ۱۵ سال ازدواج کرده‌اند.

در عین حال آمار‌ها نشان می‌دهد که در فاصله سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ سالانه بین ۱۷۶ تا ۲۲۰ کودک زیر ده سال در ایران تن به ازدواج داده‌اند.

بنا بر ماده ۱۲۱۰ قانون مدنی جمهوری اسلامی سن بلوغ دختران ۹ سال قمری‌ست.

سال‌ها پیش از انقلاب در ایران، در سال ۱۳۵۳ در قانون حمایت‌ از خانواده، سن ازدواج دختران به ۱۸ سال و پسران به ۲۰ سال افزایش پیدا کرده بود و ازدواج بین ۱۵ تا ۱۸ سال وابسته به اجازه والدین و حکم دادگاه بود.

در سال ۱۳۷۱ براساس مصوبه‌ای که مجمع تشخیص مصلحت نظام در ماده ۱۰۴۱ اعلام کرد، عقد دختران به ۱۳ سال خورشیدی و پسران به ۱۵ سال افزایش یافت.

بازگشت به صفحه اول