«دختران آزادی» آزاد شدند

زیتون– ساعتی پیش «دختران آزادی» با قرار وثیقه از زندان قرچک آزاد شدند.

روز گذشته برخی فعالان حقوق زنان و مدافعان حقوق بشر از بازداشت دست‌کم چهار دختر در ورزشگاه آزادی و انتقال آنان به زندان قرچک ورامین خبر داده‌ بودند.

بر اساس اخباری که روز گذشته (جمعه) منتشر شده بود٬ زهرا خوش‌نواز، لیلی ملکی، هدیه مروستی و فروغ علایی روز دوشنبه، ۲۱ مرداد، در تلاش برای ورود به ورزشگاه آزادی تهران بازداشت شده‌اند.

برخی گزارش‌ها نیز شمار بازداشت‌شدگان را شش نفر ذکر کرده و گفته‌اند نهاد بازداشت‌کننده این دختران سازمان اطلاعات سپاه بوده و بازداشت‌ها به خواسته مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، صورت گرفته است.

فدراسیون فوتبال ایران خبر بازداشت این دختران را تایید یا تکذیب نکرده و فقط امیرمهدی علوی، سخنگوی این فدراسیون، گفته است که این نهاد نقشی در این موضوع نداشته است.

تعدادی از دختران بازداشت‌شده در ماه‌های گذشته نیز با آرایش مردانه برای ورود به ورزشگاه تلاش کرده و در برخی موارد نیز مأموران انتظامی و امنیتی آنها را بازداشت موقت کرده بودند.

بجز این دختران که به «دختران آزادی» معروف شده‌اند، گزارش شده که فروغ علایی، عکاس خبری روزنامه «دنیای اقتصاد»، نیز در میان بازداشت‌شذگان اخیر و در زندان قرچک است.

فروغ علایی اخیرا با مجموعه عکس «گریه برای آزادی» برنده جایزه جهانی عکاسی خبری، «ورلد پرس فوتو»، شده بود.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

پوشش زنان و حجاب آنان بیش از یک سده است که به موضوعی چالش‌برانگیزی در جامعه ایرانی تبدیل شده است، چه آن زمان که در دوران پهلوی اول با زور چادر را از سر زنان

ادامه »

علمای مذهبی همواره در کنار شاهان و امیران و وزیران بوده و به طور کلی خود ستونی استوار و اثرگذار از بنای هیئت حاکمه بوده‌اند. برای آنان دفاع و حمایت از تنها کشور شیعی و تنها سلطان جعفری مذهب یک ضرورت مهم شرعی و اخلاقی بوده است…

ادامه »

این یادداشت می‌کوشد پاسخ دهد که در ایران چه خبر است؟ اعتراض‌های اخیر چه تفاوتی با اعتراض‌های پیشین دارد؟ آیا

ادامه »