مجلس خبرگان جای پیران از کار افتاده نیست

محمد يزدي، رييس مجلس خبرگان رهبري

زیتون-  محمد یزدی، رییس ۸۴ ساله مجلس خبرگان رهبری در تازه ترین اظهارات خود پیران از کار افتاده را مناسب برای مجلس خبرگان رهبری نداست.

این عضو شورای نگهبان، در دفاع از رویکرد  این شورا در ردصلاحیت گسترده داوطلبان انتخابات مجلس و خبرگان رهبری که تقریبا یک ماه دیگر برگزار می‌شود، سخن گفت. فارس خبر داد که او در همایش جایگاه، وظایف و کارآمدی مجلس خبرگان رهبری و پاسداشت نمایندگان فقید که با عنوان «امنای امت» برگذار شد، این مجلس را جای پیران و از کار افتاده ها نداست و اظهار کرد:«مجلس خبرگان مجلسی جناحی، سیاسی‌کاری، جوان‌گرایی و پیران از کارافتاده که نمی‌توانند کاری انجام دهند نیست بلکه مجلسی مرکب از فقهای جامعه برای انتخاب فردی با توانمندی مقابله با فتنه‌ها، عادل، جهادگر و زمان‌شناس به عنوان ولی فقیه است.»

Untitled

محمد یزدی که پس از فوت رییس پیشین این مجلس، مهدوی کنی، در حالی به عنوان رییس انتخاب شد که برای حرکت ناچار است از واکر استفاده کند.

با توجه به اختلافات اخیر مجمع روحانیت مبارز با هاشمی رفسنجانی و حتی کنار گذاشتن وی از لیست این مجمع برای انتخابات از یک سو؛ از سوی دیگر رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست جمهوری سابق به بهانه کهولت او، می توان این سخنان رییس فعلی خبرگان رهبری را کنایه ایی به هاشمی دانست.

فراز دیگر سخن او در خصوص عدم صلاحیت جوانان برای ورود به این مجلس بر اساس اخبار این روزها می تواند پاسخی به اعتراضاتی باشد که نسبت به رد صلاحیت حسن خمینی در انتخابات خبرگان رهبری مطرح شد.

حسن خمینی، برای اولین بار نامزد انتخابات خبرگان رهبری شد ولی شورای نگهبان او را برای نامزدی در این انتخابات تایید صلاحیت نکرد. برخی از اعضای این مجلس دلیل در دفاع از تصمیم شورای نگهبان جوانی حسن خمینی را دلیل این موضوع دانستند. در حالی که در ادوار سابق این مجلس، نامزدها و اعضایی جوان‌تر از حسن خمینی نیز می‌توان یافت.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اشاره: در یادداشت‌های دوران چهار سال مجلس اول، برخی نکات و رخدادها گزارش شده که از جهاتی مهم‌اند و از جمله آن‌ها طرح پیشنهادی در ارتباط با انتخابات مجلس دوم است و می‌پندارم انتشار برخی

ادامه »

نه فاجعه، نه حماسه، این فقط یک انتخابات است! به کجا می رویم؟ کدام عملکرد ها و کدام انگیزه ها موجب وضعیت حاضر است؟

ادامه »

چهل و پنجمین سالگرد انقلاب ۵۷ فرصتی بود برای بازاندیشی‌ انتقادی گذشته؛ این مقطع، یک‌سال پس از جنبش «زن، زندگی،

ادامه »