محمدجواد ظریف به دعوت فرانسه به محل اجلاس جی ۷ رفت

زیتون–  محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه٬ ساعتی پیش به بیاریتس، محل نشست سران گروه ۷، رفته است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در توئیتی نوشته است: «به دعوت لودریان وزیر امور خارجه فرانسه، دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان برای ادامه رایزنی‌ها درخصوص ابتکارات اخیر میان روسای‌جمهور ایران و فرانسه، وارد شهر بیاریتز محل برگزاری اجلاس سران گروه هفت شد.»

صبح امروز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، خبر از آن داد که رهبران گروه ۷ با «اقدام مشترک و ارتباط با ایران» موافقت کرده‌اند.

ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت که سران گروه هفت پس از رایزنی‌های‌شان درباره ایران، رییس‌جمهور فرانسه را مامور کردند که به تهران پیام ارسال کند.

هرچند دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، گفت در این باره صحبتی با او به میان نیامده است.

رادیو فردا در این رابطه خبر داد که مکرون امروز (یکشنبه) پس از نخستین جلسه کاری نشست سران گروه ۷ گفت: «خواسته همه اعضا اجتناب از منازعه با ایران است و پرزیدنت ترامپ نیز در این باره صریح بود».

رییس جمهوری فرانسه در مصاحبه با تلویزیون «ال‌سی‌آی» همچنین گفت: «هدف شروع مذاکراتی جدید و متوقف کردن ایران از اتخاذ تصمیماتی بیشتر است که به تشدید تنش‌ها منجر می‌شود».

با این حال، دونالد ترامپ در نشست دوجانبه‌اش با نخست وزیر ژاپن، در پاسخ به خبرنگارانی که دیدگاه او را درباره اظهارات توافق برای ارسال پیام به ایران از طریق امانوئل مکرون جویا شدند گفت: «در این باره حرفی نزده‌ام».

ترامپ در عین حال تأکید کرد که جلوی هیچ یک از رهبران را برای گفت‌وگو با ایران نمی‌گیرد؛ «اگر می‌خواهند گفت‌وگو کنند، می‌توانند گفت‌وگو کنند.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. زنده باد ایران. زنده باد ظریف!
    نگون بخت باد بولتون و نتانیاهو و پمپئو و بن سلمان.
    زنده باد مردم ایران!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

مرگ ابراهیم رییسی چیزی را در معادلات سیاسی ایران تغییر داده است که بدون لحاظ کردن آن رفتن بر روش پیشین چیزی کم از فقدان خرد ندارد. جمهوری اسلامی پس از دوره‌ی اول حسن روحانی،

ادامه »

بنا به پژوهش های بین المللی، رشد اقتصادی فراگیر و پایدار، نیازمند حاکمیت شفاف، پاسخگو و مشارکتی است؛ که در آن حقوق و آزادی‌های

ادامه »

ما امیدواریم پزشکیان رئیس‌جمهور شود اما نگرانی‌هایی داریم: ۱- صیانت آراء برایمان مهم است که قدرت‌طلبان دوباره مثل ۸۸ تقلب

ادامه »